Napriek tomu, že tentokrát vodárov „nepotrápili“ dusičnany, výsledky rozborov nasvedčujú, že až tridsať percent vzoriek nespĺňa parametre pitnej vody.
Ako sme už dávnejšie informovali, rozbory vody, ktoré uskutočnili viaceré vodárenské spoločnosti a ÚVZ SR, poukázali na nadlimitnú mieru dusičnanov vo veľkom množstve studní.
Tieto analýzy vodárne poskytli bezplatne v rámci osláv Svetového dňa vody, ktorý si v marci každoročne pripomíname. Liptovská vodárenská spoločnosť nebola výnimkou. Rozhodla sa však posvietiť si aj na ďalšie ukazovatele. Výsledky boli naozaj rôznorodé. Veď posúďte sami.
Dusičnany nestačia
Liptovskí vodári sa rozhodli uskutočniť rozšírený rozbor predovšetkým z toho dôvodu, že analýza samotných dusičnanov nie je uspokojivá.
Dusičnany nie sú v žiadnom prípade dostačujúcim indikátorom toho, aby sme mohli stopercentne prehlásiť, že voda spĺňa parametre kvality pitnej vody.
„Ani vyhovujúce výsledky v ukazovateľoch dusičnany a dusitany nie sú dostatočné na preukázanie, či je voda z individuálneho zdroja pitná a zdravotne bezpečná. Na takéto posúdenie je potrebné vykonať analýzu ďalších mikrobiologických, biologických a fyzikálno-chemických ukazovateľov v rozsahu minimálneho rozboru vody, ktorý stanovuje vyhláška ministerstva zdravotníctva. V nej sú ustanovené podrobnosti o kvalite pitnej vody a jej kontrole,“ zdôraznil Tibor Burger, vedúci oddelenia kvality vody LVS.
Vyhláška ministerstva zdravotníctva jasne stanovuje aj ďalšie ukazovatele, ktoré nám hovoria viac o tom, či sa voda zo studne môže bezpečne používať aj na pitné účely.
Celkovo ide o 26 prvkov, zlúčenín a ďalších zložiek, ktoré sú predpokladom pre minimálnu analýzu. Nájdeme medzi nimi rôzne baktérie, mikroorganizmy, mangán, železo či enterokoky. Skúma sa dokonca aj prítomnosť mŕtvych organizmov, ale aj rôznych spór.
Rozbor rozšírili
Liptovskomikulášski vodári sa preto rozhodli rozšíriť tento zoznam. Hlavným cieľom bezplatného rozboru bolo odpovedať na otázku, či voda zo studne nevykazuje nadlimitné hodnoty najčastejšie závadných ukazovateľov.
Chemický laborant Tomáš Karas kontroluje vzorku vody / Foto: LVS
Dusičnany a dusitany tak doplnila analýza na pH, vodivosť, tvrdosť vody, zákal, farbu, absorbanciu 254 nm, amoniak, železo a mangán. Ide teda o pomerne komplexnú analýzu, aj keď opäť musíme zopakovať, že do rozboru nie sú zahrnuté všetky zložky, ktoré sú nevyhnutné pre zaistenie aspoň minimálnej analýzy vody.
Keďže časovo aj finančne sú takéto rozbory náročnejšie, kapacitu obmedzili pre šesťdesiatich záujemcov.
Tretina nevyhovuje požiadavkám
Výsledky sú podobné ako tie, o ktorých informovali ostatné vodárenské spoločnosti už pred mesiacom. Vtedy v priemere 20 až 30 percent vzoriek nevyhovovalo požiadavkám na pitnú vodu, keďže výrazne prekročili hodnotu dusičnanov.
Podľa zistení Liptovskej vodárenskej spoločnosti svojou kvalitou vyhovelo 42 vzoriek, čo predstavuje 70 percent z celkového počtu.
Zvyšných 18 vzoriek, teda 30 percent, nesplnilo viaceré ukazovatele. Najčastejšie išlo o vodivosť, farbu, zákal, amoniak, železo, mangán a už spomenuté dusičnany.
Napríklad výskyt amoniaku v pitnej vode signalizuje znečistenie podzemných vôd živočíšnymi odpadmi a fekáliami. Predpokladáme, že takú vodu piť nechcete. Rozbory sú preto nevyhnutnosťou.
Vzorky vody / Foto: LVS
„Zlý technický stav studne a jej sezónne využívanie má na začiatku sezónneho čerpania za následok nevyhovujúce senzorické vlastnosti spôsobené koróziou a nedostatočným odčerpaním vody. Takých vzoriek bolo 6, čo je 10 percent z celkového počtu,“ zhodnotil Burger.
Zároveň dodal, že zvyšných 12 vzoriek prekročilo anorganické ukazovatele, čo najčastejšie spôsobuje geologické podložie alebo sekundárna kontaminácia vody bližšie neidentifikovaným zdrojom.
Dusičnany neboli problémom
Keby liptovskomikulášski vodári robili len analýzu na dusičnany, ako tomu bolo v prípade ostatných vodárenských spoločností, asi by vylepšili celoslovenský priemer. Zo šesťdesiatich vzoriek našli totiž len v jednej prekročenú medznú hodnotu vo výške 50 miligramov na liter. Ide teda len o 1,7 %.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.