Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Loď Kriváň je úspešne zrekonštruovaná

Po niekoľkomesačných opravách sa na vody Dunaja vrátila loď Kriváň, ktorá je známa predovšetkým vďaka záchrannej akcii, počas ktorej prepravila na breh 160 zahraničných turistov po zrážke dvoch plavidiel.

Loď Kriváň je úspešne zrekonštruovaná

Foto: MŽP SR

Loď Kriváň má už dvadsaťdvaročnú históriu. Práve z tohto dôvodu sa Slovenský vodohospodársky podnik pred niekoľkými mesiacmi rozhodol pre jej rekonštrukciu. Dnes už loď opäť brázdi slovenské vody.

Siedme výročie

Ukončenie rekonštrukcie vyšlo symbolicky na výročie zrážky dvoch zahraničných plavidiel na Dunaji, počas ktorej sa práve Kriváň podieľal na záchrannej akcii až 160-tich turistov na palube výletnej lode.

„Plavidlo Slovenského vodohospodárskeho podniku si zaslúžilo rekonštrukciu. Aj udalosti spred siedmich rokov poukazujú na jej význam. Rovnako si vážim, že dominantnú časť opráv realizoval štátny podnik. Čím sa podarilo ušetriť veľkú časť nákladov,“ uviedol minister životného prostredia László Sólymos.

Opravené čerpadlá aj lodný výťah

Celkové náklady rekonštrukcie plavidla predstavovali 33-tisíc eur. Predbežné prieskumy, ktoré uskutočnili pracovníci SVP, však poukazujú, že keby boli opravy vykonané v plnom rozsahu dodávateľmi, cena by bola aj trojnásobne vyššia.

Rekonštrukcia sa skladala z niekoľkých etáp. Nedošlo len k technickým opravám, ale aj vizuálnej zmene a renovácii interiéru lode.

„V rámci rekonštrukcie došlo k výmene lodných vrtúľ, oprave čerpadla, lodného výťahu, revízii tlakových nádob. Zároveň Kriváň aj vynovili, zbavili starého linolea, vymenili drevené obklady. Celkovo na lodi naši kolegovia odpracovali 1600 hodín,“ vysvetlil Jozef Dúcz, riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p. Bratislava.

Mnohostranné využitie

Za svoju vyše dve dekády dlhú existenciu sa Kriváň využíval počas krízových situácií, ale aj ako reprezentačné plavidlo pre domáce a zahraničné návštevy a širokú verejnosť.

Slovenský vodohospodársky podnik tiež viackrát v rámci osláv Dňa Dunaja ponúkal pre záujemcov bezplatnú prepravu touto loďou.

Najbližší termín, kedy bude Kriváň sprístupnený pre širokú verejnosť, je stanovený na 12. mája 2018, kedy sa organizuje Deň otvorených dverí Ministerstva životného prostredia SR.

Zachránených 160 výletníkov

Plavidlo Slovenského vodohospodárskeho podniku sa najviac zmedializovalo počas nešťastnej nehody, ktorá sa udiala pred siedmimi rokmi.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pomôžu kontrolné mechanizmy, tvrdia európski vodári. Novú reguláciu podporujú

Pomôžu kontrolné mechanizmy, tvrdia európski vodári. Novú reguláciu podporujú

Zavádzať ďalší krok úpravy počas spracovania kalu bude príliš nákladné, odkazuje EurEau.

Vedci skúmali tvary aj chemické zloženie nanoplastov v oceáne. Sú bližšie k určeniu ich toxicity

Vedci skúmali tvary aj chemické zloženie nanoplastov v oceáne. Sú bližšie k určeniu ich toxicity

Doposiaľ v štúdiách figurovali predovšetkým nanoplasty umelo vytvorené v laboratóriu, ktorých vlastnosti však nie sú zhodné s nanoplastmi skutočne sa vyskytujúcimi v životnom prostredí.

Nie je to iba Slatinka. Taraba v novej koncepcii navrhuje oživiť tri projekty vodných diel

Nie je to iba Slatinka. Taraba v novej koncepcii navrhuje oživiť tri projekty vodných diel

Predošlá vláda rátala s tým, že štát zo zámerov vycúva.