Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Loď Kriváň je úspešne zrekonštruovaná

Po niekoľkomesačných opravách sa na vody Dunaja vrátila loď Kriváň, ktorá je známa predovšetkým vďaka záchrannej akcii, počas ktorej prepravila na breh 160 zahraničných turistov po zrážke dvoch plavidiel.

Loď Kriváň je úspešne zrekonštruovaná

Foto: MŽP SR

Loď Kriváň má už dvadsaťdvaročnú históriu. Práve z tohto dôvodu sa Slovenský vodohospodársky podnik pred niekoľkými mesiacmi rozhodol pre jej rekonštrukciu. Dnes už loď opäť brázdi slovenské vody.

Siedme výročie

Ukončenie rekonštrukcie vyšlo symbolicky na výročie zrážky dvoch zahraničných plavidiel na Dunaji, počas ktorej sa práve Kriváň podieľal na záchrannej akcii až 160-tich turistov na palube výletnej lode.

„Plavidlo Slovenského vodohospodárskeho podniku si zaslúžilo rekonštrukciu. Aj udalosti spred siedmich rokov poukazujú na jej význam. Rovnako si vážim, že dominantnú časť opráv realizoval štátny podnik. Čím sa podarilo ušetriť veľkú časť nákladov,“ uviedol minister životného prostredia László Sólymos.

Opravené čerpadlá aj lodný výťah

Celkové náklady rekonštrukcie plavidla predstavovali 33-tisíc eur. Predbežné prieskumy, ktoré uskutočnili pracovníci SVP, však poukazujú, že keby boli opravy vykonané v plnom rozsahu dodávateľmi, cena by bola aj trojnásobne vyššia.

Rekonštrukcia sa skladala z niekoľkých etáp. Nedošlo len k technickým opravám, ale aj vizuálnej zmene a renovácii interiéru lode.

„V rámci rekonštrukcie došlo k výmene lodných vrtúľ, oprave čerpadla, lodného výťahu, revízii tlakových nádob. Zároveň Kriváň aj vynovili, zbavili starého linolea, vymenili drevené obklady. Celkovo na lodi naši kolegovia odpracovali 1600 hodín,“ vysvetlil Jozef Dúcz, riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p. Bratislava.

Mnohostranné využitie

Za svoju vyše dve dekády dlhú existenciu sa Kriváň využíval počas krízových situácií, ale aj ako reprezentačné plavidlo pre domáce a zahraničné návštevy a širokú verejnosť.

Slovenský vodohospodársky podnik tiež viackrát v rámci osláv Dňa Dunaja ponúkal pre záujemcov bezplatnú prepravu touto loďou.

Najbližší termín, kedy bude Kriváň sprístupnený pre širokú verejnosť, je stanovený na 12. mája 2018, kedy sa organizuje Deň otvorených dverí Ministerstva životného prostredia SR.

Zachránených 160 výletníkov

Plavidlo Slovenského vodohospodárskeho podniku sa najviac zmedializovalo počas nešťastnej nehody, ktorá sa udiala pred siedmimi rokmi.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Viac vyrobenej elektriny, ale aj naplavenín. Vodohospodári bilancujú mimoriadne prietoky

Viac vyrobenej elektriny, ale aj naplavenín. Vodohospodári bilancujú mimoriadne prietoky

Vodohospodárska výstavba hlási za prvý polrok 2024 tržby v objeme viac ako 160 miliónov eur.

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

X
X
X
X