Výskumníci poukazujú na skutočnosť, že aj čistá energia môže mať nežiaduce environmentálne vplyvy.
Batérie sú zdrojom večných chemikálií PFAS
Z výsledkov nového výskumu, ktorý sa uskutočnil na americkej Texas Tech University, vyplýva, že nové druhy takzvaných perfluóralkylovaných a polyfluóralkylovaných látok, ktoré sa používajú v lítiovo-iónových batériách, sú čoraz väčším zdrojom znečistenia životného prostredia.
Perfluórované a polyfluórované alkylsulfonáty, známe tiež ako látky PFAS, sa vyrábajú zhruba od 50. rokov 20. storočia. Skupinu tvorí približne 5000 látok, ktoré sa používajú v rôznych priemyselných odvetviach, no tiež v predmetoch dennej spotreby.
Nachádzajú sa napríklad v teflóne či v Gore-Texe, ale aj v potravinových obaloch, outdoorovom oblečení alebo v kobercoch. Využívajú sa tiež v energetickom sektore, napríklad v krycích vrstvách veterných turbín, slnečných kolektoroch či v polovodičoch.
Tieto umelé chemikálie sa v priebehu času hromadia v ľudských telách a v životnom prostredí a sú známe aj ako „večné chemikálie“, keďže je veľmi ťažké ich odbúrať. Môžu spôsobovať zdravotné problémy, napríklad poškodenie pečene, ochorenie štítnej žľazy, obezitu, problémy s plodnosťou aj rakovinu.
Zostáva vám 78% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.