Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Liptáci sa o kvalitu vody vo vlastných studniach nestarajú dostatočne

Vyplynulo to z prieskumu, ktorý uskutočnila Liptovská vodárenská spoločnosť. Mnohí vlastníci sa dokonca o studne nestarajú vôbec. Takýto prístup však predstavuje veľké zdravotné riziko.

Liptáci sa o kvalitu vody vo vlastných studniach nestarajú dostatočne

Tibor Burger, vedúci oddelenia kvality vody LVS upozorňuje na potrebu dezinfekcie vody z vlastných zdrojov v prípade, že ju ľudia používajú ako pitnú / Foto: LVS

Pred týždňom zverejnila Liptovská vodárenská spoločnosť, a. s. výsledky analýz vody zo studní, ktoré bezplatne ponúkali počas osláv Svetového dňa vody. Tie preukázali, že približne tretina vzoriek nevyhovovala len v základných fyzikálno-chemických ukazovateľoch.

Problém predstavovala predovšetkým vyššia miera zákalu, amoniaku, železa, mangánu, ale aj dusičnanov.

Zamestnanci vodárne sa snažili zistiť, prečo v súčasnosti môžeme sledovať takéto narastajúce trendy znečistenia vody zo studní. Uskutočnili preto prieskum na vzorke šesťdesiatich majiteľov vlastných studní v okrese Liptovský Mikuláš.

Z výsledkov vyplynulo, že sa majitelia starajú o kvalitu svojich individuálnych zdrojov pitnej vody len nedostatočne alebo dokonca vôbec.

Vodáreň vlastníkov studní poučila

„Cieľom našej aktivity bolo, že sme chceli prostredníctvom osobného stretnutia alebo telefonickej konzultácie informovať majiteľov o legislatívnom rámci prevádzky vlastných studní, hygienickom zabezpečení vody z týchto zdrojov, starostlivosti o studne a potrebe pravidelných analýz v prípade, že vodu používajú ako pitnú,“ vyjadril sa Tibor Burger, vedúci oddelenia kvality vody z Liptovskej vodárenskej spoločnosti.

Pridanou hodnotou je podľa Burgera predovšetkým to, že pracovníci vodárne mohli získať približný obraz o kvalite vody v studniach a spôsobe ich využívania.

Vzorky vody / Foto: LVS, a. s.

„Keďže mnohí majitelia studní sú aj našimi zákazníkmi a chceli by používať vodu z vlastnej studne vo svojej domácnosti, napríklad ako úžitkovú, považovali sme za dôležité ich upozorniť na podmienky takéhoto používania,“ dodal Burger.

Ide najmä o informovanie ohľadom zákazu mimozmluvného vypúšťania vody z vlastnej studne do verejnej kanalizácie a vzájomného prepojenia vnútorných rozvodov napojených na verejný vodovod s rozvodmi vlastnej studne pre možnú kontamináciu vody vo verejnom vodovode.

O studne sa takmer nik nestará

Tu to však nekončí. Dôležité je dodržať aj legislatívnu požiadavku schválenia projektu a kolaudácie vlastnej studne ako vodnej stavby. Z tohto dôvodu nezabudnite prihliadať nielen na ustanovenia stavebného zákona, ale aj na nariadenia zákona o vodách.

Nevyhnutné tiež je, aby ste získali schválenie odberu podzemnej vody v prípade, že vodu budete čerpať prostredníctvom zariadenia, ako je domáca vodáreň.

A čo teda priniesli výsledky? „Z anketového prieskumu vyplynulo, že hygienické zabezpečenie pitnej vody z vlastných studní nie je dostatočné. Z dvadsiatich majiteľov studní, ktorí využívajú vodu ako zdroj pitnej vody, si ju kontinuálne dezinfikujú len dvaja a ďalší len sporadicky, ak vôbec,“ vysvetľuje Burger.

Individuálny zdroj vody / Foto: LVS, a. s.

Ďalším nie príliš uspokojivým zistením pre vodárov bolo, že len jeden človek z opýtaných si zabezpečuje pravidelný mikrobiologický rozbor. Ako sme však už viackrát uviedli, pravidelnosť analýz je kľúčom pre zdravotne nezávadnú konzumáciu.

Rozbory sú len sporadické

Burger tiež upozorňuje, že ostatní účastníci ankety si urobili takéto rozbory len v dávnejšej minulosti. Viacerí si dokonca nedali skontrolovať kvalitu vody vôbec. Takýto prístup je však nezodpovedný, keďže predstavuje zdravotné riziko nielen pre samotných majiteľov, ale aj pre ich širšiu rodinu.

Podľa Burgera pre komplexné posúdenie, či je voda pitná, je nevyhnutný aspoň minimálny rozbor vody, ktorý celkovo skúma 26 zložiek a vlastností. Zdôrazňuje tiež, že takáto analýza by sa mala vykonávať aspoň raz či dvakrát ročne. Ak výsledky opakovane prinášajú pozitívne čísla, obdobie medzi analýzami môžete, samozrejme, predĺžiť.

„Bezpečná pitná voda je hygienicky zabezpečená dezinfekciou. Dezinfekcia nie je povinná, avšak k vylúčeniu jej potreby je nevyhnutné dlhodobejšie opakované sledovanie mikrobiologických ukazovateľov v rôznych ročných obdobiach a rôznych hydrometeorologických podmienkach, napríklad v daždivom a suchom období, počas topenia snehu,“ pripomenul kontrolór kvality.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Napojenosť na kanalizáciu: Slovensko je pod priemerom EÚ (+ grafy)

Napojenosť na kanalizáciu: Slovensko je pod priemerom EÚ (+ grafy)

Krajiny postkomunistického bloku dobiehajú v napojenosti na systémy čistenia odpadových vôd západnú Európu.

ČIŽP po novom využije satelit. Posvieti si tak aj na znečistenie vodných tokov

ČIŽP po novom využije satelit. Posvieti si tak aj na znečistenie vodných tokov

Družica je prvým českým satelitom svojho druhu.

Netvoria sa zásoby vody, hlási SHMÚ. Na väčšine Slovenska je sucho

Netvoria sa zásoby vody, hlási SHMÚ. Na väčšine Slovenska je sucho

Vlahový deficit môže podľa hydrometeorológov na jar výrazne skomplikovať situáciu poľnohospodárom.

X
X
X
X