Podzemné vody sú na tom výrazne lepšie, než povrchové. Čistenie odpadových vôd má výsledky, problémom sú povodne.
Európska environmentálna agentúra (EEA) dnes zverejnila najrozsiahlejšie hodnotenie stavu európskych vodných útvarov. Agentúra na základe toho tvrdí, že Európa nie je na dobrej ceste k splneniu svojich cieľov na zlepšenie stavu vôd podľa pravidiel EÚ.
Najvýznamnejším tlakom, ktorý ovplyvňuje povrchové aj podzemné vody, je poľnohospodárstvo. Podľa vlastného monitorovania členských štátov čelí kvalita vôd využívaniu vody a znečisteniu, ktoré je spôsobené intenzívnym používaním živín a pesticídov.
V článku sa dozviete:
- v akom stave sú podzemné a povrchové vody,
- ako EEA hodnotí úroveň čistenia komunálnych odpadových vôd,
- akou hrozbou sú povodne,
- či EÚ plní ciele, ktoré si zadala,
- odkaz na dokumenty.
Poľnohospodárstvo je zďaleka najväčším čistým spotrebiteľom vody v Európe a bez zmeny postupov sa dopyt po vode zo zavlažovaného poľnohospodárstva pravdepodobne zvýši v dôsledku zmeny klímy.
Zo správy EEA vyplýva, že napriek určitému pokroku sú vody a vodné ekosystémy v Európe stále vážne ovplyvnené chemickými látkami, najmä znečistením ovzdušia z výroby energie z uhlia a rozptýleným znečistením živinami a pesticídmi z poľnohospodárstva. Rozšírená je aj degradácia biotopov.
V dobrom stave len menej ako 40 % povrchových útvarov
Podľa údajov, ktoré nahlásili členské štáty EÚ, len 37 % útvarov povrchových vôd v Európe dosiahlo „dobrý“ alebo „vysoký“ ekologický stav, čo je meradlo zdravia vodných ekosystémov, podľa rámcovej smernice EÚ o vode a len 29 % dosiahlo „dobrý“ chemický stav v období rokov 2015 - 2021.
Zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu stavu vôd EÚ by sa podarilo tým, že by sa vyriešilo niektoré chemické znečistenie a zlepšili sa vyhliadky niektorých druhov, napríklad lastúrnikov a kôrovcov. Od posledného monitorovacieho cyklu sa však podľa EEA nezistilo žiadne celkové zlepšenie.
Vodné útvary, ktoré nedosiahli dobrý ekologický stav v roku 2021 | Zdroj: EEA
Podzemné vody sú podstatne kvalitnejšie
Podzemné vody v Európe sú na tom lepšie ako povrchové vody, 77 % z nich je v dobrom chemickom stave a z hľadiska zásobovania je 91 % podzemných vôd v dobrom kvantitatívnom stave. Problémy však pretrvávajú, pokiaľ ide o znečistenie pesticídmi a živinami.
Zostáva vám 60% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.