Ktoré domácnosti najviac šetria vodu? Zistenia viacerých štúdií môžu prekvapiť | VODA-PORTAL.SK
INNOGY
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Ktoré domácnosti najviac šetria vodu? Zistenia viacerých štúdií môžu prekvapiť

Na racionálne využívanie vody majú veľký vplyv postoje, normy aj návyky. Domácnosti s úspornými zariadeniami však nemusia vždy patriť medzi premiantov v šetrení vody.

Ktoré domácnosti najviac šetria vodu? Zistenia viacerých štúdií môžu prekvapiť

Foto: Depositphotos

Psychosociálne, behaviorálne, sociodemografické a kontextové premenné zohrávajú dôležitú úlohu pri určovaní zámerov jednotlivcov hospodárne využívať vodu vo svojich domácnostiach.

Zabezpečenie dodávok pitnej vody je hlavnou výzvou pre tvorcov politík po celom svete. Na to, ako psychosociálne a behaviorálne determinanty vplývajú na úmysel šetriť s vodou, si posvietila nedávna britská štúdia (odkaz na celú štúdiu nájdete nižšie v článku).

Pomocou prieskumu medzi 1 196 domácnosťami vo Veľkej Británii výskumníci zistili, že postoje, normy a návyky zohrávajú dôležitú úlohu pri určovaní zámeru šetriť vodou a že návyky sú najdôležitejším „predvídateľom“ zámerov hospodárne využívať vodu, ako aj výšky účtov za vodu.

Zmena zakorenených návykov v oblasti racionálneho využívania vody je preto dôležitou súčasťou riadenia mestského dopytu po vode.

Kto viac šetrí? Mladý či starý? Bohatý či chudobnejší?

V odbornej literatúre sa čoraz viac začína uznávať vzťah medzi správaním v rámci využívania vody a úspornými technológiami, ako aj potreba lepšie porozumieť základnému psychologickému procesu, ktorý pomáha pri určovaní takéhoto správania.

Rastie počet výskumov, ktoré skúmajú determinanty využívania a ochrany vody. Skúmané faktory zahŕňajú demografické charakteristiky domácností a sociodemografické charakteristiky, ako je napríklad počet členov v domácnosti, postupy využívania vody, ale aj postoje a hodnoty, ceny vody či inštalácia úsporných spotrebičov.

Napríklad britská štúdia z roku 2012 poukázala na to, že domácnosti, ktoré šetria viac vody, mali menší počet členov. Tí boli zároveň mladší a s nižšími príjmami.

Na druhej strane väčšina štúdií skúmajúca vek ako determinant šetrenia vody zistila, že starší ľudia pristupujú k využívaniu vody hospodárnejšie, teda vek môže pozitívne korelovať s mierou šetrenia vody.

Domácnosti šetriace vodu mali doma zároveň zavedenú aj kultúru racionálneho hospodárenia s vodou, a preto sa usilovali o prijímanie ďalších zvykov v tejto oblasti.

Ako vplývajú úsporné spotrebiče na naše správanie?

Pokiaľ ide o úsporné spotrebiče, zistenia sa líšili podľa typu zariadenia. Nádrže na dažďovú vodu, ktoré boli napojené na dom, úsporné vodovodné batérie a sprchové hlavice a umývačky riadu môžu byť spojené s nižším využívaním vody, a teda s jej lepšou ochranou.

Zaujímavým zistením napríklad bolo aj to, že niektoré úsporné spotrebiče korelovali s vyšším používaním vody, pričom aj niektoré ďalšie štúdie naznačujú, že inštalácia úsporných zariadení nemusí mať vždy očakávané účinky.

Napríklad aj austrálski výskumníci ukázali, že inštalácia technológií na zníženie spotreby vody v sprchách bola z krátkodobého hľadiska efektívna, avšak po štyroch mesiacoch sa používanie vody vrátilo na úrovne pred inštaláciou zariadenia.

 
 

Zostáva vám 67% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Riečnu vodu premieňajú na pitnú. Česi darovali Ukrajine zariadenie na úpravu vody

Riečnu vodu premieňajú na pitnú. Česi darovali Ukrajine zariadenie na úpravu vody

Úpravňa vody v Kyjeve zásobuje pitnou vodou tisíce ľudí denne.

Emisie z odpadových vôd sú pomerne nízke. Situáciu komplikujú žumpy, vysvetľuje Igor Bodík

Emisie z odpadových vôd sú pomerne nízke. Situáciu komplikujú žumpy, vysvetľuje Igor Bodík

Odpadová voda má na celom balíku fosílnych emisií pomerne zanedbateľný podiel.

Andrej Juris: O dvojzložkovej cene treba diskutovať. Tri oblasti však majú vyššiu prioritu

Andrej Juris: O dvojzložkovej cene treba diskutovať. Tri oblasti však majú vyššiu prioritu

Zavedenie dvojzložkovej ceny pri vodnom a stočnom aktuálne nepatrí medzi priority vo vodárenstve. Najskôr treba riešiť tri naliehavé problémy, hovorí predseda ÚRSO Andrej Juris vo veľkom rozhovore pre Voda-portal.sk.