Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

BVS sa vlani darilo, jej dcérska spoločnosť dôvod na veľké oslavy nemá

Podľa výročnej správy za rok 2017 BVS aj so svojimi dcérskymi spoločnosťami hospodárili v kladných číslach. Firma Infra Services, ktorá je jednou z nich, však už dlhšiu dobu púta pozornosť médií.

BVS sa vlani darilo, jej dcérska spoločnosť dôvod na veľké oslavy nemá

Foto: BVS, a. s.

Bratislavskej vodárenskej spoločnosti sa minulý rok darilo. Preinvestovala 22 miliónov eur a dosiahla čistý zisk v hodnote takmer pol milióna eur. Vyplýva to z výročnej správy, ktorú spoločnosť zverejnila na svojej webovej stránke (odkaz nájdete na konci článku).

Majoritným akcionárom je hlavné mesto Bratislava s 59,29 % podielom. Vlastné akcie BVS predstavujú 8,43 % z celkovej hodnoty akcií, pričom ostatné obce a mestá vlastnia zvyšných 32,28 % akcií.

Za minulý rok spoločnosť vyrobila 63 miliónov metrov kubických pitnej vody, čo je o 1,5 milióna viac ako v roku 2016.

BVS vlani zásobovala pitnou vodou verejnými vodovodmi s celkovou dĺžkou rozvodnej vodovodnej siete 3 213 km viac ako 730-tisíc obyvateľov. V porovnaní s rokom 2016 ide o nárast o 9-tisíc obyvateľov.

Celková dĺžka kanalizačnej siete vlani dosiahla 1 735 km, oproti predchádzajúcemu roku tak narástla takmer o 100 kilometrov.

V správe divízie čistenia odpadových vôd bolo vlani 23 čistiarní odpadových vôd (ČOV), z toho 17 vlastných ČOV a 6 ČOV v majetku miest a obcí.

Investície za 22 miliónov eur

Plánovaný vecný objem investícií a investičnej výstavby spoločnosti na rok 2017 bol schválený v celkovej výške 21 277 165 eur.

Vlani však spoločnosť investovala do rekonštrukcie, budovania a rozširovania infraštruktúry viac ako 22 miliónov eur, čo je päťpercentné navýšenie pôvodného plánu.

Na rekonštrukciu a ďalšiu investičnú činnosť na stavbách spoločnosť vyčlenila takmer 9,6 milióna eur z celkovej sumy.

Zásobovanie pitnou vodou / Foto: Výročná správa BVS, a. s.

Ukončila napríklad práce na vodovodnom zásobnom potrubí Rača – Grinava, na úpravni vody v Stupave či vodovodnom potrubí v Ivanke pri Dunaji.

„Dokončená bola aj rekonštrukcia čerpacej stanice a trafostanice na ostrove Sihoť a pribudol kanalizačný zberač v Záhorskej Bystrici,“ konštatuje generálny riaditeľ Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Zsolt Lukáč.

Čerpá aj eurofondy

Bratislavská vodárenská spoločnosť bola aj príjemcom prostriedkov z fondov Európskej únie. „Na projekty modernizácie dvoch najväčších čistiarní odpadových vôd na Slovensku – čistiarne vo Vrakuni a v Petržalke a na rekonštrukciu čistiarne v Modre sme nadviazali projektom rekonštrukcie a modernizácie ČOV Rohožník, ktorá bola začatá v júli 2017,“ dodáva Lukáč.

V rámci projektu spolufinancovaného z fondov EÚ a štátneho rozpočtu BVS v minulosti uskutočnila veľkú investičnú akciu Odkanalizovanie Podunajskej časti Bratislavského regiónu.

Odkanalizovanie / Foto: Výročná správa BVS, a. s.

Tá sa skladala z dvoch fáz. Prvá a väčšia časť financií vo výške 20,2 milióna eur smerovala do intenzifikácie a modernizácie ÚČOV Vrakuňa.

Druhá časť investícií v hodnote 8,57 milióna eur smerovala do intenzifikácie a modernizácie ČOV Petržalka.

Práce boli ukončené koncom roku 2015. Po ročnej skúšobnej prevádzke sú obe čistiarne v trvalej prevádzke.

Pochybná dcérska spoločnosť

Dcérskymi spoločnosťami BVS sú Infra Services s 51 % majetkovou účasťou a BIONERGY so stopercentnou majetkovou účasťou.

Firma Infra Services vykonáva všetky servisné a údržbové práce na vodovodnej a kanalizačnej sieti v správe BVS, ale aj výstavbu nových sietí.

Vlaňajší čistý obrat spoločnosti predstavoval sumu takmer 41 miliónov eur. Firma hospodárila v kladných číslach, keďže jej zisk dosiahol výšku 1,87 milióna eur.

Foto: BVS, a. s.

Tri eurá z každej desaťeurovej faktúry, ktorú vlani zákazníci zaplatili Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, skončili práve v tejto dcérskej firme. Ročne tak inkasuje od svojej materskej spoločnosti desiatky miliónov eur.

Najmä v posledných mesiacoch bola spoločnosť medializovaná kvôli pochybnej vlastníckej štruktúre. Zvyšných 41 percent podielu bolo totiž medzi rokmi 2007 až 2011 skryto sprivatizovaných.

Okrem toho Juraj Bugala, nový podpredseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), vo svojom majetkovom priznaní neuviedol svoj podiel v Infra Services, ktorý vlastní cez akciovú spoločnosť Hedin.

Bugala dlhé roky pracoval ako advokát, pričom zastupoval firmy známeho oligarchu Ivana Kmotríka. Bugala aj Infra Services tak budú mať čo vysvetľovať.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Povrchové odtoky v čase prívalových dažďov zaťažujú stokové siete. Riešením sú vodozádržné opatrenia

Povrchové odtoky v čase prívalových dažďov zaťažujú stokové siete. Riešením sú vodozádržné opatrenia

Okrem odľahčenia stokovej siete by priniesli aj iné výhody z hľadiska životného prostredia. Takisto by obyvateľom znížili náklady na stočné.

Vlani SEVAK spoplatnil rekordný objem odkanalizovanej vody

Vlani SEVAK spoplatnil rekordný objem odkanalizovanej vody

V medziročnom porovnaní ide o nárast o 260-tisíc metrov kubických odpadovej vody vypustenej do verejnej kanalizácie.

V Novozámockom okrese plánujú vybudovať menšiu ČOV s terciárnym stupňom dočistenia

V Novozámockom okrese plánujú vybudovať menšiu ČOV s terciárnym stupňom dočistenia

Investícia by mala stáť takmer 1,4 milióna eur.