Rastúca odolnosť voči antibiotikám je iba jedným z negatívnych dopadov znečistenia životného prostredia rezidúami liečiv.
Podľa novej štúdie vedcov z kanadskej McGill University sú milióny kilometrov riek na celom svete znečistené antibiotikami v takej miere, že vodné prostredie môže podporovať vznik odolnosti voči liekom a poškodzovať vodné organizmy.
Vo vôbec prvom výskume, ktorý odhaduje rozsah globálneho znečistenia riek v dôsledku ľudskej spotreby antibiotík, výskumníci vypočítali, že do riečnych systémov na celom svete každoročne prenikne približne 8 500 ton antibiotík, čo je takmer tretina ročnej spotreby antibiotík globálnou populáciou.
Ľudská spotreba antibiotík medzi rokmi 2000 a 2015 narástla o 65 %. Ľudský organizmus antibiotiká úplne nemetabolizuje a zvyšky liečiv, ktoré telo vylúči, putujú v odpadových vodách do čistiarní.
Väčšina súčasných zariadení na čistenie odpadových vôd však rezíduá kompletne neodstráni, a tak sa antibiotiká dostávajú aj do prírodných vodných systémov. Kanadskí vedci sa preto rozhodli preskúmať, do akej miery je dnes životné prostredie znečistené najbežnejšími druhmi antibiotík, a pomenovať možné dôsledky.
V riekach končí tretina antibiotík
Hlavná autorka štúdie Heloisa Ehalt Macedo spolu s kolegami v novej štúdii, ktorá bola publikovaná v odbornom časopise PNAS Nexus, vypočítali, že ľudstvo ročne celosvetovo spotrebuje približne 29 200 ton štyridsiatich najpoužívanejších druhov antibiotík.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.