Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Kolobeh sladkej vody sa od priemyselnej revolúcie zmenil. Dôkazom je prietok riek aj vlhkosť pôdy

Vedci skúmali dynamiku dvoch hydrologických premenných v súčasnosti a porovnávali ich s referenčnými hodnotami pred priemyselnou revolúciou.

Kolobeh sladkej vody sa od priemyselnej revolúcie zmenil. Dôkazom je prietok riek aj vlhkosť pôdy

Foto: Pexels

Kolobeh sladkej vody je destabilizovaný

Z novej analýzy globálnych sladkovodných zdrojov vyplýva, že v dôsledku ľudskej činnosti došlo od priemyselnej revolúcie v kolobehu sladkej vody na planéte k výrazným zmenám. Štúdia vedcov z Aaltovej univerzity vo Fínsku ukázala, že sladkovodný systém Zeme je už takmer sto rokov destabilizovaný.

Výnimočnosť výskumu, ktorý bol publikovaný vo vedeckom časopise Nature Water, spočíva v tom, že ide o prvý pokus zmapovať zmenu v kolobehu sladkej vody v priebehu takého dlhého časového úseku a so správnym referenčným základom.

Vedci dospeli k záveru, že ľudské zásahy, napríklad stavanie priehrad, veľkoplošné zavlažovanie pôdy, no tiež globálne otepľovanie, pozmenili zdroje sladkej vody natoľko, že úloha, ktorú tieto zdroje zohrávajú v regulácii dôležitých ekologických a klimatických procesov, je ohrozená.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (3)

 1. godinov.majer@gmail.com25.03.2024 (10:16)
  Dobrý deň . Budú sa riešiť odkazovanie obcí do 2000 obyvateľov mame projekt a zahájenú stavbu . Svojpomocne sme si vykonali verejný vodovod v dĺžke 7,4 km vo vinohradoch , kde sa i býva , nedá sadá vykompenzovať iba nákladmi čo sme sa zložili t.j 350 000 Ero vodovod je ocenený na 2 470 000 ,- Euro Verejný subjekt zatiaľ nie je dohodnutý i keď mame zmluvu o budúcej kúpe . S pozdravom . OZ Godinov majer . Jozef Zuzula
 2. OZ Godinov majer Vráble 25.03.2024 (10:28)
  Dobrý deň . 1,Na základe stavebného povolenia sme vybudovali verejný vodovod v dĺžke 7,4 km vo vinohradoch ,kde okrem vinohradníkov občania i bývajú je nás zatiaľ 124 a zložili sme sa na výstavbu v sume ktorá nie je celkom uhradená 350 000 Eur ,Vodovod bol znalcom ocenený na 2 470 200,.Eur . Nedá sa nám doplatiť zabudovanú čiastku ostatne sme vykonali svojpomocne . A odovzdáme ho zámer subjektu verejného pravá . Prevádzka beží bez problémov kolaudácia bola cez ústne jednanie ,ale rozhodnutie keďže nemáme subjekt verejného pravá nebolo vydané .Prísľub mesta sa trochu odďaľuje 2. Mame v obci do 2000 obyvateľov projekt na kanalizáciu i začatú výstavbu nebude sa riešiť zámer z minulosti riešiť kanalizácie do 2 000 obyvateľov. Dedina je havarijnom stave so žumpami . s pozdravom . Občianske združenie Godinov majer Vráble . predseda Jozef Zuzula ..
 3. JOZEF Zuzula - Občianske združenie Godinov majer 25.03.2024 (10:40)
  čo mam urobiť ???

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Dobudujú kanalizáciu a rozšíria ČOV. Vodári na západnom Slovensku rozbehli výstavbu

Dobudujú kanalizáciu a rozšíria ČOV. Vodári na západnom Slovensku rozbehli výstavbu

Zákazku od vodárenskej spoločnosti získala pätica firiem.

Sucho v Európe sa dá odvrátiť. Musíme však urýchlene znížiť emisie na minimum

Sucho v Európe sa dá odvrátiť. Musíme však urýchlene znížiť emisie na minimum

Modely predpovedajú, že ak budú emisie skleníkových plynov naďalej rásť, na juhu Európy by do roku 2100 mohol úhrn zrážok v letných mesiacoch klesnúť takmer o polovicu.

Nová metóda analyzuje organické látky vo vode. Indikuje stav ekosystému a dokáže určiť zdroje znečistenia

Nová metóda analyzuje organické látky vo vode. Indikuje stav ekosystému a dokáže určiť zdroje znečistenia

Analýza rôznych organických zlúčenín rozpustených v sladkej vode spoľahlivo vypovedá o zdraví ekosystému, tvrdia vedci v novej štúdii.