Výskumníci sa pozreli na to, z akých zdrojov sa tieto škodlivé látky v najväčšom rozsahu dostávali na francúzske polia.
Vzhľadom na svoje užitočné povrchovo aktívne vlastnosti boli perfluóralkylované a polyfluóralkylové zlúčeniny (PFAS) masívne vyrábané pre použitie v nepriľnavých náteroch, vodoodpudivých textíliách či protipožiarnych penách. Vedci však zistili prítomnosť týchto vysoko stabilných chemikálií, ktoré sú charakteristické svojou vysokou mierou perzistencie, v celom životnom prostredí, čo vyvoláva obavy z možnej toxicity.
Akými cestami sa však tieto látky najväčšmi dostávajú do životného prostredia? Vedci z Americkej chemickej spoločnosti v najnovšej analýze skúmali PFAS v súčasných a historických organických odpadových produktoch používaných v poľnohospodárskych oblastiach vo Francúzsku. Najvyššie množstvá zistili v mestských vzorkách, pričom zistili, že prítomnosť jednotlivých zlúčenín sa časom mení.
Posvietili si na francúzske polia
Napriek tomu, že výroba tých druhov PFAS, ktoré vzbudzujú najväčšie obavy, bola v mnohých krajinách zakázaná alebo dobrovoľne pozastavená, zlúčeniny v životnom prostredí pretrvávajú. Tiež boli nahradené inými PFAS, ktoré majú neisté účinky na životné prostredie a zdravie. Ľudia a hospodárske zvieratá môžu prijímať PFAS a vylučovať ich, pričom zlúčeniny môžu následne prenikať do odpadových vôd.
Problémom podľa vedcov je, že keď sa odpad aplikuje na poľnohospodárske polia ako hnojivo, tieto látky by mohli kontaminovať podzemnú vodu a bioakumulovať sa v potravinárskych plodinách.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.