Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Francúzi odštartovali najväčšie odstraňovanie priehrady v Európe, Slovensko je zatiaľ skromnejšie

Okrem Francúzov sú aktívni aj Fíni, Angličania či Estónci. Slovensko má problém s nefunkčnými bariérami na riekach a mnohými MVE.

Francúzi odštartovali najväčšie odstraňovanie priehrady v Európe, Slovensko je zatiaľ skromnejšie

Foto: WWF

V Európe prebieha „riečna revolúcia“, tvrdí WWF Slovensko. Francúzsko totiž v stredu (12. júna) začalo odstraňovať 36 metrov vysoký priehradný múr priehrady Vézin na rieke Sélune. Spolu s ním odstránia i priehradný múr La-Roche-qui-Boit, ktorý má výšku 16 metrov.

Ide o dlhoročný projekt, ktorý počíta s obnovením prirodzenej riečnej krajiny a s návratom lososov a úhorov do rieky i do zálivu Mont-Saint-Michel. Ten je vyhľadávanou turistickou atrakciou.

Európska revolúcia

Francúzsko však nie je európskou výnimkou. V posledných rokoch sa darí odstraňovať malé a zastarané priehrady aj ďalším krajinám Únie. Veľmi úspešné je najmä Fínsko. Prax však majú aj Spojené štáty, Španielsko či Holandsko.

„Odstránenie Vezins Dam je ďalším signálom revolúcie v európskom prístupe k riekam. Namiesto budovania nových priehrad sa pozornosť krajín sústredí na obnovu biodiverzity a návrat života do riek,“ hovorí Roberto Epple, prezident European Rivers Network (ERN).

Zároveň dodáva, že po odstránení priehrady príroda dokáže veľmi rýchlo obnoviť život na rieke. Odstránenie oboch priehrad je však len v začiatočnom procese, pričom odhady počítajú ešte s dvomi rokmi, počas ktorých sa uvoľní pre migráciu rýb 90 kilometrov rieky.

Požiadavky určuje rámcová smernica

WWF pripomína, že takéto obnovenie dobrého ekologického stavu riek vyžaduje od európskych krajín Rámcová smernica o vode. Hraničný termín je rok 2027.

Podľa smernice má dôjsť k obnove pôvodnej riečnej krajiny v okolí európskych riek, znižovaniu znečistenia a v neposlednom rade práve k odstraňovaniu starých bariér na riekach a ich postupnému spriechodňovaniu pre migrujúce druhy rýb.

Prípravné práce sa začínajú / Foto: WWF

Aktuálne smernica prechádza procesom verejnej konzultácie, v kampani #ProtectWater podporilo zachovanie aktuálnej podoby smernice takmer 400-tisíc obyvateľov Európskej únie.

Niektoré členské štáty, no najmä investori z oblasti hydroenergetiky však volajú po tom, aby sa termín na splnenie požiadaviek daných smernicou ešte oddialil.

WWF Slovensko dodáva, že v Európe bolo doteraz odstránených viac ako 3 500 rôznych bariér na riekach. Ako prvé začalo práve Francúzsko v roku 2016 v prípade Kemansquillec Dam a postupne sa pridali Španielsko, Dánsko, Holandsko či Veľká Británia.

Vo východnej Európe je zase lídrom Estónsko. A priehrady z riek odstraňuje i USA, kde historicky najväčším projektom bolo zatiaľ odstránenie priehrady na rieke Elwha v štáte Washington, kde už dnes vedci potvrdili návrat ohrozených druhov lososovitých rýb.

Problém na Domanižanke aj Hrone

Organizácia WWF Slovensko privítalal túto iniciatívu a zároveň dúfa, že podobnou cestou sa vydá aj Slovensko. Poukázala však na niekoľko aktuálnych problémov, ktoré tomu nenasvedčujú.

„Francúzsko začalo s odstraňovaním bariér už v 90. rokoch a teraz opäť píšu históriu, keď spustili zatiaľ najväčší projekt odstraňovania priehrady v Európe. Musíme im blahoželať a veriť, že podobné projekty sa objavia i u nás. WWF Slovensko mapuje nefunkčné bariéry na riekach a veríme, že sa nám podarí dosiahnuť odstránenie niektorých z nich i z našich riek. Okrem toho sledujeme projekty výstavby malých vodných elektrární (MVE) na riekach a projekty umelých úprav riek. V poslednom období sa nám podarilo zastaviť úpravy na rieke Domanižanka pri Považskej Bystrici a v prípade MVE pri Hronskom Beňadiku súd uznal náš argument, že pri povoľovaní projektu neboli posúdené vplyvy na životné prostredie,“ hovorí Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

BVS prišla pre predražený prenájom áut o milióny eur

BVS prišla pre predražený prenájom áut o milióny eur

Bratislavský mestský kontrolór prišiel na závažné zistenia.

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 800-tisíc eur

V prvom polroku napáchali povodne škody za viac ako 800-tisíc eur

Najvyššie výdavky zaznamenali v Žilinskom kraji.

Envirorezort bude mať v roku 2020 k dispozícii 455 miliónov eur, väčšina zdrojov poputuje do vôd

Envirorezort bude mať v roku 2020 k dispozícii 455 miliónov eur, väčšina zdrojov poputuje do vôd

Celkové prostriedky však medziročne poklesli.