Upozorňuje na to WWF Slovensko. Z tohto dôvodu pracuje na hodnotení funkčnosti niektorých bariér, ale aj sleduje, či dochádza k dodržiavaniu zákonov pri výstavbe nových bariér.
WWF Slovensko pripomína, že zostávajú posledné dni, kedy môže verejnosť podporiť ochranu vôd v kampani #ProtectWater.
Rámcovú smernicu o vode totiž v súčasnosti prehodnocuje Európska komisia, pričom táto kampaň požaduje zachovanie jej aktuálnej verzie.
Smernica zaväzuje členské štáty vrátiť riekam dobrý ekologický stav. Na Slovensku túto podmienku nespĺňa viac ako 46 % vodných tokov.
Cieľom je podporiť smernicu
WWF Slovensko zdôrazňuje, že táto skutočnosť nie je zapríčinená len ich znečistením, ale predovšetkým bariérami na riekach. Práve z tohto dôvodu začala organizácia proces ich prehodnocovania. Okrem toho sleduje dodržiavanie zákonov pri výstavbe nových bariér.
Už 300-tisíc obyvateľov Únie žiada Európsku komisiu, aby zachovala súčasnú Rámcovú smernicu o vode.
Smernica zaväzuje členské krajiny zhodnotiť stav svojich povrchových a podzemných vôd a vrátiť im dobrý ekologický stav.
„Čas na nápravu sa kráti. Hraničný termín je rok 2027. Pri hodnotení vôd pritom štáty nemajú prihliadať len na to, ako sú znečistené, ale aj na to, ako silne sú pozmenené rôznymi, najmä vodohospodárskymi zásahmi,“ vysvetľuje WWF Slovensko Miroslava Plassmann.
Podľa nej ide predovšetkým o výstavbu hatí, malých vodných elektrárni, priehrad, ale aj o najrozličnejšie úpravy v rámci protipovodňových opatrení.
„Verejnosť na Slovensku sa už postavila za ochranu našich lesov. No ešte stále si málo uvedomujeme, že prichádzame aj o rieky. Vo WWF Slovensko sme presvedčení, že bez toho, aby sa na Slovensku začali odstraňovať niektoré bariéry na vodných tokoch, sa nepodarí dosiahnuť dobrý ekologický stav našich riek,“ zdôrazňuje Plassmann.
Kontroverzné malé vodné elektrárne
Práve z tohto dôvodu pracujú na hodnotení funkčnosti niektorých bariér. Cieľom je teda upozorniť na tie, ktoré už nie sú funkčné a sú len prekážkou.
Ďalšou oblasťou ich aktivity je sledovanie, či dochádza k dodržiavaniu zákonov pri výstavbe nových bariér.
„Veríme, že to má zmysel, čo sa potvrdilo pri poslednom rozhodnutí o výstavbe malej vodnej elektrárne pri Hronskom Beňadiku, kde súd minulý týždeň potvrdil, že nebol dodržaný zákon, keď stavbu posúdil len formálne,“ dodáva Plassmann.
Išlo o ďalší zo série právnych sporov ohľadom kontroverznej výstavby malých vodných elektrární na rieke Hron.
Žalobcami boli v tomto prípade miestni obyvatelia, ktorí spolu s ochranárskymi organizáciami Rieka – združenie na ochranu vodných tokov a Združením Slatinka napadli na súde proces posudzovania vplyvov na životné prostredie spomínanej elektrárne.
Odporcovia výstavby malej vodnej elektrárne v Hronskom Beňadiku podali súdnu žalobu v spolupráci s právnikmi organizácie VIA IURIS.
Tí už pomáhajú aj v iných kauzách, ktoré sa týkajú povoľovania malých vodných elektrární na rieke Hron, ako je napríklad plánovaná výstavba MVE Iliaš pri Banskej Bystrici či MVE Žiar nad Hronom.
„Opäť sa ukázalo, akú významnú úlohu pri ochrane životného prostredia zohráva aktívna občianska verejnosť,“ konštatuje Imrich Vozár, právnik združenia VIA IURIS.
Rieky narúšajú vodné bariéry
Aktuálny Vodný plán Slovenska udáva, že v roku 2014 bolo na najväčších slovenských riekach 1 075 stavieb.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.