Do roku 2025 by malo dôjsť k zníženiu vodného stresu o 5 percent. Očakávané investície sú vo výške 700 miliónov eur.
Nedostatok vody je v Európe čoraz väčším problémom. Európski poslanci chcú ochrániť sladkovodné zdroje v Únii pomocou opätovného využitia vody v poľnohospodárstve.
Európska únia zdôrazňuje, že zdroje vody sú pod výrazným tlakom a situácia by sa mala zhoršiť z dôvodu zmeny klímy. Podľa odhadu by do roku 2030 mohla byť polovica európskych povodí ovplyvnená práve nedostatkom vody.
Plány na boj proti nedostatku vody prostredníctvom opätovného využitia čistených odpadových vôd na zavlažovanie v poľnohospodárstve boli schválené v utorok (12.2.) Európskym parlamentom.
Za návrh právneho predpisu hlasovalo 588 poslancov, proti návrhu len 23 členov parlamentu a 66 europoslancov sa zdržalo hlasovania. Rokovania s ministrami EÚ sa začnú po tom, ako Rada príde so svojou vlastnou pozíciou.
Nový zákon definuje minimálne normy kvality pre recyklovanú vodu, ktorá bude využívaná na poľnohospodárske zavlažovanie.
Stanovuje tiež povinnosti prevádzkovateľov v oblasti výroby, distribúcie a skladovania, ako aj opatrenia na riadenie rizík.
Recyklovaná voda, teda mestská odpadová voda, ktorá bola ošetrená v úpravni, bude využívaná na zavlažovanie potravinových plodín, spracovaných potravinových plodín a nepotravinových plodín.
Zavlažovanie aj iné účely
Europoslanci zároveň vyzvali Komisiu, aby v priebehu piatich rokov zhodnotila, či je možné takúto vodu použiť aj na iné účely.
Podľa uznesenia EP by tak členské štáty mali mať zatiaľ možnosť využívať recyklovanú vodu aj inde – okrem priemyslu ju môžu využívať aj napríklad na environmentálne účely či v domácnostiach (splachovanie toaliet).

Musia však zároveň garantovať, že dokážu zabezpečiť ochranu verejného zdravia, zvierat a životného prostredia.
Zníženie vodného stresu o päť percent
Cieľom nových pravidiel je podporiť používanie čistených odpadových vôd na poľnohospodárske zavlažovanie, ktoré každoročne pohlcuje približne polovicu vody v EÚ. Zvýšené opätovné využitie vody v poľnohospodárstve by mohlo pomôcť znížiť nedostatok vody.
Komisia odhaduje, že návrh by do roku 2025 mohol zvýšiť opätovné využitie vody na účely zavlažovania v poľnohospodárstve z 1,7 miliardy m3 na 6,6 miliardy m3 ročne, čím dôjde k zníženiu vodného stresu o 5 %.
„Vyžadovalo by si to investíciu nižšiu ako 700 miliónov eur a umožnilo by nám opätovne použiť viac ako polovicu súčasného objemu vody pochádzajúcej z čistiarní odpadových vôd EÚ dostupných na zavlažovanie, čím by sme sa vyhli viac ako 5 % priamej ťažby z odpadov a podzemnej vody,“ vysvetľuje spravodajkyňa uznesenia, talianska poslankyňa Simona Bonafeová.
Poľnohospodárstvo urýchľuje vodný stres
Podľa Európskej environmentálnej agentúry je poľnohospodárstvo sektorom, ktoré najviac vyvíja tlak na zásoby vody.
Na využívaní vody sa podieľa v miere 51 %, pričom druhý najväčší sektor je verejné zásobovanie vodou, ktoré predstavuje 24 %.

Sektorové využívanie vody / Foto: EEA
Návrh podporilo aj združenie Copa Cogeca, ktoré zastupuje poľnohospodárov a poľnohospodárske družstvá. Zdôraznilo potrebu prekonať prekážky, akými sú napríklad vnímanie spotrebiteľov a právne záväzky.
Monitoring aj riadenie rizík
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.