EEA: Poľnohospodárstvo či nadmerné odbery. Podzemné vody čelia viacerým tlakom | VODA-PORTAL.SK
Vodovody - kanalizace 2023
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

EEA: Poľnohospodárstvo či nadmerné odbery. Podzemné vody čelia viacerým tlakom

Podľa druhých plánov manažmentu povodí členských štátov bolo 24 % z celkovej plochy útvarov podzemnej vody hlásených v zlom chemickom stave a 9 % v zlom kvantitatívnom stave.

EEA: Poľnohospodárstvo či nadmerné odbery. Podzemné vody čelia viacerým tlakom

Foto: Pixabay

Podzemná voda čelí tlakom z viacerých strán. Veľkou výzvou zostáva znečistenie aj nadmerné odbery. V tomto smere je dôležité klásť dôraz predovšetkým na udržateľnejšie postupy v poľnohospodárstve.

Vyplýva to z najnovšej správy o stave podzemných vôd v Európskej únii, ktorú zverejnila Európska environmentálna agentúra (EEA) v rámci osláv Svetového dňa vody.

Podzemná voda dodáva 65 % pitnej vody na účely verejného zásobovania a 25 % vody na poľnohospodárske zavlažovanie v 27 členských štátoch EÚ. Členské štáty EÚ pritom odoberali v rokoch 2010 až 2019 každý rok okolo 38 miliárd metrov kubických podzemnej vody.

Podľa druhých plánov manažmentu povodí členských štátov (2016) bolo 24 % celkovej plochy útvarov podzemnej vody hlásených v zlom chemickom stave a 9 % v zlom kvantitatívnom stave.

Kombinované hodnotenie chemického stavu a kvantitatívneho stavu ukazuje, že 29 % z celkovej plochy útvarov podzemnej vody nemá dostatočnú kapacitu na uspokojenie potrieb ekosystémov a ľudí v dôsledku zhoršenia kvality alebo kvantity podzemnej vody.

Podzemné vody sú pod rozsiahlym tlakom znečistenia a odberov. Tlaky sa pravdepodobne zvýšia v dôsledku rastu populácie a rastúceho dopytu po vode v čase meniacej sa klímy.

V správach v rámci druhého plánu manažmentu povodia sa nedosiahnutie dobrého chemického stavu podzemných vôd z veľkej časti pripisuje difúznemu znečisteniu z poľnohospodárstva a nedosiahnutie dobrého kvantitatívneho stavu sa pripisuje odberu vody na zavlažovanie.

Poľnohospodárstvo vystavuje podzemnú vodu čoraz väčšiemu tlaku

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Koncentrácia mikroplastov sa líši v rôznych častiach Atlantiku, zistila štúdia

Koncentrácia mikroplastov sa líši v rôznych častiach Atlantiku, zistila štúdia

Vo vodách severoatlantického prúdu sa podľa nového výskumu vyskytuje podstatne väčšie množstvo plastových úlomkov z obalov, lán či farebných náterov ako v iných častiach oceánu.

Vlčanov rezort volá po doplnení vodného zákona. Reaguje na nedávne rozhodnutie MŽP

Vlčanov rezort volá po doplnení vodného zákona. Reaguje na nedávne rozhodnutie MŽP

Slovensko je podľa agrorezortu povinné vytvoriť vnútroštátny právny rámec v súvislosti s udeľovaním povolení na výrobu regenerovanej vody určenej na poľnohospodárske zavlažovanie.

Hranice chránených vodohospodárskych oblastí sa majú vymedzovať inak, navrhuje MŽP

Hranice chránených vodohospodárskych oblastí sa majú vymedzovať inak, navrhuje MŽP

Vymedzenie hraníc v nariadeniach, ktoré boli prijaté ešte za bývalého režimu, nie je postačujúce, hovorí Budajov rezort. Pripravuje nové nariadenie.