Jednočlenným domácnostiam sa vodné a stočné predraží o 18 %, reaguje vládny rezort na návrh ÚRSO.
Návrh Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) na zavedenie dvojzložkovej ceny vodného a stočného naráža na kritiku.
Novelu príslušnej vyhlášky, ktorú úrad v októbri predstavil v októbri, zasypalo viac ako 120 pripomienok podnikateľov, samospráv, vládnych rezortov aj verejnosti. Viaceré z nich sa týkajú práve návrhu uplatňovať vo vodárenstve dvojzložkové ceny.
V článku sa dozviete:
- čo regulačný úrad navrhol,
- aké výhrady sa objavili v pripomienkovom konaní,
- čo pripomienkujúci navrhujú.
Čo ÚRSO navrhuje
Regulátor v prvej polovici októbra predložil do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely vyhlášky č. 323/2022 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia vo vodárenstve. Návrh zahŕňa viacero zmien týkajúcich sa napríklad oprávnených výdavkov vodárenských spoločností či strát vody pri distribúcii. Predložené návrhy ÚRSO sme na Voda-portal.sk podrobnejšie rozobrali už v októbrovom článku.
Jedným z návrhov úradu je zavedenie tzv. dvojzložkovej ceny vodného a stočného, teda návrh, aby odberatelia neplatili za odobratú pitnú vodu a odvedenú odpadovú vodu iba podľa množstva, ale aby existovala aj fixná zložka ceny nezávislá od spotreby.
„Návrh vyhlášky zavádza dvojzložkovú cenu, ktorá bude pozostávať z fixnej zložky ceny a variabilnej zložky ceny v záujme nastavenia úhrady za vodohospodárske služby adresne a na základe skutočných ekonomicky oprávnených nákladov za využitie vodohospodárskych služieb,“ priblížil ÚRSO v dôvodovej správe k svojmu návrhu.
Nastavenie dvojzložkovej ceny v navrhovanej novele vyhlášky upravuje nové znenie § 8 až § 11, v ktorých má vyhláška hovoriť o výpočte tzv. variabilnej a fixnej zložky. Zatiaľ čo variabilná zložka ceny za dodávku pitnej vody bude závisieť od množstva odobratej vody, fixná zložka bude pre odberné miesta nastavená „napevno.“
„Fixná zložka maximálnej ceny pitnej vody zohľadňuje nákladovosť odberného miesta a určuje sa v eurách za rok v príslušnej tarifnej skupine podľa DN (označenie vnútorného priemeru, menovitého priemeru alebo svetlosti vodomera v mm pozn. red.) vodomera osadeného na príslušnom odbernom mieste,“ uviedol ÚRSO.
Regulátor zároveň navrhol aj konkrétne sadzby, ktoré sumarizuje tabuľka. Pre odberné miesta bez osadeného vodomera má platiť nulová fixná zložka.
Vodárenské spoločnosti vo všeobecnosti zavedenie dvojzložkovej ceny vítajú, avšak poukazujú, že navrhované sadzby fixnej zložky plne nepokryjú ich fixné náklady spojené s odbernými miestami.
„Podľa našich interných prepočtov nás náklady na jedno odberné miesto vychádzajú na 35 eur,“ uviedla dnes (12. novembra) na Konferencii vodohospodárov v priemysle Ivana Mahríková z Asociácie vodárenských spoločností (AVS).
Čo priniesli pripomienky
K rozsiahlej novele vyhlášky prišlo v rámci pripomienkového konania 121 pripomienok, z ktorých 37 zásadných. V rámci legislatívneho procesu aktuálne prebieha ich vyhodnocovanie, pri ktorom musí úrad zaujať k výhradám stanovisko. Urobiť by tak mal v najbližších týždňoch – deklarovaným zámerom úradu totiž je, aby novelizovaná vyhláška nadobudla účinnosť od 1. januára 2025.
Zostáva vám 64% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.