Macro Components
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Digitálna transformácia vo vodárenstve je nevyhnutnosťou

Uvedomuje si to aj Európska únia. Z akých projektov si môžeme brať príklad?

Digitálna transformácia vo vodárenstve je nevyhnutnosťou

Foto: Pixabay

Keďže je voda pre spoločnosť aj hospodárstvo kľúčová, je nevyhnutné zaoberať sa naliehavými výzvami v oblasti vodárenstva, prispôsobiť riadenie vodných zdrojov s cieľom zmierniť účinky zmeny klímy, bojovať proti znečisťovaniu a vyčerpávaniu zdrojov, riadiť požiadavky na vodu, riešiť súvislosť medzi vodou a energiou a zabrániť zhoršovaniu ekosystémov. Digitálne aplikácie môžu hrať dôležitú úlohu pri riešení niektorých z týchto problémov.

Informačná služba spoločenstva pre výskum a vývoj (CORDIS), ktorá sa zameriava na šírenie činností a poskytuje služby rôznym generálnym riaditeľstvám Európskej komisie, výkonným agentúram a spoločným podnikom vykonávajúcim program EÚ v oblasti výskumu a inovácie (Horizont 2020), v nedávnej analýze označila 12 projektov so zameraním na dané výzvy.

Medzi tieto riešenia patrí použitie nenákladných senzorov, analýza veľkých dát (big data analysis, pozn. redakcie), aplikácie pre spotrebiteľov a nové prístupy na identifikáciu únikov a zníženie strát vody či zlepšenie predpovede dopytu po vode.

Tieto riešenia tiež umožnia účinnejšie monitorovanie, využívanie a úpravu vody, prispejú k zníženiu znečistenia, podporia obnovu a opätovné použitie zdrojov, ako aj prispôsobenie vodárenského sektora a súvisiacich odvetví klimatickým zmenám.

Digitálna transformácia ako nevyhnutnosť

Dosiahnuté riešenia sú v súlade s prioritami „Európskej zelenej dohody“ a dokumentu „Európa pripravená na digitálny vek“, ktoré prijala Komisia pod vedením Ursuly von der Leyen.

Tieto projekty podporujú najmä digitálnu transformáciu ako rozhodujúci prostriedok na dosiahnutie cieľov trvalej udržateľnosti Európskeho ekologického dohovoru tým, že prispievajú k ambíciám EÚ v oblasti klímy a nulového znečistenia, ako aj mobilizujú priemysel pre čisté a obehové hospodárstvo.

Projekty zahrnuté do tohto balíka výsledkov sú členmi klastra ICT4WATER, strediska výskumných a inovačných projektov financovaných EÚ, ktoré preukazujú potrebu digitálnej transformácie vodného hospodárstva.

Zároveň vodohospodársky sektor prechádza transformáciami zameranými na efektívnosť využívania zdrojov a opätovné využívanie vody v kontexte prístupu založeného na obehovosti namiesto lineárneho hodnotového reťazca.

Tieto transformácie prinášajú nové výzvy, pokiaľ ide o požiadavky na automatizáciu a digitalizáciu, podobné tým, ktoré sa objavili aj v iných priemysloch a odvetviach.

Jednotný digitálny trh aj vo vodárenstve

V snahe čeliť týmto výzvam vyvinulo zoskupenie ICT4Water akčný plán, ktorý prispieva k stratégii jednotného digitálneho trhu.

Klaster zahŕňa výskumných pracovníkov, vodohospodárske spoločnosti, miestne orgány a aktívnych občanov, ktorí spolupracujú na vývoji a testovaní nových nápadov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Čínski vedci tvrdia, že schopnosť oceánu pohlcovať CO2 dokáže zvýšiť jeden prvok

Čínski vedci tvrdia, že schopnosť oceánu pohlcovať CO2 dokáže zvýšiť jeden prvok

Podľa vedcov by malo ísť len o stopové koncentrácie tohto prvku.

Aktívne uhlie zo zvyškov z kukurice? Metóda čistenia vody podporuje obehovú ekonomiku

Aktívne uhlie zo zvyškov z kukurice? Metóda čistenia vody podporuje obehovú ekonomiku

Aktívne uhlie dokáže absorbovať až 98 % znečistenia.

Výdatnosť vodárenského zdroja Šamorín je stále ohrozená, tvrdí OZ Za našu vodu

Výdatnosť vodárenského zdroja Šamorín je stále ohrozená, tvrdí OZ Za našu vodu

Občianske združenie hovorí, že výstavba v II. pásme stále pokračuje. Oslovilo preto ministra životného prostredia.