Výskumníci apelujú na zavedenie priemyselných noriem pre testovacie sady na domáce použitie, ktoré slúžia na odhalenie kontaminácie vody z vodovodu či zo studne.
Domáce súpravy na testovanie vody by mali byť povinnou výbavou odoberateľov pitnej vody zo studní, no v mnohých častiach sveta sa zídu aj v domácnostiach napojených na systém verejných vodovodov.
Nová štúdia vedcov z University of Massachusetts Amherst, ktorá bola prednedávnom uverejnená v časopise Journal of Water & Health, však ukázala, že kvalita testovacích súprav sa rôzni a nie všetky dokážu odhaliť potenciálne znečisťujúce látky vo vzorkách s dostatočnou presnosťou.
Chýbajú priemyselné normy
V prípade odberateľov vody z verejných vodovodov za kvalitu pitnej vody zodpovedá vlastník verejného vodovodu, ktorý je na Slovensku podľa Zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách povinný zabezpečiť sledovanie kvality vody a zistené hodnoty výsledkov odovzdávať príslušnému orgánu na ochranu zdravia a okresnému úradu.
Odberatelia, ktorí čerpajú pitnú vodu z iných zdrojov, majú jej monitorovanie vo vlastných rukách, pričom existuje viacero možností, ako môžu kvalitu svojej vody testovať. Jednak môžu využiť profesionálne služby akreditovaných laboratórií, ktoré poskytujú presné a komplexné rozbory.
Druhou alternatívou sú testy určené na domáce použitie, ktoré rýchlo a jednoducho vyhodnotia kvalitu vody na základe niekoľkých parametrov. Zmerať dokážu napríklad výskyt dusičnanov a dusitanov, tvrdosť vody, pH či obsah chlóru.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.