Otrava olovom nie je záležitosťou minulosti. V súčasnosti sú ťažkému kovu z rôznych zdrojov vrátane pitnej vody celosvetovo stále vystavené masy ľudí.
Vystavenie olovu sa spája s mnohými zdravotnými rizikami
Vedci z Columbia University sa v novej štúdii, ktorá bola publikovaná v odbornom časopise New England Journal of Medicine, rozhodli skúmať prítomnosť ťažkých kovov v pitnej vode. Zistili, že chronická otrava miernym množstvom olova sa stále týka veľkého množstva ľudí na zemi.
Zároveň upozorňujú, že tento druh otravy je významným rizikovým faktorom, ktorý môže viesť ku vzniku kardiovaskulárnych ochorení u dospelých a kognitívnych porúch u detí, ale tiež k predčasným pôrodom, a to aj pri nízkych úrovniach vystavenia tomuto ťažkému kovu, ktoré boli v minulosti považované za bezpečné.
Podľa výskumníkov sa dá chronickej otrave malým množstvom olova celosvetovo ročne pripísať 5,5 milióna úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia a „úbytok“ 765 miliónov IQ bodov u detí. Vystavenie olovu sa spája so zvýšeným krvným tlakom, zlyhaním obličiek, poruchami srdcového rytmu, ale tiež kognitívnym deficitom, napríklad s ADHD u detí.
Spoluautorka výskumu profesorka Ana Navas-Acien uvádza, že množstvo ochorení spôsobených chronickou otravou miernym množstvom olova celosvetovo je ohromujúce, napríklad aj v porovnaní s počtom srdcových ochorení, ktorý za posledné tri desaťročia v industrializovaných krajinách klesá.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.