Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

BVS si chce posvietiť na koronavírus, plánuje analyzovať vzorky z ČOV

Výsledky by mohli pomôcť v plošnom mapovaní miery výskytu nového koronavírusu v celej populácii, teda aj u tých ľudí, ktorí nemajú príznaky a zatiaľ neboli testovaní.

BVS si chce posvietiť na koronavírus, plánuje analyzovať vzorky z ČOV

Foto: BVS, a. s.

Šírenie nového koronavírusu otvorilo otázky ohľadom toho, akú rolu môžu zohrávať odpadové vody v jeho detekcii.

Keďže ide o novú situáciu, na ktorú svet nebol pripravený, presné a jasné informácie o osude koronavírusu v odpadových vodách zatiaľ chýbajú.

Viaceré krajiny sa však už snažia posvietiť si na to, ako by prítomnosť nového koronavírusu v odpadových vodách mohla slúžiť na účely zisťovania miery jeho šírenia v rámci populácie.

Prvý väčší výskum uskutočnili holandskí vedci, podľa ktorých detekcia vírusu v odpadových vodách naznačuje, že dohľad nad nimi by mohol byť citlivým nástrojom na sledovanie cirkulácie vírusu v rámci populácie.

S podobnými závermi prišli aj britskí vedci, ktorí zdôrazňujú, že včasné odhalenie prítomnosti COVID-19 v splaškoch môže účinne prispieť k predchádzaniu šírenia nákazy v komunitách.

Dôležité je, že takéto zistenia by mohli odhaliť aj prenášačov ochorenia, ktorí navonok nemajú žiadne príznaky.

BVS zorganizovala odbornú diskusiu

V snahe mapovať osud koronavírusu v odpadových vodách nezaostáva ani Slovensko. Najnovšie Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) zorganizovala stretnutie odborníkov, na ktorom sa podrobne venovali tejto problematike.

„Nový koronavírus podobne ako iné vírusy je možné v niektorých prípadoch identifikovať v ľudských exkrementoch. Ide o komplikovanú tému, spájajúcu viaceré oblasti. Jej správne podchytenie však môže byť v súčasnej situácii prospešné,“ konštatuje BVS.

Foto: BVS, a. s.

Bratislavské vodárne preto v spolupráci s magistrátom hlavného mesta usporiadali multidisciplinárne odborné stretnutie odborníkov, na ktorom sa venovali práve téme prítomnosti a stanovenia vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách.

Vírus by sa v odpadových vodách prenášať nemal

Zaoberali sa taktiež možnosťou, ako by bolo možné z vedeckého hľadiska prostredníctvom merania reziduálnych častíc množstva COVID-19 v odpadových vodách plošne mapovať mieru jeho výskytu v celej populácii, teda aj u tých ľudí, ktorí nemajú príznaky a zatiaľ neboli testovaní.

„Všetky dostupné informácie potvrdzujú, že kým pitná voda vo verejných vodovodoch je bezpečná, v odpadových vodách sa môžu vyskytovať malé sekvencie vírusu SARS-CoV-2. Dnes na sto percent nevieme, či sú tieto častice vírusu pre ľudí nebezpečné, ale aj tak sa preventívne zaoberáme možnosťami, ako čo najlepšie ochrániť našich zamestnancov,“ zdôraznil generálny riaditeľ a predseda predstavenstva BVS Peter Olajoš.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Zvýšené prietoky majú byť krokom k periodicky opakovaným simulovaným záplavám v ľavostrannej ramennej sústave Dunaja.

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Odstránenie nefunkčných a starých prekážok je najlepší spôsob spriechodnenia rieky, zdôrazňuje organizácia WWF Slovensko.

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Správa o stave životného prostredia za rok 2019 zdôrazňuje, že na splnenie cieľa Envirostratégie 2030 musíme vyvinúť značné úsilie v realizácii opatrení na zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov.