Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Budúce vojny o vodu? Vedci vytvorili mapu s možnými miestami konfliktu

Výskumníci zdôrazňujú, že ak nedôjde k prijatiu odporúčaní OSN v oblasti zmierňovania globálneho otepľovania, budúce vodné konflikty sú veľmi pravdepodobné. Ktoré časti sveta sú najviac ohrozené?

Budúce vojny o vodu? Vedci vytvorili mapu s možnými miestami konfliktu

Foto: ScienceDirect

Ak bude súčasný trend pokračovať rovnakým smerom a svet sa bude aj naďalej otepľovať tým istým tempom, aké predpovedá OSN, svetu hrozí sucho.

Práve nedostatok vody výrazne zvýši pravdepodobnosť najrozličnejších konfliktov o prístup k jej zásobám, tvrdí nová štúdia. Vďaka určeniu piatich miest na Zemi je možné predpovedať, kde bude táto hrozba najväčšia.

Nedávna štúdia zverejnená v časopise Global Environmental Change identifikuje niekoľko hotspotov po celom svete, kde hydropolitické problémy pravdepodobne spôsobia geopolitické napätie a možno aj konflikt.

Na sucho reaguje aj Veolia

Už začiatkom októbra popísala správa OSN najväčšie hrozby, ktorým čelí svet, ak urýchlene neprijme opatrenia na spomalenie globálneho otepľovania.

Na dané problémy má sčasti reagovať aj pripravovaná konferencia pod zastrešením Organizácie spojených národov, ktorá sa bude konať v decembri v poľských Katowiciach.

Na výzvu OSN nepriamo reagoval aj generálny riaditeľ skupiny Veolia Antoine Frérot. Podľa neho rast populácie a rýchly rozvoj strednej triedy povedú k zvýšeniu spotreby vody. Dôležité však je, že napriek narastajúcemu dopytu bude ponuka naopak klesať.

Antoine Frérot / Foto: Veolia

To je dôvod, prečo existujú odhady, že 50 % svetovej populácie bude do roku 2048 žiť pod vodným stresom. Aby došlo k prekonaniu tejto výzvy, veľkomestá budú musieť využívať alternatívne technológie, ako je to už praxou v Spojených arabských emirátoch.

Napríklad Abú Dhabí a Dubaj uzavreli zmluvu so spoločnosťou Veolia, aby zabezpečili dodávku vody prostredníctvom odsoľovania morskej vody a recyklácie odpadových vôd.

V meste Rijád sa zase skupine podarilo znížiť neúmerný dopyt po vode v saudskom hlavnom meste vďaka výraznému limitovaniu strát v jeho vodovodnom systéme.

Päť konfliktných oblastí

Vedci vo svojej najnovšej štúdii prišli k záveru, že konflikty kvôli vode pravdepodobne vypuknú v lokalitách, kde ležia jej zásoby na hraniciach, prípadne kde je priamo hranica tvorená vodou.

Najväčším prínosom analýzy je konkrétna identifikácia hlavných problémových oblastí. Obyvatelia Európy zatiaľ môžu byť spokojní, keďže medzi najproblematickejšou päťkou sa nenachádza ani jedna časť nášho kontinentu.

Foto: ScienceDirect

Autori v správe uviedli, že pravdepodobne najostrejšie konflikty budú prebiehať v oblasti Nílu, Gangy-Brahmaputry, Indusu, Eufratu-Tigrisu a Colorada.

Je teda zrejmé, že najväčšie „hydropolitické“ zrážky budúcnosti budú sužovať najmä ázijský a africký kontinent. Jedinou výnimkou je rieka Colorado, ktorá sa môže stať budúcim konfliktným faktorom v americko-mexických vzťahoch.

Konfliktom sa dá zabrániť

Výskum viedol taliansky expert na vyhodnocovanie environmentálnych vplyvov Fabio Farinosi. Predpovedá, že pravdepodobnosť cezhraničných konfliktov sa kvôli demografickému rastu a stúpajúcim teplotám zvýši v priebehu pol stočia až storočia o 75 až 95 percent.

Samozrejme, identifikácia možných budúcich konfliktných oblastí nutne neznamená, že o 50 rokov v týchto častiach sveta prebehnú reálne vojny o vodu. Autor len zdôrazňuje, že riziko takéhoto konfliktu je viac než vysoké.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Znečistenie vôd priemyslom v Európe klesá, výzvou sú však nepriame emisie

Znečistenie vôd priemyslom v Európe klesá, výzvou sú však nepriame emisie

Zatiaľ čo priame emisie zaznamenali pokles, nepriame emisie vytvárajú tlak na komunálne čistiarne odpadových vôd po celej Európe. Problémom môžu byť aj menšie prevádzky, na ktoré sa nevzťahujú právne predpisy.

Liečivá z ČOV ohrozujú životné prostredie, Európska komisia vyzvala na prijatie opatrení

Liečivá z ČOV ohrozujú životné prostredie, Európska komisia vyzvala na prijatie opatrení

Európska komisia identifikovala šesť hlavných problémových oblastí súvisiacich s ohrozovaním kvality životného prostredia liečivami z ČOV, na ktoré by sa mala Únia zamerať.

Trh s odpadovými vodami narastá. Ktoré spoločnosti sú globálnymi lídrami?

Trh s odpadovými vodami narastá. Ktoré spoločnosti sú globálnymi lídrami?

Okrem Veolie je to aj Suez či Xylem. Akým technológiám a prístupom dávajú prednosť?