Macro Components
INNOGY
INECS

Inteligentný drez by mohol pomôcť ušetriť vodu

Experiment s vodovodným kohútikom, ktorý potajme ovládal vedec, ukázal, ako sa dajú upravovať návyky používateľov tak, aby šetrili vodou. Víziou do budúcnosti je autonómny drez, ktorý sa prispôsobí preferenciám jednotlivca.

Inteligentné umývadlo by mohlo pomôcť ušetriť vodu

Fotolia

Bývalý absolvent strojárenstva na Stanfordskej univerzite William Jou vymyslel na účastníkov svojho experimentu lesť – postavil ich pred autonómny drez, ktorý v skutočnosti ovládal on sám. Urobil to, aby zistil, či kohútik, ktorý sa prispôsobí potrebe jednotlivca, môže znížiť spotrebu vody.

William Jou a jeho kolegovia vyvinuli vodovodný kohútik, ktorý sa zdanlivo automaticky prispôsobí preferenciám používateľa, no v skutočnosti ho ovláda osoba skrytá za mašinériou.

Z výsledkov experimentu, ktoré vedci v podobe štúdie odprezentovali v auguste, vyplýva, že dôkladne navrhnuté inteligentné drezy by mohli pomôcť ušetriť vodu regulovaním spotreby a nabádaním používateľov, aby si vyvinuli návyky súvisiace so šetrením vody.

„Skúmali sme vodovodný kohútik, pretože práve od neho závisí spotreba veľkého množstva vody v domácnosti. Keď si však drez porovnáte s inými súčasťami domácnosti, ako napríklad s termostatom alebo s chladničkou, na funkcii drezu sa veľmi dlhú dobu nič nezmenilo,“ hovorí Erin MacDonald, spoluautorka experimentu. Dodáva, že síce došlo k drobným zmenám, no jeho využitie sa nijako nezefektívnilo.

Spotreba vody klesla

Účastníci experimentu museli trikrát umyť riad, pričom počas druhého umývania William Jou schovaný za stenou cez počítač tajne ovládal teplotu a prietok vody.

Pri kontrolovanom umývaní spotrebovali účastníci o 26 % menej vody ako pri prvom umývaní, ktoré bolo v ich vlastnej réžii. Hoci v treťom kole do umývania opäť nikto nezasahoval, spotreba aj tak klesla o 10 % v porovnaní s prvým umývaním.


Konferencia vodohospodárov


K tejto zmene vo využívaní vody došlo napriek tomu, že účastníci nevedeli, že experiment bol zameraný na zníženie spotreby vody. Okrem používateľov „inteligentného“ kohútika sa experimentu zúčastnila aj ďalšia kontrolná skupina, ktorá riady umyla trikrát bez zásahu vedca.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Slovensko-izraelská spolupráca pomôže zvýšiť počet obcí s kanalizáciou

Slovensko-izraelská spolupráca pomôže zvýšiť počet obcí s kanalizáciou

Východoslovenská vodárenská spoločnosť podpísala spoluprácu s izraelskou spoločnosťou Aqwise, ktorá je svetovým lídrom v oblasti vývoja technológií na čistenie odpadových vôd.

Mušle inšpirovali novú technológiu na čistenie vody a odstraňovanie ropných škvŕn

Mušle inšpirovali novú technológiu na čistenie vody a odstraňovanie ropných škvŕn

Vlákna, ktoré vylučujú slávky sa stali inšpiráciou pre materiálové inžinierstvo. Okrem ďalších aplikácii nové technológie potenciálne umožnia aj odstraňovanie rôznych kontaminantov z vody.

Lex Žitný ostrov napomáha k účinnejšej ochrane vody, tvrdí envirorezort

Lex Žitný ostrov napomáha k účinnejšej ochrane vody, tvrdí envirorezort

Riziko kontaminácie podzemných vôd je podľa MŽP SR výrazne znížené.