Vedci skúmali, nakoľko sa oplatí zavádzanie plávajúcich fotovoltických systémov na jazerách a priehradách v rôznych častiach sveta.
Presunú sa solárne panely na vodné plochy?
V kontexte klimatickej zmeny a zelenej transformácie sa čoraz viac pozornosti venuje dekarbonizačným technológiám, medzi ktorými veľký rast zaznamenáva fotovoltika, ktorá sa do roku 2050 podľa odhadov stane dominantným obnoviteľným zdrojom energie.
Keďže je však náročná na rozlohu, čo je problematické predovšetkým vo vzťahu k využitiu pôdy, a jej integrácia do budov je pomerne náročná, stále diskutovanejšími sú možnosti presunu solárnych energetických riešení na vodné plochy.
Podľa nedávno zverejnenej štúdie vedcov z waleskej Bangorskej univerzity, anglickej Lancansterskej univerzity a Centra pre ekológiu a hydrológiu Spojeného kráľovstva by niektoré krajiny mohli pokryť celý svoj dopyt po energii plávajúcimi fotovoltickými panelmi.
Plávajúca fotovoltika má obrovský potenciál
Cieľom výskumníkov bolo vyčísliť globálny potenciál nízkouhlíkových plávajúcich solárnych panelov, pričom sa opierali o dostupné dáta o klíme z rôznych lokalít, na základe ktorých vypočítali dennú produkciu elektrickej energie z plávajúcich fotovoltických systémov.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.