INNOGY
INNOGY
BELIMO

Akú cenu má uplatniť regulovaný subjekt v roku 2022? ÚRSO ukázal návrh vyhlášky

ÚRSO vymedzuje, akú cenu má regulovaný subjekt uplatniť v roku 2022, ak úrad v cenovom konaní do 31. decembra 2021 nevydal alebo nezmenil regulovanému subjektu cenové rozhodnutie.

Akú cenu má uplatniť regulovaný subjekt v roku 2022? ÚRSO ukázal návrh vyhlášky

Predseda ÚRSO Andrej Juris / Foto: Voda-portal.sk

Vyhlášku Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorou sa ustanovuje cenová regulácia odberu povrchovej vody a energetickej vody z vodných tokov a využívania hydroenergetického potenciálu vodných tokov, čakajú určité zmeny. Vyplýva to z návrhu vyhlášky, ktorý dal úrad včera, 27. apríla, do medzirezortného pripomienkového konania (MPK). Pripomienkovať je možné do 14. mája. Odkaz na všetky dokumenty v rámci MPK nájdete na konci článku.

ÚRSO už začiatkom marca informoval, že plánuje zmeniť a doplniť viaceré vyhlášky v oblasti cenovej regulácie, pričom dve z nich by sa mali týkať práve vodného hospodárstva.

Okrem spomínanej vyhlášky o cenovej regulácii odberu povrchovej vody a energetickej vody z vodných tokov a využívania hydroenergetického potenciálu vodných tokov mal v pláne novelizovať vyhlášku, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia výroby, distribúcie a dodávky pitnej vody verejným vodovodom a odvádzania a čistenia odpadovej vody verejnou kanalizáciou. Tá však v MPK zatiaľ (pozn. redakcie: ku dňu publikovania článku) nie je zverejnená.

ÚRSO: chceme zabezpečiť predvídateľnosť a stabilitu

Cieľom návrhu vyhlášky je aktualizácia súčasného regulačného obdobia, ktoré bolo predĺžené do 31. decembra 2022 na základe Dodatku číslo 1 k Regulačnej politike na regulačné obdobie 2017 – 2021. Tento dodatok prijala Regulačná rada začiatkom novembra minulého roka.

Úrad vlani argumentoval tým, že Slovensko čelí bezprecedentným následkom globálnej hospodárskej krízy vyvolanej vplyvmi pandémie COVID-19.

„Je preto kľúčové, aby existujúci regulačný rámec poskytol v tomto krízovom období primeranú stabilitu a predvídateľnosť regulovaným subjektom, ako aj dostatočnú ochranu zraniteľným odberateľom,“ uviedol ešte v novembri ÚRSO.

Po prijatí spomínaného dodatku Regulačnou radou zároveň začal s prípravou novej regulačnej politiky, na ktorej by mala participovať odborná verejnosť aj všetci relevantní účastníci trhu.

Ide o stratégiu, ktorá upravuje vykonávanie regulácie počas určeného regulačného obdobia. Určuje napríklad rozsah a spôsob vykonávania cenovej regulácie a je záväzná počas určeného regulačného obdobia pre všetkých účastníkov trhu v sieťových odvetviach.

Návrh vyhlášky taktiež zohľadňuje zmeny, ktoré podľa ÚRSO vyplynuli z aplikačnej praxe vo vodnom hospodárstve. V návrhu sa tak zapracováva zmena, ktorá súvisí s predkladaním cenových návrhov a skutočných údajov prostredníctvom elektronickej schránky.

Aké zmeny prináša návrh vyhlášky?

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Niektoré vodárenské spoločnosti zase zaznamenali prudší pokles tržieb.

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

So zmenou klímy sa mení aj vodný tok a vodná energia v budúcnosti pravdepodobne v tejto oblasti ustúpi do úzadia.

Výzva „Veľké vody“:  Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Výzva „Veľké vody“: Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Dôvodom sú závažné zistenia pri kontrole verejného obstarávania. Všetky obce však koordinujú kroky s Envirofondom, okrem jednej. Envirofond podal aj trestné oznámenie.