Akú cenu má uplatniť regulovaný subjekt v roku 2022? ÚRSO ukázal návrh vyhlášky | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Akú cenu má uplatniť regulovaný subjekt v roku 2022? ÚRSO ukázal návrh vyhlášky

ÚRSO vymedzuje, akú cenu má regulovaný subjekt uplatniť v roku 2022, ak úrad v cenovom konaní do 31. decembra 2021 nevydal alebo nezmenil regulovanému subjektu cenové rozhodnutie.

Akú cenu má uplatniť regulovaný subjekt v roku 2022? ÚRSO ukázal návrh vyhlášky

Predseda ÚRSO Andrej Juris / Foto: Voda-portal.sk

Vyhlášku Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorou sa ustanovuje cenová regulácia odberu povrchovej vody a energetickej vody z vodných tokov a využívania hydroenergetického potenciálu vodných tokov, čakajú určité zmeny. Vyplýva to z návrhu vyhlášky, ktorý dal úrad včera, 27. apríla, do medzirezortného pripomienkového konania (MPK). Pripomienkovať je možné do 14. mája. Odkaz na všetky dokumenty v rámci MPK nájdete na konci článku.

ÚRSO už začiatkom marca informoval, že plánuje zmeniť a doplniť viaceré vyhlášky v oblasti cenovej regulácie, pričom dve z nich by sa mali týkať práve vodného hospodárstva.

Okrem spomínanej vyhlášky o cenovej regulácii odberu povrchovej vody a energetickej vody z vodných tokov a využívania hydroenergetického potenciálu vodných tokov mal v pláne novelizovať vyhlášku, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia výroby, distribúcie a dodávky pitnej vody verejným vodovodom a odvádzania a čistenia odpadovej vody verejnou kanalizáciou. Tá však v MPK zatiaľ (pozn. redakcie: ku dňu publikovania článku) nie je zverejnená.

ÚRSO: chceme zabezpečiť predvídateľnosť a stabilitu

Cieľom návrhu vyhlášky je aktualizácia súčasného regulačného obdobia, ktoré bolo predĺžené do 31. decembra 2022 na základe Dodatku číslo 1 k Regulačnej politike na regulačné obdobie 2017 – 2021. Tento dodatok prijala Regulačná rada začiatkom novembra minulého roka.

Úrad vlani argumentoval tým, že Slovensko čelí bezprecedentným následkom globálnej hospodárskej krízy vyvolanej vplyvmi pandémie COVID-19.

„Je preto kľúčové, aby existujúci regulačný rámec poskytol v tomto krízovom období primeranú stabilitu a predvídateľnosť regulovaným subjektom, ako aj dostatočnú ochranu zraniteľným odberateľom,“ uviedol ešte v novembri ÚRSO.

Po prijatí spomínaného dodatku Regulačnou radou zároveň začal s prípravou novej regulačnej politiky, na ktorej by mala participovať odborná verejnosť aj všetci relevantní účastníci trhu.

Ide o stratégiu, ktorá upravuje vykonávanie regulácie počas určeného regulačného obdobia. Určuje napríklad rozsah a spôsob vykonávania cenovej regulácie a je záväzná počas určeného regulačného obdobia pre všetkých účastníkov trhu v sieťových odvetviach.

Návrh vyhlášky taktiež zohľadňuje zmeny, ktoré podľa ÚRSO vyplynuli z aplikačnej praxe vo vodnom hospodárstve. V návrhu sa tak zapracováva zmena, ktorá súvisí s predkladaním cenových návrhov a skutočných údajov prostredníctvom elektronickej schránky.

Aké zmeny prináša návrh vyhlášky?

 
 

Zostáva vám 51% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Akvakultúra môže byť v rôznych smeroch prospešná pre životné prostredie, konštatujú vedci

Akvakultúra môže byť v rôznych smeroch prospešná pre životné prostredie, konštatujú vedci

Pestovanie rastlín a chov živočíchov na pobrežných farmách zahŕňa riziká, no môže tiež prispieť k obnove a ochrane biotopov či zmierňovaniu dopadov klimatickej zmeny.

Spájanie obcí do združení sa vyplatí. Tri obce pri Senci plánujú spoločný projekt ČOV

Spájanie obcí do združení sa vyplatí. Tri obce pri Senci plánujú spoločný projekt ČOV

Združovanie obcí podporuje aj Environmentálny fond.

Zabúda na sektor vôd. Návrhu o kritických surovinách chýba ambicióznosť, tvrdia európski vodári

Zabúda na sektor vôd. Návrhu o kritických surovinách chýba ambicióznosť, tvrdia európski vodári

Eurokomisii napríklad vyčítajú, že v návrhu nie je žiaden konkrétny cieľ pre recykláciu kritických surovín, ako je napríklad fosfor, ktorý sa dá získať z procesov čistenia odpadových vôd.