Ako lesy reagujú na klimatickú zmenu? Odpoveď ponúka ľadovcová mikroklíma | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Ako lesy reagujú na klimatickú zmenu? Odpoveď ponúka ľadovcová mikroklíma

Vedci skúmali les obklopujúci aljašský ľadovec. Striedanie teplotných podmienok, ktoré sa zapísalo do štruktúry stromov, môže predpovedať vplyv globálneho otepľovania na lesy.

Ako lesy reagujú na klimatickú zmenu? Odpoveď ponúka ľadovcová mikroklíma

Foto: Pexels

Letokruhy zaznamenávajú zmeny teploty

Chladné klimatické podmienky v okolí ľadovcového splazu, teda tej časti, kde ľadovec končí, by podľa vedcov z Americkej Geofyzikálnej Únie mohol pomôcť predpovedať, ako budú lesy reagovať na zmenu klímy. Vyplýva to z prípadovej štúdie rýchlo ustupujúceho ľadovca na Aljaške, ktorá pracuje s údajmi zozbieranými za stodvadsať rokov.

Stromy rastúce v blízkosti ľadovcov reagujú na chladný vzduch, ktorý môže spomaliť ich rast, a nová štúdia, ktorá bola publikovaná vo vedeckom časopise Geophysical Research Letters, ukázala, že históriu ochladzovania stromy zaznamenávajú v letokruhoch.

Rast letokruhov závisí od mnohých faktorov, vrátane teploty. U mnohých druhov spôsobujú chladnejšie a suchšie podmienky spomalenie rastu, čo sa odrazí menšími alebo hustejšími letokruhmi. Štúdia, ktorú viedol ekológ Ben Gaglioti, dokumentuje minulé ľadovcové mikroklímy na ľadovci La Perouse a v priľahlom národnom parku Glacier Bay, ktorý sa nachádza na Aljaške.

Aljašské lesy zažili časté striedanie klimatických podmienok

Z historických záznamov a leteckých snímok výskumníci dokázali odvodiť, že ľadovec sa koncom 19. storočia rýchlo posunul o stovky metrov a okolo roku 1950 začal ustupovať. Následne ich zaujímalo, či zmeny v mikroklíme odpovedajúce týmto obdobiam zostali zaznamenané v stromoch.

Na základe 118 jadier žltých cédrov pochádzajúcich zo starého lesa v tejto oblasti zrekonštruovali teploty od roku 1855 do roku 2021. Po zohľadnení regionálnych odchýlok v teplotách a nadmorskej výšky vedci zistili, že rast bol zjavne spomalený, keď sa ľadovec pohyboval, a naopak sa zrýchlil, keď ľadovec ustupoval. Postup ľadovca v lete ochladil les takmer o 4 °C.

„Veľmi ma to prekvapilo. Kvôli pohybu a ústupu ľadovca zažil les okolo La Perouse historicky veľmi rýchle striedanie ochladzovania a otepľovania, pričom klimatické modely naznačujú, že takéto rýchle zmeny budú v nasledujúcom storočí čoraz bežnejšie. Štúdium ekosystémov v bezprostrednej blízkosti ľadovcov nám môže pomôcť pochopiť, ako môžu lesy reagovať na bezprecedentnú rýchlosť otepľovania v budúcnosti,“ hovorí Ben Gaglioti.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nový klimatický fond by mal hospodáriť s desiatkami miliónov eur ročne. Poznáme podrobnosti

Nový klimatický fond by mal hospodáriť s desiatkami miliónov eur ročne. Poznáme podrobnosti

Peniaze z nového štátneho fondu majú tiecť aj do podpory vodozádržných opatrení. Agrorezort predstavil víziu, ako by to malo vyzerať.

Tržby vodární rástli aj počas vlaňajšieho covidového roku

Tržby vodární rástli aj počas vlaňajšieho covidového roku

Tržby z regulovaných činností rástli aj v roku 2021. Podobný trend však vodárne zaznamenali aj v oblasti nákladov, ukazujú najnovšie čísla Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Priemerná cena stočného medziročne narástla o viac ako dve percentá (GRAF)

Priemerná cena stočného medziročne narástla o viac ako dve percentá (GRAF)

Kde vlani domácnosti najviac zaplatili za vodu? Prinášame veľké porovnanie cien.