Vedci skúmali les obklopujúci aljašský ľadovec. Striedanie teplotných podmienok, ktoré sa zapísalo do štruktúry stromov, môže predpovedať vplyv globálneho otepľovania na lesy.
Letokruhy zaznamenávajú zmeny teploty
Chladné klimatické podmienky v okolí ľadovcového splazu, teda tej časti, kde ľadovec končí, by podľa vedcov z Americkej Geofyzikálnej Únie mohol pomôcť predpovedať, ako budú lesy reagovať na zmenu klímy. Vyplýva to z prípadovej štúdie rýchlo ustupujúceho ľadovca na Aljaške, ktorá pracuje s údajmi zozbieranými za stodvadsať rokov.
Stromy rastúce v blízkosti ľadovcov reagujú na chladný vzduch, ktorý môže spomaliť ich rast, a nová štúdia, ktorá bola publikovaná vo vedeckom časopise Geophysical Research Letters, ukázala, že históriu ochladzovania stromy zaznamenávajú v letokruhoch.
Rast letokruhov závisí od mnohých faktorov, vrátane teploty. U mnohých druhov spôsobujú chladnejšie a suchšie podmienky spomalenie rastu, čo sa odrazí menšími alebo hustejšími letokruhmi. Štúdia, ktorú viedol ekológ Ben Gaglioti, dokumentuje minulé ľadovcové mikroklímy na ľadovci La Perouse a v priľahlom národnom parku Glacier Bay, ktorý sa nachádza na Aljaške.
Aljašské lesy zažili časté striedanie klimatických podmienok
Z historických záznamov a leteckých snímok výskumníci dokázali odvodiť, že ľadovec sa koncom 19. storočia rýchlo posunul o stovky metrov a okolo roku 1950 začal ustupovať. Následne ich zaujímalo, či zmeny v mikroklíme odpovedajúce týmto obdobiam zostali zaznamenané v stromoch.
Na základe 118 jadier žltých cédrov pochádzajúcich zo starého lesa v tejto oblasti zrekonštruovali teploty od roku 1855 do roku 2021. Po zohľadnení regionálnych odchýlok v teplotách a nadmorskej výšky vedci zistili, že rast bol zjavne spomalený, keď sa ľadovec pohyboval, a naopak sa zrýchlil, keď ľadovec ustupoval. Postup ľadovca v lete ochladil les takmer o 4 °C.
„Veľmi ma to prekvapilo. Kvôli pohybu a ústupu ľadovca zažil les okolo La Perouse historicky veľmi rýchle striedanie ochladzovania a otepľovania, pričom klimatické modely naznačujú, že takéto rýchle zmeny budú v nasledujúcom storočí čoraz bežnejšie. Štúdium ekosystémov v bezprostrednej blízkosti ľadovcov nám môže pomôcť pochopiť, ako môžu lesy reagovať na bezprecedentnú rýchlosť otepľovania v budúcnosti,“ hovorí Ben Gaglioti.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.