Vedci zistili, že hlbokomorské koralové útesy sú viac znečistené ako koralové útesy, ktoré sa nachádzajú v plytkejších vodách.
Plasty narúšajú koraly a prenášajú choroby
V štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Nature, výskumníci z Kalifornskej akadémie vied, Univerzity v Sao Paule, Oxfordskej univerzity a Exeterskej univerzity opisujú, že koralové útesy sú výrazne znečistené plastmi. Vedci konštatujú, že úroveň znečistenia rastie s hĺbkou a že odpad pochádza primárne z rybolovu.
Vedci vykonali podvodný vizuálny prieskum na takmer tridsiatich lokalitách v Indickom, Tichom a Atlantickom oceáne za účelom odhaliť mieru, rozmiestnenie a zdroje plastového znečistenia v rôznych hĺbkach. Zistenia majú pomôcť určiť oblasti, v ktorých treba prioritne zaviesť opatrenia na ochranu koralových útesov.
„Plastové znečistenie predstavuje jeden z najväčších problémov, ktoré trápia oceánske ekosystémy, a koralové útesy nie sú výnimkou. Znečistenie má dopad na celý ekosystém koralových útesov, či už ide o makroplasty, ktorými sa prenášajú ochorenia postihujúce koraly, alebo o rybárske vybavenie, ktoré sa o koraly zamotáva a narúša tak ich štruktúru, čo dohromady vedie k úbytku rýb aj celkovej diverzity,“ vysvetľuje hlavný autor štúdie Hudson Pinheiro.
Znečistenie rastie s hĺbkou
Pre účely štúdie vedci vizuálne preskúmali viac ako tisíc dvesto bodov v osemdesiatich štyroch ekosystémoch koralových útesov v štrnástich krajinách, v plytkých vodách aj v hĺbkach. Na prieskum ťažko dostupných útesov v hĺbke tridsať až stopäťdesiat metrov použili špeciálne potápačské vybavenie.
Z výskumu vyplynulo, že koralové útesy sú plastmi a iným odpadom pochádzajúcim z ľudskej činnosti znečistené viac ako niektoré ďalšie morské ekosystémy, ktoré sa skúmali, no oveľa menej znečistené ako pobrežné ekosystémy, pláže a mokrade.
Vedci vo všeobecnosti pozorovali opačný trend ako v morskom prostredí v blízkosti pobrežia a zistili, že množstvo plastov rástlo so zväčšujúcou sa hĺbkou, pričom najviac odpadu sa nachádzalo v takzvanej zóne súmraku, ktorá pokrýva hĺbku približne dvesto až tisíc metrov pod hladinou, a pochádzalo z rybárskej činnosti.
Spoluautorka štúdie Luiz Rocha uvádza, že ich s kolegami prekvapilo, že odpadu bolo tým viac, čím hlbšie sa útesy nachádzali, keďže hlbšie položené útesy sa vo všeobecnosti nachádzajú ďalej od zdrojov znečistenia. Ku koralom, ku ktorým sa potápali, je pre človeka veľmi ťažké sa dostať, no napriek tomu tam našli odpad.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.