Znečistenie pesticídmi v Európe je stále pomerne vysoké. U nás najmä v jednom prípade | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Znečistenie pesticídmi v Európe je stále pomerne vysoké. U nás najmä v jednom prípade

V prípade podzemných vôd nahlásila mieru prekročenia na úrovni viac ako 30 % monitorovacích miest len jedna krajina. Tou krajinou bolo Slovensko.

Znečistenie pesticídmi v Európe je stále pomerne vysoké. U nás najmä v jednom prípade

Foto: Depositphotos

Pesticídy môžu v životnom prostredí skončiť v riekach, jazerách, ako aj v podzemných vodách, kde môžu škodiť vodným ekosystémom a zhoršovať celkovú kvalitu vôd.

Najnovšie údaje Európskej environmentálnej agentúry (EEA) zozbierané z krajín po celej Európe ukazujú podiel vodných útvarov, kde boli zaznamenané nadmerné hladiny pesticídov od roku 2013 do roku 2019. Dáta sú pritom obmedzené len na tie pesticídy nahlásené krajinami, pre ktoré boli v Európe stanovené prahové hodnoty prekročenia.

Výsledky ukazujú, že úrovne pesticídov prekračujúce prahové hodnoty boli v roku 2019 namerané na štvrtine všetkých nahlásených monitorovacích miest v európskych povrchových vodách. Od roku 2013 do roku 2019 sa tento podiel pohyboval medzi 13 % a 30 %. Podiel monitorovacích miest podzemnej vody s prekročením bol podstatne nižší a pohyboval sa niekde medzi 3 % a 7 %.

EEA však zároveň zdôrazňuje, že v súbore údajov, ktoré krajiny dobrovoľne nahlásili, sú stále značné medzery a je príliš skoro na to, aby sme zistili stabilný trend znečistenia pesticídmi v európskych vodách.

Druhé a najnovšie hodnotenie EEA z konca minulého roka, ktoré sa týkalo „stavu vôd“, ukázalo, že napriek určitému pozitívnemu pokroku veľká väčšina vodných útvarov v Európe stále nespĺňa minimálny cieľ EÚ pre dobrý ekologický stav. Správy o výsledkoch členských krajín EÚ tiež ukazujú, že približne 47 % monitorovaných jazier, riek či pobrežných vodných útvarov bolo v roku 2016 v dobrom chemickom stave, teda koncentrácie „prioritných“ znečisťujúcich látok tu neprekračovali normy EÚ.

V podzemných vodách viedol atrazín

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Rozdelili ďalšie milióny z eurofondov na vodozádržné opatrenia. Uspelo 13 miest a obcí

Pozreli sme sa na to, ktoré projekty získali najviac finančných prostriedkov za viac ako dva roky trvania tejto eurofondovej výzvy. Najvyšší balík obdržala malá obec na Záhorí.

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Nevidíme riešenie, tvrdí OZ Za našu vodu a podáva sťažnosť na MŽP pre skládku vo Vrakuni

Ministerstvo sa za tri roky neposunulo ani o krok vpred, tvrdí združenie. Začiatok sanačných prác je stále v nedohľadne.

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Hladiny podzemných vôd v Európe sú veľmi nízke, ukázali satelitné dáta

Podrobné informácie získavajú výskumníci vďaka dvom vesmírnym satelitom, ktoré pre ich vzájomné postavenie nazvali Tom a Jerry.