Vznikla Asociácia rozpočítavateľov tepla a vody Slovensko | VODA-PORTAL.SK
INNOGY
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Vznikla Asociácia rozpočítavateľov tepla a vody Slovensko

Reaguje na nedostatky v súčasnej legislatíve. Chce presadzovať čo najspravodlivejšie metodiky rozpočítavania nákladov tepla a vody pre vlastníkov bytov.

Vznikla Asociácia rozpočítavateľov tepla a vody Slovensko

Foto: ARTAV Slovensko

Začiatkom novembra vznikla na Slovensku Asociácia rozpočítavateľov tepla a vody Slovensko (ARTAV Slovensko).

Na jej založení sa podieľalo dvanásť zakladajúcich členov. Patria medzi nich spoločnosti ENBRA SLOVAKIA, TECHEM, ista Slovakia, STING-ENERGO, Stavebné bytové družstvo Komárno, Stavebné bytové družstvo II. Košice, WEMO, BYTTHERM, TTI – Energo, MARELS, Regena ES Strážske a Certa K.

Zakladajúci členovia sa stretli na ustanovujúcej schôdzi v stredu 7. novembra 2018 v Hoteli Senec v Senci, aby tak spoločne odštartovali fungovanie spomínanej asociácie.

Česi takúto asociáciu majú už dlho

„Rozpočítavanie nákladov tepla a vody je špecifická problematika s vlastnou legislatívou vyžadujúca samostatný prístup. Už dlhšiu dobu sme na Slovensku pociťovali potrebu koncentrovania síl v tejto oblasti. Nakoniec, podobná asociácia funguje v susednej Českej republike už viac ako pätnásť rokov,“ konštatuje predseda Rady Asociácie ARTAV Slovensko Dušan Slobodník.

Podľa Slobodníka samotné čísla hovoria jasne a zároveň zdôrazňujú nevyhnutnosť založenia asociácie.

Vysvetľuje, že problém sa týka takmer dvoch miliónov bytov na Slovensku, pre ktoré suma rozpočítaných nákladov na ústredné kúrenie a teplú vodu za vlaňajší rok dosiahla výšku 395 894 400 eur.

Odbornosť, spravodlivá metodika a tvorba legislatívy

„Hlavnou úlohou Asociácie rozpočítavateľov tepla a vody Slovensko je predovšetkým združovať firmy zaoberajúce sa rozpočítavaním nákladov a pracovať na riešeniach a tvorbe legislatívy v súčinnosti s predstaviteľmi Ministerstva hospodárstva SR. Asociácia má tiež poskytovať priestor pre rast spoločností realizujúcich svoju činnosť v oblasti rozpočítavania tepla a vody v Slovenskej republike a zastrešovať ich po odbornej stránke,“ dodáva Slobodník.

ARTAV Slovensko má jasnú víziu, ktorá strojí na troch hlavných pilieroch. V prvom rade má byť asociácia garantom odbornosti vo svojej oblasti.

Jej činnosť má však omnoho širší záber, keďže ARTAV Slovensko nachádza, navrhuje a presadzuje čo najspravodlivejšie metodiky rozpočítavania nákladov tepla a vody pre vlastníkov bytov.

Foto: ARTAV Slovensko

V neposlednom rade asociácia zdôrazňuje, že je jednotným a silným partnerom ministerstva hospodárstva pri tvorbe takýchto metodík, ale aj samotnej legislatívy v oblasti rozpočítavania nákladov tepla a vody.

Plánujú aj školenia a semináre

Aby ARTAV Slovensko naplnila svoju víziu, plánuje v blízkej budúcnosti uskutočniť konkrétne aktivity. Tie spočívajú v identifikácii aktuálnych problémov, ktoré vyplývajú z nedostatočnej, úplne chýbajúcej, nespravodlivej či neefektívnej platnej legislatívy.

Následne bude asociácia vytvárať pracovné skupiny pre odborné riešenia definovaných problémov. Zameria sa však aj na publikačnú činnosť a realizáciu odborných seminárov a školení za účelom garancie odbornosti jej členov.

Dušan Slobodník zároveň dodáva, že členstvo v ARTAV Slovensko je otvorené každému, kto vykonáva rozpočítavanie nákladov a vízia asociácie ho osloví.

Reagujú na nedostatky vo vyhláške

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. voda-portal.sk@novohrad.com25.11.2018 (22:47)
    Akutny problem nieje ani tak rozpočitavanie pitnej vody /vo väčšich objektov funguje rozučtovanie dodavatelsky/ ako skôr odpojenie neplatičov tak aby nedoplacali ostatný susedia. Jednou z možnosti je dodavať pitnu vodu do bytu "konečnemu uživatelovi výhod" nie domu ako takemu, kde ako rukojemnik platieb su platiaci "zakaznici".

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Koľko bude stáť presmerovanie vôd z bane v Nižnej Slanej? Štátny podnik vyhlásil súťaž

Koľko bude stáť presmerovanie vôd z bane v Nižnej Slanej? Štátny podnik vyhlásil súťaž

Vláda už začiatkom mája poverila Rudné bane, aby zabezpečili bezodkladnú realizáciu potrebných opatrení. Vyčlenila aj finančné prostriedky.

Odpadové vody v Európe čistíme stále viac. Sú však veľké rozdiely, ukázali čísla Eurostatu

Odpadové vody v Európe čistíme stále viac. Sú však veľké rozdiely, ukázali čísla Eurostatu

V oblasti sekundárneho čistenia Slovensko aj naďalej dosahuje podpriemerné výsledky.

Spriechodnenie aj obnova VD Gabčíkovo. Vodohospodári majú pripraviť štúdie

Spriechodnenie aj obnova VD Gabčíkovo. Vodohospodári majú pripraviť štúdie

Cieľom je všade tam, kde je to možné, navrátiť Dunaj čo najbližšie k prirodzenému stavu. Vodohospodári aj dotknuté rezorty majú do niekoľkých rokov vypracovať ucelené plány.