Nová metóda eliminácie a rekuperácie fosforečnanov z vodného prostredia pracuje s poréznou membránou, ktorá znečisťujúce látky pohltí a potom uvoľní.
Znečistenie riek, jazier a iných zdrojov vody fosfátmi dosahuje nebezpečnú úroveň a spôsobuje premnoženie rias, ktoré oberajú ryby a vodné rastliny o kyslík. Poľnohospodárstvo celosvetovo zároveň čelí ubúdaniu zásob fosforečných hnojív, od ktorých závisí polovica svetovej produkcie potravín.
Tím vedcov zo Severozápadnej univerzity v štáte Illinois vyvinul spôsob, ako opakovane odstraňovať a opätovne využívať fosfáty zo znečistených vôd. Nová metóda eliminácie znečistenia, ktorá je popísaná vo vedeckom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, sa zakladá na membráne prispôsobenej tak, aby znečisťujúce látky absorbovala a neskôr uvoľňovala.
Paradoxný prebytok fosfátov vo vodách
Fosfor je základom potravinového systému aj všetkého života na Zemi. Potrebuje ho každý živý organizmus na planéte, nachádza sa v bunkových membránach aj v DNA. Pre účely použitia človekom sa fosfor doluje zo zemskej kôry, no jeho zdroje sú čoraz obmedzenejšie.
Vzhľadom na skutočnosť, že fosfor je neobnoviteľný prírodný zdroj a začína ho byť nedostatok, je paradoxné, že v mnohých jazerách prebieha proces eutrofizácie, ku ktorému dochádza, keď do prírodného vodného zdroja prenikne príliš veľa živín.
Keď sa vo vode hromadia fosforečnany a ďalšie minerály, zvyšuje sa produkcia rias a vodná vegetácia príliš zhustne, čím z prostredia odčerpáva kyslík a zabíja vodné organizmy.
„Kedysi sme fosfáty zvykli opätovne využívať oveľa viac. Teraz ich iba vytiahneme zo zeme, jedenkrát použijeme a potom ich spláchneme do vodných zdrojov. Ide teda o problém znečistenia, udržateľnosti aj obehového hospodárstva,“ hovorí hlavná autorka štúdie Stephanie Ribet.
Na narastajúce znepokojenie ohľadom rizík, ktoré znečistenie fosfátmi môže predstavovať pre životné prostredie a verejné zdravie, vedci v minulosti reagovali ponúknutím riešení na elimináciu fosfátov z vodných zdrojov. Len nedávno sa dôraz presunul z odstraňovania fosfátov na ich rekuperáciu a opätovné použitie.
Eliminácia a rekuperácia v jednom
Vinayak Dravid, ktorý je jedným z autorov štúdie a na Severozápadnej univerzite pôsobí ako profesor materiálových vied, uvádza, že hoci v laboratórnom prostredí sa toho vždy dá uskutočniť veľa, keď príde na kapacitné rozširovanie technológie, je potrebné ju dokázať prispôsobiť, musí byť efektívna a cenovo dostupná. Nová špongia spĺňa všetky tieto kritériá.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.