Macro Components
INNOGY
INECS

VVS: Modernizovaná ČOV ukončí problém s dodržiavaním limitov

Projekt modernizácie ČOV v Kráľovskom Chlmci zabezpečí, že limity vyčistenej odpadovej vody už nebudú prekračované.

VVS: Modernizovaná ČOV ukončí problém s dodržiavaním limitov

Foto: VVS, a. s.

Práce na stavbe „Kráľovský Chlmec – rozšírenie jednotnej a splaškovej kanalizácie a intenzifikácia ČOV“ pomaly finišujú. Informovala o tom Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) na svojej webovej stránke.

Konzorcium firiem vybudovalo v rámci investície 18 kilometrov novej kanalizácie v meste, 7 čerpacích staníc a 620 kanalizačných prípojok.

Celkové investičné výdavky dosiahli hodnotu 15,5 milióna eur, pričom nenávratný finančný príspevok tvorí väčšinu vynaložených prostriedkov, a to 13,1 milióna eur.

Kanalizácia pre celé mesto

„Po dokončení bude mať kanalizáciu celé mesto Kráľovský Chlmec, nielen 40 % obyvateľov, ako tomu bolo doposiaľ. Nové domácnosti sa budú môcť postupne pripojiť, realizácia stavby to umožní až 3 150 obyvateľom,“ konštatuje riaditeľ trebišovského závodu VVS Michal Leškanič.

Dôležitou súčasťou projektu je aj intenzifikácia miestnej čistiarne odpadových vôd, ktorá bola v Kráľovskom Chlmci uvedená do prevádzky už v roku 1988.

Po viac ako 30 rokoch prechádzky však už ČOV potrebovala rozšíriť kapacitu pre nových odberateľov. Nevyhnutnou sa stala aj modernizácia a vyžitie nových technológií, ktoré budú zvládať väčšie množstvo pripojených domácností.

VVS zároveň uvádza, že projekt intenzifikácie ČOV bol realizovaný za plnej prevádzky v rokoch 2017 – 2019.

Nahradili povrchovú aeráciu

„Na ČOV sa bude môcť pripojiť až 12 752 ľudí. Je totiž dimenzovaná aj pre obce Pribeník a Malý Horeš,“ vysvetľuje M. Leškanič.

Projekt tak má podľa jeho slov zlepšiť kvalitu životného prostredia v meste a prispieť k jeho ochrane. Celkovo sa tiež zlepší lokálna infraštruktúra.

Foto: VVS, a. s.

„Nemenej dôležité je, že si takmer po dvoch rokoch môžu vydýchnuť obyvatelia a návštevníci mesta, ktorí museli bojovať s rozkopávkami, obmedzeniami v doprave a čulým stavbárskym ruchom. Verím, že odmenou bude dobrá kanalizácia, ktorá bude roky slúžiť tejto aj ďalším generáciám,“ dodal.

V rámci eurofondového projektu tak došlo k modernizácii prečerpávacej stanice na sieti, čerpacej stanice na ČOV s novou čerpacou technikou aj hrubého prečistenia s dvojicou samočistiacich hrablíc vrátane lisu na zhrabky.

Modernizácia sa dotkla aj nového merania množstva odpadovej vody na ČOV. Povrchová aerácia (BSK – turbíny) v existujúcich aktivačných nádržiach bola nahradená bublinkovou aeráciou.

VVS tiež dobudovala oxickú zónu s nitrifikáciou a denitrifikáciou. Zmodernizované bolo aj zariadenie na odstránenie fosforu.

Limity by už nemali byť problém

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Z eurofondov aj v tomto roku poputujú milióny eur do vôd

Z eurofondov aj v tomto roku poputujú milióny eur do vôd

O nenávratný finančný príspevok v rámci OP KŽP si môžete zažiadať vo viacerých oblastiach.

Ochrana vody bude v Česku najvyšším verejným záujmom

Ochrana vody bude v Česku najvyšším verejným záujmom

Základná kostra českého návrhu ústavného zákona je už na svete. Aké ustanovenia obsahuje?

Vedci odstraňujú atrazín z pitnej vody novou nanotechnológiou

Vedci odstraňujú atrazín z pitnej vody novou nanotechnológiou

Konvenčné technológie sú buď drahé, alebo za sebou zanechávajú sekundárne znečistenie. Nový prístup má byť ekonomicky efektívny a zároveň udržateľný. Má však stále svoje limity.