Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

VVS: Modernizovaná ČOV ukončí problém s dodržiavaním limitov

Projekt modernizácie ČOV v Kráľovskom Chlmci zabezpečí, že limity vyčistenej odpadovej vody už nebudú prekračované.

VVS: Modernizovaná ČOV ukončí problém s dodržiavaním limitov

Foto: VVS, a. s.

Práce na stavbe „Kráľovský Chlmec – rozšírenie jednotnej a splaškovej kanalizácie a intenzifikácia ČOV“ pomaly finišujú. Informovala o tom Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) na svojej webovej stránke.

Konzorcium firiem vybudovalo v rámci investície 18 kilometrov novej kanalizácie v meste, 7 čerpacích staníc a 620 kanalizačných prípojok.

Celkové investičné výdavky dosiahli hodnotu 15,5 milióna eur, pričom nenávratný finančný príspevok tvorí väčšinu vynaložených prostriedkov, a to 13,1 milióna eur.

Kanalizácia pre celé mesto

„Po dokončení bude mať kanalizáciu celé mesto Kráľovský Chlmec, nielen 40 % obyvateľov, ako tomu bolo doposiaľ. Nové domácnosti sa budú môcť postupne pripojiť, realizácia stavby to umožní až 3 150 obyvateľom,“ konštatuje riaditeľ trebišovského závodu VVS Michal Leškanič.

Dôležitou súčasťou projektu je aj intenzifikácia miestnej čistiarne odpadových vôd, ktorá bola v Kráľovskom Chlmci uvedená do prevádzky už v roku 1988.

Po viac ako 30 rokoch prechádzky však už ČOV potrebovala rozšíriť kapacitu pre nových odberateľov. Nevyhnutnou sa stala aj modernizácia a vyžitie nových technológií, ktoré budú zvládať väčšie množstvo pripojených domácností.

VVS zároveň uvádza, že projekt intenzifikácie ČOV bol realizovaný za plnej prevádzky v rokoch 2017 – 2019.

Nahradili povrchovú aeráciu

„Na ČOV sa bude môcť pripojiť až 12 752 ľudí. Je totiž dimenzovaná aj pre obce Pribeník a Malý Horeš,“ vysvetľuje M. Leškanič.

Projekt tak má podľa jeho slov zlepšiť kvalitu životného prostredia v meste a prispieť k jeho ochrane. Celkovo sa tiež zlepší lokálna infraštruktúra.

Foto: VVS, a. s.

„Nemenej dôležité je, že si takmer po dvoch rokoch môžu vydýchnuť obyvatelia a návštevníci mesta, ktorí museli bojovať s rozkopávkami, obmedzeniami v doprave a čulým stavbárskym ruchom. Verím, že odmenou bude dobrá kanalizácia, ktorá bude roky slúžiť tejto aj ďalším generáciám,“ dodal.

V rámci eurofondového projektu tak došlo k modernizácii prečerpávacej stanice na sieti, čerpacej stanice na ČOV s novou čerpacou technikou aj hrubého prečistenia s dvojicou samočistiacich hrablíc vrátane lisu na zhrabky.

Modernizácia sa dotkla aj nového merania množstva odpadovej vody na ČOV. Povrchová aerácia (BSK – turbíny) v existujúcich aktivačných nádržiach bola nahradená bublinkovou aeráciou.

VVS tiež dobudovala oxickú zónu s nitrifikáciou a denitrifikáciou. Zmodernizované bolo aj zariadenie na odstránenie fosforu.

Limity by už nemali byť problém

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Oceán dokáže absorbovať viac uhlíka, ako sa predpokladalo

Oceán dokáže absorbovať viac uhlíka, ako sa predpokladalo

Podľa nového výpočtového modelu sa vo svetovom oceáne ukladá výrazne väčšie množstvo CO2, ako avizovali predošlé vedecké odhady. Britskí vedci zohľadnili rozdiely v teplote vody.

Technologický gigant chce do roku 2030 vrátiť do obehu viac vody, ako sám spotrebuje

Technologický gigant chce do roku 2030 vrátiť do obehu viac vody, ako sám spotrebuje

Po ambicióznych cieľoch v oblasti uhlíkovej neutrality a nulového odpadu sa spoločnosť zameriava aj na oblasť vodného hospodárstva.

Slovensku hrozia čoraz častejšie povodne

Slovensku hrozia čoraz častejšie povodne

Povodne už ani na Slovensku nie sú ojedinelý jav. Kritické miesta môžu proti tomuto druhu nešťastia ochrániť aj malé vodné elektrárne. Ukladá im to dokonca zákon.