Eversheds Sutherland
INNOGY
INISOFT

VVS chce zvyšovať transparentnosť vodárenstva v čase, keď sa na vedenie valí vlna kritiky

S. Hreha chce posilniť transparentnosť slovenského vodárenstva. Paradoxne je však za malú transparentnosť kritizované práve vedenie VVS, a to zo strany mesta Košice. Na problematické stránky prideľovania zákaziek zase najnovšie poukázal denník SME.

VVS chce zvyšovať transparentnosť vodárenstva v čase, keď sa na vedenie valí vlna kritiky

Foto: Východoslovenská vodárenská spoločnosť

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VVS Stanislav Hreha, ktorý je zároveň prezidentom Asociácie vodárenských spoločností na Slovensku (AVS), je presvedčený, že súčasná legislatíva nedostatočne reflektuje požiadavky dnešnej spoločnosti na otvorenosť a transparentnosť.

„Na jednej strane nám zákon káže dodržiavať obchodné tajomstvo vyplývajúce z Obchodného zákonníka, pri porušení ktorého by sme sa mohli dopustiť dokonca trestného činu. A na druhej strane existujú prvotné rozhodnutia súdov, ktoré nútia vodárenské spoločnosti k porušovaniu obchodného tajomstva. My si uvedený rozpor jasne uvedomujeme,“ konštatuje S. Hreha.

Zároveň dodáva, že vodárenské spoločnosti chápu požiadavku verejnosti o čo najširšie zverejňovanie informácií zvnútra vodární. Upozorňuje však na legislatívny problém, ktorý je podľa neho daný rozporuplnosťou právnej úpravy.

Treba zmeniť legislatívu

„Vodárenské spoločnosti sú rukojemníkom zlých zákonov regulujúcich túto tému. Je najvyšší čas to zmeniť,“ zdôrazňuje generálny riaditeľ VVS.

Podľa S. Hrehu tiež vodárenské spoločnosti nemajú problém so zverejňovaním informácií, pokiaľ im to umožní zákon.

„Oslovíme akcionárov s touto témou, a ak dostaneme od nich mandát, spustíme proces ďalšieho zvyšovania transparentnosti, a teda proces zverejňovania ďalších informácií o VVS,“ vysvetľuje ďalej.

Proces posilňovania transparentnosti však chce posunúť ešte ďalej a riešiť ju aj v rámci AVS. Dodáva, že implementáciu tohto zámeru navrhne aj v ostatných slovenských vodárenských spoločnostiach.

„Obrátime sa na organizácie, ktoré sú súčasťou legislatívneho procesu s požiadavkou na spoluprácu pri úprave legislatívy. Ak budú akcionári VVS vnímať túto tému ako dôležitú, budeme sa zasadzovať o to, aby VVS získala kredit najtransparentnejšej vodárenskej spoločnosti na Slovensku,“ konštatuje prezident AVS.

Kontrola transparentnosti na viacerých úrovniach

Východoslovenské vodárne zároveň pripomínajú, že v procese transparentnosti za 16 rokov existencie spravili viaceré rozhodnutia.

Spomínajú systém ISO a fakt, že všetky informácie sú v súlade so zákonom uverejnené na webovej stránke spoločnosti. Okrem toho zdôrazňujú, že roky sa vylepšujú interné smernice, vďaka ktorým je možné posilniť precíznu vnútornú kontrolu.

„Pri výbere dodávateľa pracujú vo VVS prípravné skupiny, ktoré presne zadefinujú, čo má byť predmetom obstarávania, bez ohľadu na to, či ide o realizáciu nákupu pre spoločnosť alebo veľký eurofondový projekt. Potom sú výrobné výbory, ktoré definujú predmet zákazky a presný opis zákazky a až následne sa spúšťa proces obstarávania,“ vysvetľuje S. Hreha.

Zároveň dodáva, že celý proces kontrolujú štatutárne orgány a akcionári, ktorí majú možnosť kedykoľvek si preveriť rozhodnutia riadiacich orgánov VVS. Podľa neho tak všetky realizácie verejných obstarávaní podliehajú prísnej národnej aj európskej legislatíve.

Konáme transparentne, tvrdí VVS

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách sa odkladá

Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách sa odkladá

Ministerstvo predloží právnu úpravu na rokovanie vlády až v roku 2020. Dovtedy sa chce radiť so ZMOS aj Asociáciou vodárenských spoločností.

Dcéra BVS má nové predstavenstvo, problémy však pokračujú

Dcéra BVS má nové predstavenstvo, problémy však pokračujú

Nominantov schválili vodárne jednohlasne. Nad Infra Services však aj naďalej visia otázniky.

ČOV a príklady dobrej praxe: Slovensko sa môže učiť z európskych skúseností

ČOV a príklady dobrej praxe: Slovensko sa môže učiť z európskych skúseností

Najnovšia správa EEA poukazuje na hlavné výzvy v oblasti čistenia komunálnych odpadových vôd v Únii. Ponúka aj niekoľko príkladov dobrej praxe, ktorými sa môže inšpirovať aj samotné Slovensko.