V reakcii na očakávané zrážky na niektorých nádržiach znížili hladinu vody.
Septembrové povodne preverili záchranné zložky, ale aj vodohospodársku sústavu. Vodné nádrže pritom potvrdili svoju bezpečnosť a nezastupiteľnú úlohu. Tvrdí to český štátny podnik Povodí Ohry, ktorý počas povodní čelili jednej z najkomplikovanejších situácii.
Tohtoročnú povodeň, ktorá postihla najmä západ a sever Slovenska a v ešte väčšej miere našich západných susedov, českí vodohospodári odhadujú na storočnú až tisícročnú vodu. Podobne ako napríklad na južnej Morave, aj v povodí Odry sa na avizované mimoriadne zrážky pripravovali čiastočným „vyprázdňovaním“ niektorých nádrží. Tie tak potom boli schopné v krízových chvíľach akumulovať viac vody.
„V nádržiach bol pred povodňami vytvorený dostatočný priestor na zachytenie veľkých zrážok, o čom svedčí fakt, že z nádrží odtekali iba minimálne ekologické prietoky a až po ustaní zrážkovej činnosti boli neškodným odtokom hladiny v nádržiach upravené na bežný stav, aby boli pripravené na ďalšiu povodňovú vlnu,“ povedal generálny riaditeľ Povodia Odry Jiří Tkáč.
Bez včasného a správneho riadenia vodohospodárskej sústavy povodia Odry by podľa vodohospodárov došlo k zasiahnutiu vodou oveľa väčšieho počtu miest a obcí aj na beskydskej strane povodia. Pod vodou by sa tak ocitli aj mestá Frýdek-Místek či Ostrava. „Veľké nádrže fungovali bezchybne, sú bezpečné a po celú dobu zásobujú obyvateľstvo aj priemysel vodou,“ konštatuje štátny podnik.
Pomohli aj malé nádrže a poldre
Zostáva vám 60% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.