Stavebné práce by mali začať už tento rok. Zatiaľ pracovníci Vodohospodárskej výstavby, š. p., vykonávajú nevyhnutné kontroly.
Vodné dielo Gabčíkovo nepredstavuje len dôležité miesto pre zabezpečenie celoročnej lodnej dopravy. Prispieva tiež k bezpečnosti pred povodňami, a práve preto má pre krajinu strategický význam.
Vodné dielo tvoria dva hlavné objekty – elektráreň a plavebné komory. Tie by mali po dlhom období 25 rokov prejsť kompletnou rekonštrukciou.
Už od februára 2016 je v platnosti projekt pod názvom „Inovácia a modernizácia plavebných komôr Vodného diela Gabčíkovo“.
Daný projekt sa koná pod záštitou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, ale aj za finančnej pomoci fondov Európskej únie.
Za implementáciu grantu sú zodpovedné dve organizácie, a to konkrétne Agentúra rozvoja vodnej dopravy a Vodohospodárska výstavba, štátny podnik – vlastník plavebných komôr Gabčíkovo.
Európsky projekt
„Strategickým cieľom projektu je zvýšenie výkonnosti, spoľahlivosti a tým konkurencieschopnosti vodnej cesty Dunaj, ktorá je súčasťou transeurópskej dopravnej siete. Okrem iných cieľov je cieľom posilniť udržateľnosť vodnej dopravy medzi Slovenskom a ostatnými krajinami na Dunajskej vodnej ceste ako aj, v súlade s politikou Európskej únie, podporovať tento ekonomicky efektívny a environmentálne šetrný druh dopravy, ktorý má dostatok voľnej kapacity,“ uvádza Vodohospodárska výstavba.
Zaistenie dobrej splavnosti je jedným zo základných priorít globálneho projektu „Sieť vodných ciest v rámci multimodálneho koridoru Rýn – Dunaj základnej siete TEN-T“.
V projekte ide predovšetkým o prepojenie východu a západu v oblasti infraštruktúry. V EÚ pretrvávajú značné rozdiely v kvalite a dostupnosti infraštruktúry medzi jednotlivými členskými štátmi a v rámci nich.
Modernizácia komôr
Koncepcia, ktorá sa týka priamo vodného diela, sa zameriava predovšetkým na modernizáciu plavebných komôr. Ich stav obmedzuje bezpečnosť a kapacitu plavby z viacerých dôvodov.
Kvôli nedostatkom v hydraulickom plniacom systéme je jedna komora uzavretá a druhá komora je funkčná len čiastočne. Ďalším problémom je nedostatočný kontrolný systém plavebnej prevádzky. Ten spôsobuje predovšetkým nebezpečnú manipuláciu s vodným tokom.
Jedným z hlavných problémov je aj nedostatočne utesnené podložie, ktoré ohrozuje celkovú stabilitu plavebných komôr.
„Zlepšením plavebných podmienok a následným zlepšovaním konkurencieschopnosti Dunajskej vodnej cesty má inovácia gabčíkovských plavebných komôr za cieľ využiť plný potenciál Dunajskej vodnej cesty a chce podporiť rast priemyselnej činnosti a vytváranie pracovných miest v podunajskej oblasti,“ zdôrazňuje Vodohospodárska výstavba.
Celkové náklady projektu predstavujú viac ako 144 miliónov eur, avšak grant z Nástroja na prepájanie Európy bude hradiť až 85 % výdajov.
Modernizácia by mala byť ukončená do decembra roku 2020. Ak by sa tak nestalo, projekt by o financie z európskych fondov prišiel.
Prípravná fáza
Koncom marca VV, š. p., oznámila spustenie nevyhnutných prác, ktoré sú potrebné pre realizáciu projektu „Inovácia a modernizácia plavebných komôr Vodného diela Gabčíkovo“.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.