Macro Components
INISOFT
BELIMO

Vodárenský zdroj Šamorín: Chránime vodné zdroje či záujmy developerov?

Správa hydrogeológov dokazuje, že ochranné pásmo vodárenského zdroja Šamorín by malo byť rozšírené. To však prekáža najmä developerom, ktorí tu zahájili masívnu výstavbu.

Vodárenský zdroj Šamorín: Chránime vodné zdroje či záujmy developerov?

Foto: Pixabay

Veľkokapacitný vodárenský zdroj Šamorín sa nachádza na ľavej strane rieky Dunaj v priestore 2,5 km západne od mesta Šamorín a približne 750 m od hrádze zdrže Hrušov VD Gabčíkovo.

Tento zdroj by mohol zásobovať kvalitnou pitnou vodou obrovskú časť Slovenska. Práve z tohto dôvodu chcú ochranári aj vodárenská spoločnosť jeho vzácne zásoby chrániť.

Na základe odbornej analýzy navrhujú rozšíriť ochranné pásma. V tomto bode však narážajú na vážny problém v podobe územných plánov Hamuliakova a Šamorína, kde počítajú s rozsiahlou výstavbou. Ozývajú sa najmä developeri.

Pozemky developerov

Vodárenský zdroj Šamorín sa nachádza na území dvoch okresov aj dvoch krajov. Dlhú dobu sa orgány nevedeli dohodnúť, ktorý okresný úrad bude o ochrannom pásme rozhodovať.

Situáciu vyriešilo MŽP SR, ktoré touto kompetenciou poverilo Okresný úrad Bratislava. Problém nastal v čase, keď v Hamuliakove, ktoré sa nachádza v bezprostrednej blízkosti studní, začala masívna výstavba.

Bolo tak aj napriek tomu, že územný plán mal značne limitovať investorov. Je to z toho dôvodu, že ani v druhom ochrannom pásme si nemôžu dovoliť všetko.

Problémom bolo najmä obrovské vykupovanie pozemkov zo strany developerov, čo im prinášalo obrovský biznis.

„Najväčší developer z Banskej Bystrice tu vlastní 53 hektárov,“ konštatuje starosta obce Hamuliakovo Jozef Schnobl.

Čo chráni ústava?

„Je tam masívna výstavba, ktorá sa nám v podstate tlačí až na okraj prvého ochranného pásma. A nie je možné to zastaviť,“ dodáva hydrogeológ Ján Dzúrik z firmy GEOSPEKTRUM, s. r. o. Šesť pozemkov na tomto území dokonca vlastní aj manželka ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka.

Starosta obce Hamuliakovo zároveň zdôrazňuje, že nemá na výber. Keď za ním prídu developeri so žiadosťou o územné rozhodnutie či stavebné povolenie, Schnobl nemá žiadne iné možnosti. Podľa ústavy aj stavebného zákona totiž musí rešpektovať tieto rozhodnutia a vydávať ich.

„Je pravda, že osobné vlastníctvo je chránené Ústavou Slovenskej republiky, ale ústavou sú chránené aj prírodné zdroje ako verejnoprospešná vec,“ tvrdí urbanistka Ľudmila Priehodová.

Vodárenská spoločnosť údajne roky poukazuje na potenciál vodného zdroja. V praxi to znamená, že by tu malo fungovať niečo ako stavebná uzávera.

Nekonečný proces

Starosta Jozef Schnobl ale trvá na tom, že v danej veci nikto nepochybil. O vyvlastnení pozemkov je však možné hovoriť len v prípade, že na území je vyhlásený prvý stupeň ochranného pásma.

„Pokiaľ sa novým hydrogeologickým prieskumom zistilo, že to ochranné pásmo má byť väčšie, tak je povinnosťou okresného úradu ho vyhlásiť, potom ho musia zapracovať do svojich strategických dokumentov samosprávne kraje, a až potom môže starosta zmenami a doplnkami prevziať to rozšírené ochranné pásmo do svojho územného plánu,“ vysvetľuje Priehodová.

Pozrite si celú reportáž RTVS o danom probléme

Okresný úrad na žiadosť Bratislavskej vodárenskej spoločnosti vyhlásil ochranné pásmo pre vodárenský zdroj Šamorín, ale v odvolacom konaní bolo toto rozhodnutie zrušené MŽP SR. Vtedajším šéfom envirorezortu bol Peter Žiga.

MŽP SR teda nakoniec akceptovalo pripomienky developerov. Okresný úrad v Bratislave tak vyhlásenie ochrany odkladá. Nedávno bolo konanie o vyhlásení ochranného pásma zastavené.

Developeri sa odvolávajú

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čínski vedci tvrdia, že schopnosť oceánu pohlcovať CO2 dokáže zvýšiť jeden prvok

Čínski vedci tvrdia, že schopnosť oceánu pohlcovať CO2 dokáže zvýšiť jeden prvok

Podľa vedcov by malo ísť len o stopové koncentrácie tohto prvku.

Aktívne uhlie zo zvyškov z kukurice? Metóda čistenia vody podporuje obehovú ekonomiku

Aktívne uhlie zo zvyškov z kukurice? Metóda čistenia vody podporuje obehovú ekonomiku

Aktívne uhlie dokáže absorbovať až 98 % znečistenia.

Výdatnosť vodárenského zdroja Šamorín je stále ohrozená, tvrdí OZ Za našu vodu

Výdatnosť vodárenského zdroja Šamorín je stále ohrozená, tvrdí OZ Za našu vodu

Občianske združenie hovorí, že výstavba v II. pásme stále pokračuje. Oslovilo preto ministra životného prostredia.