Macro Components
INNOGY
BELIMO

Voda na kúpaliskách nepredstavuje riziko nákazy koronavírusom

Podľa amerických vedcov je možnosť nakazenia sa vírusom COVID-19 prostredníctvom vody na kúpanie minimálna. Zatiaľ však stále nie je jasné, či si Slováci budú môcť dopriať letné osvieženie vo verejných bazénoch.

Voda na kúpaliskách nepredstavuje riziko nákazy koronavírusom

Foto: Pickpik

Napriek mnohým úľavám v opatreniach proti šíreniu koronavírusu tu ešte stále existuje riziko nákazy. Letné horúčavy sú takmer za dverami a s nimi aj každoročné davy ľudí na kúpaliskách.

Potenciálne osvieženie v chladnej vode však vyvoláva v mnohých otázku, či je kúpanie v bazénoch v čase pandémie koronavírusu bezpečné.

Americkí vedci tvrdia, že obavy z nákazy prostredníctvom vody sú zbytočné, avšak je nutné dodržiavať obvyklé pravidlá hygieny a vyhýbať sa bližšiemu kontaktu s cudzími ľuďmi.

Ernest Blatchley z americkej univerzity v Purdue podľa portálu Science Times skúmal, ako reagujú rôzne vírusy na dezinfekčné prostriedky používané v bazénoch.

Z jeho zistení vyplynulo, že dostatočne udržiavané bazény nepredstavujú pre človeka riziko nákazy. Vírus totiž vo vode ošetrenej dezinfekčnými prostriedkami nie je schopný prežiť.

Problematickejším sa ukazuje fakt, že na kúpalisku ľudia netrávia čas len vo vode a môžu sa nakaziť kvapôčkovou infekciou aj na miestach, kde je množstvo ľudí.

Pomerne veľké riziko hrozí aj pri kontakte s infikovanými plochami v šatni, alebo napríklad v bufete.

Dostatočná dezinfekcia bazénov dokáže zabiť vírusy do 30 minút. Foto: Wikimedia Commons

Americké Centrum pre kontrolu chorôb okrem toho uviedlo, že neexistuje dôkaz o tom, že by sa koronavírus mohol šíriť prostredníctvom vody - či už v bazénoch, kúpeľoch alebo vírivkách.

Dezinfekčné prostriedky ako chlór totiž zneškodnia mikroorganizmy vrátane koronavírusu už do 30 minút.

Chlór zrejme pôsobí na vírusy tak, že poškodzuje ich proteíny a nukleové kyseliny, vďaka čomu im zabráni preniknúť do hostiteľskej bunky a množiť sa.

Na ošetrenie v bazénoch sa okrem tradičného chlóru začalo v posledných rokoch používať aj UV žiarenie, ktoré taktiež zneškodňuje baktérie a vírusy. Preto sú aj vonkajšie bazény, na ktoré celý deň žiari slnko podľa vedcov o niečo bezpečnejšie, než tie vnútorné.


Vírusy majú obmedzenú schopnosť šíriť sa aj v slanej vode. Podľa mikrobiológa Charlesa Gerba z Univerzity v Arizone je bazénová voda ošetrená morskou soľou i samotná morská voda z hľadiska prenosu koronavírusu bezpečnejšie, než napríklad sladká voda.

Vedci tiež pripomenuli, že voda síce riziko nákazy nepredstavuje, no treba mať na pamäti, že nakaziť sa môžeme vzduchom, ktorý dýchame. Preto aj najväčšie riziko nákazy na kúpaliskách predstavuje blízky kontakt s ľuďmi.

Na Slovensku sú zatiaľ kúpaliská, akvaparky a ostatné zariadenia z dôvodu opatrení proti šíreniu COVID-19 uzatvorené. Aktuálne prebieha 4. fáza uvoľňovania opatrení, ktorá ale vylučuje z prevádzky prírodné i umelé kúpaliská.

Podľa portálu korona.gov.sk sú však od 20.5.2020 povolené prírodné liečebné kúpele a kúpeľné liečebne (ale len na základe návrhu lekára) a umelé kúpaliská (plavárne) na účely tréningov pre športové kluby.

Od 20. mája môžu na Slovensku využívať verejné bazény len športové kluby. Foto: Pixabay

Podľa portálu Aktuality sa práve 20. 5.2020 konalo v Dunajskej Strede stretnutie 15 zástupcov prevádzkovateľov najpopulárnejších akvaparkov a kúpalísk na Slovensku, aby prerokovali aktuálnu situáciu.

Viac ako dvojmesačná odstávka všetkých poskytovaných služieb totiž spôsobila pád ich príjmov na nulovú úroveň.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Zvýšené prietoky majú byť krokom k periodicky opakovaným simulovaným záplavám v ľavostrannej ramennej sústave Dunaja.

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Odstránenie nefunkčných a starých prekážok je najlepší spôsob spriechodnenia rieky, zdôrazňuje organizácia WWF Slovensko.

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Správa o stave životného prostredia za rok 2019 zdôrazňuje, že na splnenie cieľa Envirostratégie 2030 musíme vyvinúť značné úsilie v realizácii opatrení na zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov.