Združenie spustilo petíciu za jej záchranu.
Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) v súvislosti s oslavami Dňa Zeme spustilo petíciu za záchranu vnútrozemskej delty Dunaja, najväčšej sústavy mokradí na Slovensku.
Vnútrozemská delta Dunaja je pozostatok ramennej sústavy Dunaja, ktorá je na našom území ohraničená riekou Dunaj (vo svojom pôvodnom koryte) a umelým prívodným kanálom do Vodného diela Gabčíkovo.
Ide o územie medzinárodného významu, ktorému je poskytnutá ochrana podľa ramsarského Dohovoru o mokradiach.
Vnútrozemská delta Dunaja je zároveň územím s výskytom viacerých biotopov a druhov európskeho významu, pričom na ochrane niektorých z nich má Európska únia osobitný záujem, a preto ich považuje za prioritné.
Manipulačný poriadok obmedzuje prietoky
Tak ako pri každej inej vodnej stavbe, užívanie a nakladanie s vodami sa riadi manipulačným poriadkom. V tomto prípade ide o dočasný manipulačný poriadok pre SVD Gabčíkovo – Nagymaros na území SR, aktualizácia XI. v znení dodatku č. 1 – zmeny.
Tento manipulačný poriadok reguluje aj samotné prietoky v ramennej sústave. Aj keď je pravidelne aktualizovaný, doposiaľ všetky aktualizácie postupne viedli len k postupnému obmedzeniu prietokov do ramennej sústavy.

Manipulačný poriadok už od začiatku počítal so simuláciou prirodzených záplav v ľavostrannej ramennej sústave Dunaja cez odberný objekt Dobrohošť, konštatuje BROZ.
Zmeny vykonali bez odborných pokladov, tvrdí BROZ
Objekt bol údajne pritom projektovaný na kapacitu 234 m3s-1, takéto množstvo vody cezeň však nikdy netieklo.
Napríklad v roku 2015 to bolo iba maximálne 90 m3s-1, pričom súčasná platná verzia manipulačného poriadku počíta už len s maximálnym prietokom vody na úrovni 60 m3s-1.
Združenie je však presvedčené, že takéto množstvo vody sa ani nedokáže vyliať z korýt ramien a zabezpečiť záplavu priľahlého lužného lesa.
„Aj samotné znenie platného manipulačného poriadku upustilo od termínu „simulovaná záplava“ a nahradilo ho termínom „zvýšený prietok“. Tieto zmeny sa udiali bez akýchkoľvek odborných ekologických podkladov, len na základe vôle prevádzkovateľa,“ vysvetľuje v tlačovej správe.
S využívaním vody na účely energetiky súhlasí, ale...
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.