Macro Components
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Verejnosť by mala mať viac informácií o kvalite pitnej vody, navrhujú poslanci

Niektorým inštitúciám by tak mali od budúceho roka pribudnúť určité povinnosti.

Verejnosť by mala mať viac informácií o kvalite pitnej vody, navrhujú poslanci

Foto: Pixabay

Od budúceho roka bude mať zrejme Výskumný ústav vodného hospodárstva (VÚVH) povinnosť zverejňovať úplné údaje o kvalite vody odoberanej na úpravu na pitnú vodu. Občania by tiež mali mať viac informácií o tom, aká voda im tečie z vodovodného kohútika. Vyplýva to z návrhu novely zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách aj zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorý predložili koaliční poslanci na júnové rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky (odkaz na všetky dokumenty nájdete na konci článku).

Podľa poslancov je cieľom predloženého návrhu zákona v súlade s Programovým vyhlásením vlády SR na obdobie rokov 2021 – 2024 zaviesť do právneho poriadku pružné mechanizmy zverejňovania informácií zhromažďovaných od vlastníkov verejných vodovodov, sledovania týchto údajov Úradom verejného zdravotníctva SR a v prípade zistenia nadlimitnej kontaminácie zabezpečiť vykonanie nevyhnutných opatrení.

V programovom vyhlásení sa vláda zaväzuje zabezpečiť transparentné informovanie verejnosti o kvalite podzemných vôd zverejňovaním kompletných analýz kvality vody v chránených vodohospodárskych oblastiach a aktualizácie manažmentu rizík jej znečistenia.

Vláda vo vyhlásení takisto prisľúbila, že vytvorí komplexný informačný systém o vodách a informačný hydrogeologický varovný systém pre občanov, samosprávy a prevádzkovateľov vodárenských zdrojov tak, aby mali kľúčové údaje o kvalite podzemnej vody, ktorá sa používa na ľudskú spotrebu a poľnohospodárske účely.

Kľúčovým prvkom má byť aj zavedenie povinnosti dodávateľa vody pre ľudskú spotrebu predložiť spotrebiteľovi raz ročne samostatné úplné analýzy dodávanej pitnej vody na zdroji.

Čo navrhujú poslanci?

Novela by tak mala ustanoviť Ministerstvom životného prostredia SR poverenej právnickej osobe, ktorou je v súčasnosti (VÚVH), zverejňovať údaje o kvalite surovej vody na svojom webovom sídle.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Protipandemické opatrenia sa však prejavili na tržbách. V niektorých odpočtových okrskoch vodárne zaznamenali až päťdesiatpercentý výpadok.

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Švajčiarski vedci skúmali pohyb plastov v oceáne. Zistili, že najviac odpadu sa zhlukuje pozdĺž pobreží a veľká časť sa vyplavuje na pláže. Na otvorenom mori je koncentrácia plastov menšia, ako sa predpokladalo.

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Najväčší záujem o technológie je v Ázii.