V Texase vyvinuli pôdu, ktorá sa sama zavlažuje vlhkosťou zo vzduchu | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

V Texase vyvinuli pôdu, ktorá sa sama zavlažuje vlhkosťou zo vzduchu

Vedci z Austinu predstavujú nový druh pôdy, ktorý si dokáže udržať vlhkosť až niekoľko týždňov prostredníctvom vody, ktorú vyťahuje z ovzdušia. Črtá sa možnosť pestovania plodín v suchých oblastiach.

V Texase vyvinuli nový druh pôdy, ktorá sa sama zavlažuje vlhkosťou zo vzduchu

Pixabay

Extrakcia vlahy z atmosféry

Nový typ pôdy, ktorý vytvorili vedci z Texaskej univerzity v Austine, dokáže extrahovať vodu zo vzduchu a distribuovať ju do rastlín.

Táto metóda by potenciálne mohla rozšíriť oblasti poľnohospodárskej pôdy po celom svete a umožniť pestovanie plodín aj na miestach, ktoré boli doposiaľ považované za nehostinné. Súčasne by došlo k zníženiu spotreby vody v poľnohospodárstve, čo je v období narastajúceho výskytu vĺn sucha veľkou výhodou.

Systém zavlažovania vodou z atmosféry využíva na zachytávanie vody zo vzduchu vysokoúčinné gély absorbujúce vlhkosť. Keď sa pôda zohreje na určitú teplotu, gély uvoľnia vodu a sprostredkujú ju rastlinám.

Gély v pôde vyťahujú vodu zo vzduchu počas chladnejších a vlhkejších hodín v noci. Teplo zo slnka počas dňa gély obsahujúce vodu aktivuje a uvoľňuje ich obsah do pôdy.

Pri procese distribúcie vody pôdou sa časť z nej vracia späť do vzduchu, čím sa zvyšuje jeho vlhkosť, čo zabezpečuje plynulosť cyklu zberu vody z atmosféry.

„Vytvorenie autonómneho poľnohospodárstva v oblastiach, kde je ťažké vybudovať zavlažovacie systémy a zabezpečiť dodávku energie, je zásadným krokom pre oslobodenie pestovania plodín od zložitého dodávateľského reťazca vody, keďže zdrojov je čoraz menej,“ uvádza docent Guihua Yu z University of Texas at Austin.

Každý gram špeciálnej pôdy dokáže extrahovať približne tri až štyri gramy vody. V závislosti od konkrétnej plodiny dokáže približne sto gramov až jeden kilogram pôdy poskytnúť dostatok vody na zavlažovanie asi jedného metra štvorcového poľnohospodárskej pôdy.

Po mesiaci zostávalo 40 % vlhkosti

Tím vedcov uskutočnil experimenty za účelom otestovania pôdy na streche jednej z budov, ktorá patrí Texaskej univerzite. Ukázalo sa, že hydrogélová pôda je schopná zadržiavať vodu lepšie ako piesočnaté pôdy, ktoré sa nachádzajú v suchých oblastiach, a na pestovanie rastlín potrebovala oveľa menej vody.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chcú oživiť 350 km slovenských riek. Mimovládky so štátom spúšťajú nový projekt

Chcú oživiť 350 km slovenských riek. Mimovládky so štátom spúšťajú nový projekt

Iniciatíva počíta aj s odstránením 15 bariér na vodných tokoch.

Oceány absorbujú väčšiu časť tepla. Ich ohrievanie má katastrofálne následky, tvrdia vedci

Oceány absorbujú väčšiu časť tepla. Ich ohrievanie má katastrofálne následky, tvrdia vedci

Koncom marca namerali najvyššiu povrchovú teplotu svetových oceánov za posledných 40 rokov.

Pätina vodného znečistenia pochádza z textilných farbív. Vedci predstavili riešenie inšpirované mäkkýšmi

Pätina vodného znečistenia pochádza z textilných farbív. Vedci predstavili riešenie inšpirované mäkkýšmi

Vedci zo Spojených arabských emirátov vyvinuli nanomateriál, ktorý dokáže vyčistiť vody od chemických farbív pochádzajúcich z textílií.