Vedci z Austinu predstavujú nový druh pôdy, ktorý si dokáže udržať vlhkosť až niekoľko týždňov prostredníctvom vody, ktorú vyťahuje z ovzdušia. Črtá sa možnosť pestovania plodín v suchých oblastiach.
Extrakcia vlahy z atmosféry
Nový typ pôdy, ktorý vytvorili vedci z Texaskej univerzity v Austine, dokáže extrahovať vodu zo vzduchu a distribuovať ju do rastlín.
Táto metóda by potenciálne mohla rozšíriť oblasti poľnohospodárskej pôdy po celom svete a umožniť pestovanie plodín aj na miestach, ktoré boli doposiaľ považované za nehostinné. Súčasne by došlo k zníženiu spotreby vody v poľnohospodárstve, čo je v období narastajúceho výskytu vĺn sucha veľkou výhodou.
Systém zavlažovania vodou z atmosféry využíva na zachytávanie vody zo vzduchu vysokoúčinné gély absorbujúce vlhkosť. Keď sa pôda zohreje na určitú teplotu, gély uvoľnia vodu a sprostredkujú ju rastlinám.
Gély v pôde vyťahujú vodu zo vzduchu počas chladnejších a vlhkejších hodín v noci. Teplo zo slnka počas dňa gély obsahujúce vodu aktivuje a uvoľňuje ich obsah do pôdy.
Pri procese distribúcie vody pôdou sa časť z nej vracia späť do vzduchu, čím sa zvyšuje jeho vlhkosť, čo zabezpečuje plynulosť cyklu zberu vody z atmosféry.
„Vytvorenie autonómneho poľnohospodárstva v oblastiach, kde je ťažké vybudovať zavlažovacie systémy a zabezpečiť dodávku energie, je zásadným krokom pre oslobodenie pestovania plodín od zložitého dodávateľského reťazca vody, keďže zdrojov je čoraz menej,“ uvádza docent Guihua Yu z University of Texas at Austin.
Každý gram špeciálnej pôdy dokáže extrahovať približne tri až štyri gramy vody. V závislosti od konkrétnej plodiny dokáže približne sto gramov až jeden kilogram pôdy poskytnúť dostatok vody na zavlažovanie asi jedného metra štvorcového poľnohospodárskej pôdy.
Po mesiaci zostávalo 40 % vlhkosti
Tím vedcov uskutočnil experimenty za účelom otestovania pôdy na streche jednej z budov, ktorá patrí Texaskej univerzite. Ukázalo sa, že hydrogélová pôda je schopná zadržiavať vodu lepšie ako piesočnaté pôdy, ktoré sa nachádzajú v suchých oblastiach, a na pestovanie rastlín potrebovala oveľa menej vody.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.