Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

V Texase vyvinuli pôdu, ktorá sa sama zavlažuje vlhkosťou zo vzduchu

Vedci z Austinu predstavujú nový druh pôdy, ktorý si dokáže udržať vlhkosť až niekoľko týždňov prostredníctvom vody, ktorú vyťahuje z ovzdušia. Črtá sa možnosť pestovania plodín v suchých oblastiach.

V Texase vyvinuli nový druh pôdy, ktorá sa sama zavlažuje vlhkosťou zo vzduchu

Pixabay

Extrakcia vlahy z atmosféry

Nový typ pôdy, ktorý vytvorili vedci z Texaskej univerzity v Austine, dokáže extrahovať vodu zo vzduchu a distribuovať ju do rastlín.

Táto metóda by potenciálne mohla rozšíriť oblasti poľnohospodárskej pôdy po celom svete a umožniť pestovanie plodín aj na miestach, ktoré boli doposiaľ považované za nehostinné. Súčasne by došlo k zníženiu spotreby vody v poľnohospodárstve, čo je v období narastajúceho výskytu vĺn sucha veľkou výhodou.

Systém zavlažovania vodou z atmosféry využíva na zachytávanie vody zo vzduchu vysokoúčinné gély absorbujúce vlhkosť. Keď sa pôda zohreje na určitú teplotu, gély uvoľnia vodu a sprostredkujú ju rastlinám.

Gély v pôde vyťahujú vodu zo vzduchu počas chladnejších a vlhkejších hodín v noci. Teplo zo slnka počas dňa gély obsahujúce vodu aktivuje a uvoľňuje ich obsah do pôdy.

Pri procese distribúcie vody pôdou sa časť z nej vracia späť do vzduchu, čím sa zvyšuje jeho vlhkosť, čo zabezpečuje plynulosť cyklu zberu vody z atmosféry.

„Vytvorenie autonómneho poľnohospodárstva v oblastiach, kde je ťažké vybudovať zavlažovacie systémy a zabezpečiť dodávku energie, je zásadným krokom pre oslobodenie pestovania plodín od zložitého dodávateľského reťazca vody, keďže zdrojov je čoraz menej,“ uvádza docent Guihua Yu z University of Texas at Austin.

Každý gram špeciálnej pôdy dokáže extrahovať približne tri až štyri gramy vody. V závislosti od konkrétnej plodiny dokáže približne sto gramov až jeden kilogram pôdy poskytnúť dostatok vody na zavlažovanie asi jedného metra štvorcového poľnohospodárskej pôdy.

Po mesiaci zostávalo 40 % vlhkosti

Tím vedcov uskutočnil experimenty za účelom otestovania pôdy na streche jednej z budov, ktorá patrí Texaskej univerzite. Ukázalo sa, že hydrogélová pôda je schopná zadržiavať vodu lepšie ako piesočnaté pôdy, ktoré sa nachádzajú v suchých oblastiach, a na pestovanie rastlín potrebovala oveľa menej vody.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pokračujú rošády v štátnych podnikoch. Vodohospodárska výstavba a SVP majú nové vedenie

Pokračujú rošády v štátnych podnikoch. Vodohospodárska výstavba a SVP majú nové vedenie

Kľúčový štátny podnik povedie generálny manažér Tarabovej strany Život - NS.

Pomôžu kontrolné mechanizmy, tvrdia európski vodári. Novú reguláciu podporujú

Pomôžu kontrolné mechanizmy, tvrdia európski vodári. Novú reguláciu podporujú

Zavádzať ďalší krok úpravy počas spracovania kalu bude príliš nákladné, odkazuje EurEau.

Vedci skúmali tvary aj chemické zloženie nanoplastov v oceáne. Sú bližšie k určeniu ich toxicity

Vedci skúmali tvary aj chemické zloženie nanoplastov v oceáne. Sú bližšie k určeniu ich toxicity

Doposiaľ v štúdiách figurovali predovšetkým nanoplasty umelo vytvorené v laboratóriu, ktorých vlastnosti však nie sú zhodné s nanoplastmi skutočne sa vyskytujúcimi v životnom prostredí.