Macro Components
INNOGY
INECS

V novostavbe bytového domu slúži ako zdroj tepla odpadová voda

Tepelné čerpadlá v suteréne berlínskej bytovky, ktoré poháňa verejná kanalizácia sú také účinné, že na ne pripojili aj okolité budovy.

V novostavbe bytového domu slúži ako zdroj tepla odpadová voda

Foto: Piqsels

Pre bytový dom v berlínskej štvrti Karlshorst slúži ako zdroj vykurovania a prípravy teplej vody zostava šiestich veľkokapacitných tepelných čerpadiel s vykurovacím výkonom 600 kW. Tieto využívajú teplo z odpadovej vody prúdiacej cez tlakovú kanalizáciu, ktorá vedie pod vedľajšou cestou.

„Potrubný systém je nainštalovaný na dĺžke takmer 80 metrov. Odpadová voda s teplotou približne 12 až 20 °C je vedená cez vnútorné potrubie s priemerom 90 cm. Cez priestor so šírkou približne 40 mm, ktorý je medzi vnútornou a vonkajšou rúrou s priemerom necelý meter sa pomocou vody privádza teplo do výmenníka tepla. Odpadová voda sa ochladzuje maximálne o 2 °C,“ vysvetlil pre blog Stiebel Eltron Franz Müller, inžinier stavebného bytového družstva EVM Berlin eG, ktorý bol zodpovedný za vedenie projektu.

Za využitie tohto odpadového tepla platí bytové družstvo berlínskym vodárňam, ktoré túto verejnú potrubnú sieť prevádzkujú symbolický poplatok.

Novostavba bytového domu v Berlin-Karlshorst. Foto: Stiebel Eltron

Vďaka vysokej efektivite tepelných čerpadiel, ktoré garantujú dobré vstupné teploty očakávame vysoké ročné výkonové číslo – z 1 kWh energie získame vďaka tepelným čerpadlám viac ako 6 kWh tepla. V porovnaní s konvenčným plynovým vykurovaním tak celkovo vieme ušetriť ročne 35 ton CO2,“ povedal pre blog Gunnar Wilcke z firmy STIEBEL ELTRON, ktorý systém navrhol.

Príprava teplej vody prebieha priamo v bytoch pomocou elektronicky riadeného prietokového ohrievača. V novostavbe sa nachádza 78 bytov, ktoré boli realizované v súlade s nariadením o energetickej hospodárnosti z roku 2014.

Ako podpora vykurovacieho systému slúži okrem zostavy tepelných čerpadiel Stiebel Eltron WPF 66 aj plynový kondenzačný kotol, ktorý je však určený len na núdzovú prevádzku počas vykurovacej špičky.

Počas bežnej prevádzky postačuje na pokrytie 100 % potreby vykurovacej energie budovy energia získaná z tepelných čerpadiel. Byty sú vykurované prevažne podlahovým vykurovaním, pre ktoré je postačujúca vstupná teplota 35 °C, ideálna pre efektívnu prevádzku tepelných čerpadiel.

Elektronicky riadený prietokový ohrievač. Foto: Stiebel Eltron

S myšlienkou využiť teplo z odpadovej vody ako zdroj energie na vykurovanie sa pohrával Jürgen Lang z berlínskej projektovej kancelárie Lang už od začiatku projektu v roku 2011.

Projektanti nezaváhali najmä po zistení, že priamo v susediacej cestnej komunikácii je vyznačené potrubie odpadovej vody a pustili sa do konzultácii s vodárňami.

V budove sa okrem bytov nachádza aj klientské centrum a kancelária stavebného bytového družstva. Celý komplex sa delí o jeden spoločný zelený vnútorný dvor.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Stĺpček. Bez otvorenosti vo vodárenstve nevybudujeme dôveru

Stĺpček. Bez otvorenosti vo vodárenstve nevybudujeme dôveru

Aký bol rok 2019 v slovenskom vodárenstve? Bol plný pozitívnych noviniek, ale aj starých a neustále sa opakujúcich turbulencií.

Solárne zariadenie v Keni dodáva vodu 35.000 ľuďom denne

Solárne zariadenie v Keni dodáva vodu 35.000 ľuďom denne

Nezisková organizácia GivePower sa snaží ukázať svetu, že nedostatok vody vo vyprahnutých chudobných krajinách je vecou, ktorá má riešenia.

Aj vodné filtre dokážu byť smart, dôkazom sú tieto zariadenia

Aj vodné filtre dokážu byť smart, dôkazom sú tieto zariadenia

Smart vodné filtre dokážu dokonale čistiť vodu z kohútika, ale aj šetriť spotrebu vody v domácnostiach. Novinkou sú aj biodegradovateľné zariadenia.