Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

V Dunaji nájdete stavebný odpad aj penové plasty

Iniciátori projektu PlasticFreeDanube analyzovali dvetisíc kilogramov plastov v Dunaji, ako aj pozdĺž tejto rieky.

V Dunaji nájdete stavebný odpad aj penové plasty

Ilustračné foto: Depositphotos

Plastové, ľahké a stabilné materiály sa zaradili medzi materiály, ktoré ohrozujú životné prostredie, a stali sa globálnym problémom.

Rieky sú pritom považované za jeden z hlavných zdrojov znečistenia. Konkrétne asi 80 % plastového odpadu, ktorý znečisťuje svetové oceány, sa prepravuje cez rieky. Zdroje a vstupné cesty plastov do riek a ich vplyvy na životné prostredie však zostávajú veľmi nejasné.

Projekt PlasticFreeDanube sa zameriava na makroplastový odpad, ktorý je väčší ako 5 milimetrov, v Dunaji a pozdĺž neho, medzi Viedňou a elektrárňou v Gabčíkove.

Hlavným cieľom projektu bolo vytvoriť vedecky podloženú vedomostnú základňu, ako aj metodický prístup k plastovému odpadu v rieke a pozdĺž nej, pokiaľ ide o vstupné body, množstvo, dopravné modely a environmentálne riziká.

Projekt si tiež kladie za cieľ zvyšovať povedomie, ako aj poukázať na opatrenia proti znečisťovaniu, ktoré by sa mohli zrealizovať. Riešenie projektu trvá 3,5 roka. Projekt odštartoval v októbri 2017 a ukončený by mal byť na konci marca tohto roka.

Bilaterálny projekt realizuje päť partnerov z Rakúska a Slovenska a 18 strategických partnerov. Jeho rozpočet predstavuje 1,23 milióna eur, pričom väčšina je financovaná z eurofondov.

Dominovali plasty z domácností

Keďže sa projekt blíži ku koncu, jeho organizátori chceli už teraz predstaviť niektoré výsledky, na ktoré prišli počas trojročného výskumu (odkaz na brožúru nájdete na konci článku).

„Na určenie zdrojov a pôvodu znečistenia plastmi v Dunaji a pozdĺž Dunaja bolo vytriedených a analyzovaných 2 000 kilogramov zozbieraného plastového odpadu. Zbery koordinoval hlavne národný park Donau-Auen a uskutočnili sa za pomoci dobrovoľníkov,“ vysvetľuje Iris Kempter z viedenskej univerzity prírodných zdrojov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Protipandemické opatrenia sa však prejavili na tržbách. V niektorých odpočtových okrskoch vodárne zaznamenali až päťdesiatpercentý výpadok.

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Švajčiarski vedci skúmali pohyb plastov v oceáne. Zistili, že najviac odpadu sa zhlukuje pozdĺž pobreží a veľká časť sa vyplavuje na pláže. Na otvorenom mori je koncentrácia plastov menšia, ako sa predpokladalo.

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Najväčší záujem o technológie je v Ázii.