V Česku pribúda obrovské množstvo zelených striech. Rastie aj záujem verejného sektora | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

V Česku pribúda obrovské množstvo zelených striech. Rastie aj záujem verejného sektora

Takéto komplexné dáta o zelených strechách na Slovensku zatiaľ nevyhodnocujeme.

V Česku pribúda obrovské množstvo zelených striech. Rastie aj záujem verejného sektora

Ilustračné foto: Voda-portal.sk

Prírastok plochy zelených striech na území Česka sa každoročne zvyšuje, pričom v roku 2020 sa zrealizovalo takmer o 22 % viac zelených striech ako v roku 2019. V roku 2020 vzniklo v Česku približne 312 000 metrov štvorcových nových zelených striech.

S rastúcou výmerou realizovaných zelených striech rastie aj obrat celého odvetvia, ktorý v roku 2020 dosiahol hodnotu 492 miliónov Kč, čo je sedempercentný nárast oproti roku 2019. Vyplýva to z nedávno zverejnenej správy o trhu so zelenými strechami v Česku, ktorú vydala odborná sekcia Zelené strechy (odkaz na celú správu nájdete na konci článku).

Vzhľadom na pomerne krátku históriu moderných zelených striech v Českú sú realizačnými firmami v odbore najčastejšie drobní podnikatelia a malé a stredné podniky. Téme sa však venujú aj viaceré výskumné inštitúcie vrátane univerzít.

Pre rozvoj odboru je kľúčové identifikovať prekážky, ktoré bránia rastu trhu. Ako najmenej problematické sú vnímané administratívne prekážky, teda napríklad povolenie na stavbu alebo trvanie celého procesu. Dobrou správou tiež je, že prekážkou pre väčšinu firiem nie je nedostatok know-how a štandardov, čo svedčí o dobrej odbornej úrovni v danom sektore.

„Naopak, najviac pociťovanými prekážkami sú vysoká cena v porovnaní s očakávanými výhodami a výhrady týkajúce sa hydroizolácie a životnosti strechy, čo vypovedá o väčšej potrebe vysvetľovať prínosy zelene na budovách v dlhodobom horizonte,“ uvádza sa v správe.

Zrejmý je aj nárast počtu firiem v odbore ozeleňovania budov, ktoré vstupujú na trh. Do prieskumu, z ktorého vychádza táto správa, sa zapojilo celkovo 69 firiem. V 90. rokoch vstúpilo na trh 16 respondentov, v rokoch 2001 až 2010 to bolo 19 respondentov a za posledné obdobie rokov 2011 až 2019 to bolo celkovo 27 firiem.

Prevládajú extenzívne strechy

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Viaceré vodárenské zdroje treba rozšíriť, pomôže štátna pomoc aj eurofondy, apelujú vodári

Viaceré vodárenské zdroje treba rozšíriť, pomôže štátna pomoc aj eurofondy, apelujú vodári

Z dôvodu sucha musia vodárne prijímať opatrenia na stabilizáciu dodávok pitnej vody. Problém vidia v tom, že sektor je výrazne podfinancovaný. Kľúčové je stabilizovať rozpočty vodární, tvrdia.

Obmedzí nakladanie s vodou v čase mimoriadneho sucha. Česi založili špeciálnu komisiu

Obmedzí nakladanie s vodou v čase mimoriadneho sucha. Česi založili špeciálnu komisiu

Právomocou komisie bude napríklad rozhodnúť o mimoriadnej manipulácii na vodných dielach, ktorá zaistí zvýšenie prietokov vo vodných tokoch alebo, naopak, zadržanie vody.

Opätovné zmrazenie pólov? Lacné a realizovateľné riešenie, tvrdia vedci

Opätovné zmrazenie pólov? Lacné a realizovateľné riešenie, tvrdia vedci

Vstrekovanie aerosólov do atmosféry za účelom ochladenia planéty vzbudzuje obavy. Na póloch sa však podľa expertov oplatí zariskovať.