Klimatická zmena by sa dala spomaliť reguláciou slnečného žiarenia, ktoré dopadá na planétu. Švajčiarski vedci vyhodnocovali dopady tejto metódy.
Zvažujú umelé zásahy do klímy
V posledných rokoch vedci uvažujú, ako by bolo možné efektívne zastaviť alebo spomaliť postupujúcu klimatickú zmenu prostredníctvom technických metód umelého ovplyvňovania klímy.
Tieto takzvané geoinžinierske postupy by teoreticky mohli pomôcť umelo ochladiť atmosféru, no väčšina výskumníkov v oblasti klímy je voči nim skeptická, keďže ich dopady z dlhodobého hľadiska sa nedajú presne odhadnúť.
Vedci z Univerzity v Berne najnovšie skúmali, či by bolo možné predísť topeniu západoantarktického pevninského ľadovca umelým zatemnením slnka. Zistili, že toto riešenie by nebolo účinné bez dekarbonizácie a aj s ňou zahŕňa rôzne riziká.
„Časový úsek, kedy máme možnosť udržať globálny nárast teploty pod dvomi stupňami Celzia, sa rýchlo blíži ku koncu, takže je možné, že sa v budúcnosti bude uvažovať o zavádzaní technických opatrení na ovplyvňovanie klímy,“ hovorí jeden z autorov štúdie Johannes Sutter.
Vedec dodáva, že je preto potrebné už teraz preskúmať pomocou teoretických modelov dopady a riziká umelej regulácie slnečného žiarenia, ktorej cieľom je obmedzovať dopad slnečného žiarenia na zem za účelom ochladenia klímy.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.