Macro Components
INISOFT
BELIMO

TVK vlani napĺňali požiadavky menších akcionárov

Po úspešne ukončenom rozsiahlom vodohospodárskom projekte sa Trenčianske vodárne a kanalizácie rozhodli investovať do infraštruktúry v menších mestách a obciach.

TVK vlani napĺňali požiadavky menších akcionárov

Foto: Pixabay

Trenčianske vodárne a kanalizácie (TVK) vlani hospodárili so ziskom a predĺžili svoju kanalizačnú aj vodovodnú sieť. Vyplýva to z výročnej správy za rok 2018, ktorú spoločnosť zverejnila na svojej webovej stránke (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).

Akcionármi spoločnosti sú výhradne mestá a obce trenčianskeho regiónu z okresov Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a Myjava.

Najväčším akcionárom je mesto Trenčín s 39 % podielom, za ktorým nasleduje Nové Mesto nad Váhom s 11 % akcií.

Predĺžili vodovodnú sieť a zvýšili odkanalizovanie

V roku 2018 TVK zásobovali niečo cez 127-tisíc obyvateľov, čo je v porovnaní s rokom 2017 podobná hodnota. Dĺžka vodovodnej siete sa však predĺžila zo 743 kilometrov na 753 kilometrov.

V oblasti čistenia a odvádzania odpadových vôd zase spoločnosť celkovo odkanalizovala 6,23 milióna metrov kubických odpadovej vody, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom nárast asi o 50-tisíc metrov kubických.

Vlani spoločnosť odkanalizovala približne 101-tisíc obyvateľov, čo je oproti roku 2017 nárast o tisíc. Dĺžka kanalizačnej siete sa predĺžila o 9 kilometrov, pričom vlani dosahovala 363 kilometrov.

Straty v potrubnej sieti

Objem vody fakturovanej bol vlani vo výške 5,5 milióna metrov kubických, pričom objem nefakturovanej vody bol o približne 3 milióny metrov kubických nižší.

Pôsobnosť TVK / Foto: Výročná správa TVK

Väčšinu z tejto položky tvorili práve straty v potrubnej sieti (viac ako 2 milióny metrov kubických). Oproti predchádzajúcemu roku však ide o pokles o 19-tisíc metrov kubických.

Investície najmä do menších projektov

V uplynulých rokoch v rovine investičných akcií dominoval rozsiahly vodohospodársky projekt „Intenzifikácia ČOV, odkanalizovanie a zásobovanie pitnou vodou v trenčianskom regióne”.

Práve z tohto dôvodu sa v roku 2018 vodárne zamerali na postupné naplňovanie požiadaviek menších akcionárov.

Trenčianske vodárne vlani realizovali rekonštrukciu vodovodu v obciach Haluzice, Trenčianske Stankovce, Vaďovce či Trenčianska Teplá – Dobrá a taktiež ukončili významnú a náročnú rekonštrukciu vodohospodárskej siete na historickom Mierovom námestí v Trenčíne.

Celkovo v roku 2018 vodárne rekonštruovali 6,6 km vodovodov a kanalizácií a novovybudovali 3,3 km tejto infraštruktúry.

Nedokončené investície dosiahli takmer milión eur

Ukončenými a skolaudovanými investičnými akciami za rok 2018 boli projekty Nové Mesto nad Váhom – ulice Hurbanova a Štubňu – rekonštrukcia vodovodu a kanalizácie, Nové Mesto nad Váhom – Výustný objekt Biskupický kanál a Selec – vodovod v celkovej výške milión eur.

ČOV Nové Mesto nad Váhom / Foto: Výročná správa TVK za rok 2017

V rámci ukončených a skolaudovaných investičných akcií z minulých rokov v celkovej hodnote 3,7 milióna eur boli najvýznamnejšími projektami Trenčín – Mierové námestie – rekonštrukcia vodovodu a kanalizácie, ale aj rekonštrukcia vodovodu a kanalizácie na Kukučínovej ulici v Trenčíne.

Nedokončené investičné akcie, ktoré prešli do roku 2019, predstavujú sumu 998-tisíc eur. Ide napríklad o prípravu realizácie rekonštrukcie ČOV Častkovce či výstavbu kanalizácie v Považanoch.

Hospodárili v kladných číslach

Trenčianske vodárne a kanalizácie vlani hospodárili so ziskom, ktorý bol pred zdanením vo výške 101-tisíc eur. Po zdanení je kladný hospodársky výsledok spoločnosti v hodnote 76-tisíc eur, čo je o 13-tisíc eur menej ako v predchádzajúcom roku.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.