Ako je to s poplatkami za odber podzemných vôd? Pýtali sme sa na trhu vykurovania a chladenia, ako aj výbercu týchto poplatkov.
Tepelné čerpadlá zažívajú v sektore vykurovania, chladenia a vetrania (HVAC) v štátoch EÚ nebývalý boom. A rýchlo rastúci počet inštalácií hlási aj slovenský trh. Tepelné čerpadlá sa pritom presadzujú najmä v novostavbách, ale čoraz častejšie aj pri rekonštrukcii starších budov.
Prevádzkovatelia tepelných čerpadiel ale na Slovensku v uplynulých rokoch narážajú na novú legislatívnu povinnosť, ktorá prevádzku týchto zariadení predražuje. Sú ňou poplatky za odber podzemných vôd. Tie sa po novom týkajú aj tepelných čerpadiel.
V článku sa dozviete:
- ako sa zmenil zákon o vodách,
- koľko sa platí za odber podzemných vôd v prípade tepelných čerpadiel,
- kto poplatky vyrubuje a kam smerujú,
- koľko financií sa takto na Slovensku vyberá.
Odber vody pre tepelné čerpadlá spoplatnili
Zmena zákona č. 364/2004, ktorá sa dotkla prevádzkovateľov tepelných čerpadiel, prebehla v roku 2015. Novelou zákona vtedy bolo zrušené ustanovenie, ktoré umožňovalo bezplatné využívanie podzemných vôd k odberu tepla.
Legislatívna zmena sa týkala § 79 ods. 3 zákona č. 364/2004 Z. z. o vodách, v ktorom sú uvedené výnimky zo spoplatňovania odberu podzemných vôd. Ako v reakcii na našu otázku vysvetlil Marián Bocák, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), ktorý je výbercom týchto poplatkov, pred novelizáciou vodného zákona boli od spoplatnenia oslobodené aj odbery podzemných vôd na energetické využitie, ak sa následne vypúšťali do podzemných vôd.
„Podmienkou výnimky zo spoplatnenia teda bolo, že sa následne vypúšťali späť do podzemných vôd, respektíve nie každé energetické využitie podzemných vôd bolo oslobodené od spoplatnenie,“ priblíži M. Bocák. Novelizáciou vodného zákona s účinnosťou od 15. januára 2015 bolo vypustené ustanovenie § 79 ods. 3 písmeno i) a odber podzemných vôd na energetické využitie s následným vypúšťaním do podzemných vôd bol zaradený medzi spoplatnené účely.
„Vylúčením daného ustanovenia sa ekonomicky zvýhodňujú technológie s vyššími emisiami CO2 a s vyššou potrebou primárnej energie. Štát teda na jednej strane dotuje tepelné čerpadlá a na druhej strane ich znevýhodňuje a sťažuje zaradenie budov do vyššej energetickej triedy A0, ktoré sa stávajú záväznými,“ uviedol pre Voda-portal.sk prezident Slovenského zväzu pre chladenie, klimatizácie a tepelné čerpadlá (SZCHKT) Vladimír Orovnický.
Šéf SZCHKT zároveň tvrdí, že túto právnu úpravu si nevyžadovalo európske právo a spoplatnenie je vyššie ako za odobraté vody na využívanie hydroenergetického potenciálu podľa § 78 ods.1. a § 2 odst. ai. „Hoci v prípade tepelných čerpadiel nejde o odber vody, ale len o ich prečerpanie zo studne do studne pri odobratí tepelnej energie,“ pokračuje V. Orovnický.
Vladimír Orovnický na Summite tepelných čerpadiel 2022 | Foto: Voda-portal.sk
Poplatky inkasuje Envirofond
Zostáva vám 49% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.