Zmapovali sme, ako európske krajiny reagujú na čoraz akútnejšie povodňové riziká.
Extrémne prejavy počasia, akými sú silné búrky a prívalové dažde, sa v Európe vyskytujú čoraz častejšie a spolu s rastúcou urbanizáciou podnecujú naprieč krajinami rozsiahle investície do protipovodňovej ochrany.
Pozornosť členských štátov, ako aj inštitúcii Európskej únie, sa v posledných rokoch obracia na modernizáciu a ekologizáciu existujúcich ochranných systémov aj na budovanie novej infraštruktúry na predchádzanie ničivých účinkov vody.
V článku sa dočítate:
- aké investície učinili štáty, ktoré v nedávnej minulosti zasiahli povodne,
- ako európske krajiny dlhodobo rozvíjajú protipovodňovú ochranu,
- aké možnosti podpory v tejto oblasti poskytuje Európska únia.
Taliani investujú miliardu eur
Talianska vláda pred pár týždňami schválila mimoriadnu investíciu vo výške jednej miliardy eur určenú na zmiernenie povodňového rizika na severe krajiny. Rozpočet má pokryť zavedenie programu protipovodňovej ochrany v rokoch 2027-2037.
Rozhodnutie prišlo predovšetkým ako reakcia na ničivé povodne, ktoré v rokoch 2023 a 2024 zasiahli regióny Emili-Romagna, Toskánsko a Marche. Investícia je určená na posilnenie protipovodňovej infraštruktúry, obnovu riek a zlepšenie drenážnych systémov v mestách.
V roku 2023 zasiahli sever Talianska nezvyčajne silné záplavy, po ktorých v priebehu mesiacov nasledovali ďalšie povodňové udalosti. V nadväznosti na sériu katastrof vláda prijala balíček opatrení týkajúcich sa reakcií na mimoriadne vyčíňanie prírodných živlov.
Jedným z prijatých opatrení bolo vymenovanie komisára pre riadenie obnovy zasiahnutých regiónov a vymenovanie regionálnych prezidentov za podkomisárov pre núdzové situácie v príslušných oblastiach.
Vyhláška z 30. apríla 2025 rozširuje rozsah rekonštrukčných prác v rámci plánu obnovy, predlžuje stav núdze vyhlásený v súvislosti so silnými povodňami a posilňuje úlohu regiónov. Okrem toho tiež predlžuje štatút mimoriadneho komisára pre obnovu do 31. mája 2026.
Prezidenti regiónov Emilia-Romagna, Marche a Toskánsko budú podkomisármi s priamymi právomocami v oblasti koordinácie a realizácie obnovy, monitorovania verejných zásahov a riadenia nového mimoriadneho programu znižovania povodňových rizík. Vyplynúť by mali aj podporné opatrenia pre postihnuté poľnohospodárske podniky.
Zostáva vám 76% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.