Nová vláda má na stole 10 opatrení, ktoré by mohli zvýšiť príjmy Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Zvýšenie cien podzemnej vody, zavedenie poplatku za protipovodňovú ochranu či zníženie limitov vypúšťania odpadových vôd. To sú len niektoré z návrhov, ktoré analytici z Inštitútu environmentálnej politiky (IEP), predstavili ako možné nástroje na zvýšenie príjmov Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Analytický útvar Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) odporúčania priniesol v rámci štúdie, ktorou reaguje na aktuálnu diskusiu o kritickej ekonomickej situácii v podniku. Na tú prednedávnom opätovne poukázal aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ).
Na závery ministerských analytikov sme sa pozreli bližšie. Návrhmi, ktoré predstavili, sa však bude zaoberať až nové vedenie MŽP SR. Situácia v SVP bude v rámci rezortu patriť k najhorúcejším témam.
Ako zvýšiť príjmy SVP
Analytici navrhli desať rôznych opatrení, ktoré by mohli do štátneho podniku priniesť dodatočné peniaze. Pri väčšine z návrhov aj vyčíslili očakávaný ročný príjem.
1. Zmena kľúčenia
Takmer 21 miliónov eur ročne by podľa analytikov mohli štátni vodohospodári získať, ak by sa zmenil kľúč, podľa ktorého sa delia činnosti podniku.. Návrh SVP, o ktorý sa opierajú, by posunul doterajší pomer regulovaných a neregulovaných činností 48:52 smerom k vyššiemu podielu regulovaných služieb na 2:1.
„Nový pomer je určený na základe návrhu SVP zredukovať počet regulovaných činností z 3 na 2 a neregulovaných z 3 na 1. Regulované činnosti by boli odbery vôd a HEP, ktoré by sa zlúčilo s energetickou vodou. V rámci neregulovaných činností by zostala ochrana pred povodňami, závlahová voda by sa presunula pod regulovanú činnosť odbery vôd a zabezpečovanie plavby by bolo realizované výlučne zo zdrojov ministestva dopravy,“ píše sa v materiáli IEP.
Konkrétnu metodiku by mal stanoviť SVP v spolupráci s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Podľa analytikov by sa tak vytvoril tlak na zvýšenie cien regulovaných služieb, keďže by sa podieľali vyšším podielom na oprávnených nákladoch podniku.
2. Zvýšenie cien za hydroenergetický potenciál vody
IEP konštatuje, že cena hydroenergetického potenciálu nereflektuje zvyšovanie nákladov na jeho poskytovanie pre SVP, čo vo výsledku zvýhodňuje elektrárne. „Náklady na stavebné materiály, elektrinu, pohonné hmoty a mzdy vzrástli o 20 % až 102 % v roku 2022 oproti roku 2019. V roku 2023 sa cena hydroenergetického potenciálu síce zvýšila o 6 % (ÚRSO, 2023), navýšenie o 20 %, ktoré by kompenzovalo zvýšenie cien, by však prinieslo dodatočné príjmy.“
Okrem toho analytici poukazujú aj na argument SVP, podľa ktorého je tiež potrebné spresniť vykazovanie vyrobenej elektriny, ktoré má byť momentálne podhodnotené do 10 %, čo by predstavovalo okolo troch miliónov eur.
3. Zníženie limitného množstva odberov energetickej vody
Zostáva vám 53% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.