BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Súkromný investor chce pri Partizánskom postaviť malú vodnú elektráreň

Účelom investície v objeme stoviek tisíc eur je výroba elektrickej energie a jej dodávka do distribučnej siete s technickým využitím výškového rozdielu hladiny nad haťou a pod ňou.

Súkromný investor chce pri Partizánskom postaviť malú vodnú elektráreň

Ilustračné foto: Depositphotos

Súkromný investor plánuje vybudovať malú vodnú elektráreň (MVE) pri Malých Kršteňanoch. Priechodnosť pre vodné živočíchy chce zabezpečiť vybudovaním rybovodu. Vyplýva to zámeru, ktorý je zverejnený na Informačnom portáli rezortu MŽP SR (odkaz na celý zámer nájdete na konci článku).

Účelom navrhovanej činnosti je výroba elektrickej energie a jej dodávka do distribučnej siete, a to výstavbou novej MVE.

Technicky má ísť o využitie výškového rozdielu hladiny nad haťou a pod haťou. Investor zároveň sľubuje, že celý proces sa uskutoční v podmienkach minimálnej stratovosti, bez zníženia kvality využívaného média a všeobecnej bezpečnosti prevádzky verejnej elektrickej siete, s ktorou MVE pracuje v paralelnom režime.

Navrhovateľom je spoločnosť ZS DIRECT, ktorá pôsobí v sektore výroby elektriny od roku 2011. V roku 2019 dosiahla tržby v hodnote 2 583 eur. Vo všeobecnosti hospodári stratovo.

Vodnú elektráreň chce umiestniť na vodnej ploche, ktorá spadá do katastra Malých Krštenian, Malých Uheriec a Veľkých Uheriec, kde sa v súčasnosti už nachádza MVE. Časť dotknutých parciel vlastní Slovenský vodohospodársky podnik (SVP).

Súčasťou má byť rybovod

Existujúca MVE Malé Kršteňany je v prevádzke už od roku 2004. V súčasnosti však na stupni MVE nie je zabezpečená priechodnosť pre vodné živočíchy, takže MVE na rieke Nitra vytvára migračnú bariéru. Tento problém má riešiť navrhovaný rybovod, ktorého účelom je vytvoriť priaznivé podmienky pre migráciu ichtyofauny.

V súčasnosti je MVE v prevádzke, avšak navýšením plánovanej kapacity jej technický stav a technologické možnosti nebudú podľa súkromného investora postačujúce na výrobu elektrickej energie.

 
 

Zostáva vám 60% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Stúpajúca hladina podzemnej vody ohrozuje infraštruktúru, upozorňujú vedci

Stúpajúca hladina podzemnej vody ohrozuje infraštruktúru, upozorňujú vedci

Podzemná voda sa v niektorých lokalitách vyskytuje čoraz vyššie. Dôsledkom môžu byť škody na kanalizácii aj cestnej infraštruktúre.

Chceme zástupcu vodárenstva v Regulačnej rade. ZMOS tlačí na ÚRSO

Chceme zástupcu vodárenstva v Regulačnej rade. ZMOS tlačí na ÚRSO

Členov Regulačnej rady menuje prezident, a to na návrh vlády alebo parlamentu. Jedno kreslo v Rade je už roky neobsadené.

Korok účinne odstraňuje ropné škvrny. Stačí ho upraviť pomocou laseru

Korok účinne odstraňuje ropné škvrny. Stačí ho upraviť pomocou laseru

Ropu s vysokou mierou viskozity špeciálne opracovaný korok odstráni v priebehu pár minút.