Macro Components
INISOFT
BELIMO

StVPS vlani priniesli investície pre StVS a Veoliu výnosy vo výške 769-tisíc eur

Plán výnosov tak splnila takmer na 200 percent.

StVPS vlani priniesli investície pre StVS a Veoliu výnosy vo výške 769-tisíc eur

Foto: StVPS, a. s.

Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť vlani hospodárila v kladných číslach. Okrem toho značne investovala a narástli jej tržby aj mzdové náklady. Svoje hospodárske výsledky zverejnila v nedávnej výročnej správe (odkaz nájdete na konci článku).

Spoločnosť v roku 2018 zásobovala takmer 654-tisíc obyvateľov a vyrobila 40,3 milióna metrov kubických vody.

Dĺžka prevádzkovanej vodovodnej siete je 4 502 kilometrov a kanalizačnej siete 1 064 kilometrov, čo je o necelých 30 kilometrov viac ako v roku 2017. Spoločnosť vlani vyčistila 50,6 milióna metrov kubických odpadovej vody.

V oblasti dodávky pitnej vody odberateľom bol oproti predchádzajúcemu roku zaznamenaný len mierny nárast. Vlani bolo totiž množstvo dodanej, fakturovanej, vody vyššie o 169-tisíc metrov kubických.

„Na kanalizačnú sieť v prevádzke Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, a. s. s celkovou dĺžkou 1 064 km je napojených 410 575 obyvateľov. V množstve vody čistenej bol zaznamenaný rozdiel, kde v porovnaní s rokom 2017 bol medziročný pokles o 1 825 000 m3, čo predstavuje pokles o 3,48 %,“ vysvetľuje StVPS.

Úniky vody detegujú technológie

Problémom sú aj straty vody. Tu pomáhajú vodárňam moderné technológie, ktoré lokalizujú možné skryté úniky vody.

„Skryté úniky vody z potrubia najviac ovplyvňujú straty vody, preto sa v rámci čo najpresnejšej lokalizácie miest skrytých únikov vody využívajú moderné technológie a prístrojová technika. Centralizované riadenie vyhľadávania skrytých únikov vody a nákup špičkovej vyhľadávacej techniky má veľký podiel pri lokalizovaní skrytých únikov vody,“ uvádza vodárenská spoločnosť vo svojej výročnej správe.

Foto: Výročná správa StVPS, a. s.

Celkový objem fakturovanej vody činil 25,9 milióna metrov kubických a vody nefakturovanej 14,4 milióna metrov kubických.

Najväčšiu časť z tejto položky predstavovali práve straty vody v potrubnej sieti v objeme 12,9 milióna metrov kubických.

V roku 2018 bolo opravených celkom 2 580 porúch na vodovodnej sieti, pričom najčastejšou príčinou porúch bola korózia potrubných materiálov a armatúr.

Investície pre StVS aj Veoliu

StVPS taktiež značne investovala. Medzi akcie s finančne najvýznamnejším objemom v roku 2018 patrili „Rekonštrukcia kanalizačného potrubia – areál ZSNP Žiar nad Hronom“, „Handlová, ul. Sadová, verejný vodovod“ a „Kremnica – stavebné úpravy na potrubí ÚV Kremnické Bane“.

Pre rok 2018 bol stanovený plán výnosov z realizácie investícií pre iných investorov vo výške 389-tisíc eur.

Išlo pritom o investičné akcie pre infraštrukturálnu spoločnosť Stredoslovenská vodárenská spoločnosť, a. s. a spoločnosť C-bau, spol. s r. o., ktorá patrí do skupiny Veolia.

Okrem rozpracovaných stavieb bolo v roku 2018 uzatvorených sedem nových zmlúv na realizáciu investičných akcií s investorom Stredoslovenská vodárenská spoločnosť.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.