Macro Components
INNOGY
BELIMO

StVPS vlani investovala do úpravní a skúmala možnosti stvrdzovania vody

Projekt, v rámci ktorého vodárenská spoločnosť spolu s partnermi preveruje nové možnosti obohacovania pitnej vody, má za cieľ znížiť poškodzovanie potrubí koróziou.

StVPS vlani investovala do úpravy vôd a skúmala možnosti stvrdzovania vody

Foto: StVPS, a. s.

Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť (StVPS) vlani aj napriek covidu značne investovala. Pandémia nového koronavírusu sa však podpísala na jej tržbách, ktoré v porovnaní s rokom 2019 mierne poklesli. Vyplýva to z výročnej správy vodární za rok 2020 (odkaz na celý dokument  nájdete na konci článku).

Predsedom predstavenstva vodárenskej spoločnosti je Philippe Guitard a akcionárom je francúzska spoločnosť Veolia.

Spoločnosť vlani zásobovala 651 509 obyvateľov pri dĺžke vodovodnej siete 4 516 kilometrov a vyrobila 40,1 milióna metrov kubických vody, čo je v porovnaní s rokom 2019 pokles o 301-tisíc metrov kubických.

Množstvo vody fakturovanej odberateľom dosiahlo 25,5 milióna metrov kubických, čo je v porovnaní s rokom 2019 pokles o 177-tisíc metrov kubických.

„Pokles spotreby vody bol zaznamenaný u ostatných odberateľov, u obyvateľstva došlo k miernemu nárastu vody fakturovanej, čo bolo spôsobené aj nepriaznivou epidemiologickou situáciou v súvislosti s výskytom ochorenia COVID 19 a následne prijatými opatreniami,“ vysvetľuje StVPS.

Vodárenská spoločnosť vysvetľuje, že straty vody v sieti dlhodobo predstavujú objemovo najväčšiu časť vody nefakturovanej. Pracovníci oddelenia vyhľadávania porúch vlani preverili 1 257 kilometrov vodovodných sietí a celkovo lokalizovali 422 porúch.

„Najčastejšou príčinou porúch bola v roku 2020 opäť korózia potrubných materiálov a armatúr, čo súvisí s vysokým vekom verejných vodovodov. Druhou najčastejšou príčinou porúch je vada materiálu a pohyb pôdy vyvolaný zamŕzaním a rozmŕzaním pôdy v jarných mesiacoch a častými dažďovými zrážkami v letných mesiacoch,“ konštatuje spoločnosť.

Investujú aj do nových možností stvrdzovania pitnej vody

Z pohľadu investícií realizovaných pre Stredoslovenskú vodárenskú spoločnosť (StVS) bola najvýznamnejšou akciou stavba „Janova Lehota – prívodné potrubie z DVZ“. Ďalšími dôležitými akciami realizovanými v roku 2020 pre StVS boli stavby „Králiky, ul. Priehon, rozšírenie verejného vodovodu“ a odovzdanie stavby „Turček ÚV – doplnenie technológie“.

Vlani tiež spoločnosť realizovala viaceré inovácie v technológiách pitných vôd a v prevádzke úpravní vody. K najvýznamnejším patrí stavba v investorstve StVS, Čierny Balog, úpravňa – doplnenie technológie“, ktorá rieši doplnenie technológie o ultrafiltračný stupeň.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Protipandemické opatrenia sa však prejavili na tržbách. V niektorých odpočtových okrskoch vodárne zaznamenali až päťdesiatpercentý výpadok.

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Švajčiarski vedci skúmali pohyb plastov v oceáne. Zistili, že najviac odpadu sa zhlukuje pozdĺž pobreží a veľká časť sa vyplavuje na pláže. Na otvorenom mori je koncentrácia plastov menšia, ako sa predpokladalo.

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Najväčší záujem o technológie je v Ázii.