Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Stavebné práce na Gabčíkove sa začnú až v priebehu roku. Zmluva s víťazom tendra je už podpísaná

Víťazom tendra je česká spoločnosť Metrostav. Konkurenciou boli dve ďalšie skupiny dodávateľov. Konkurencia prichádzala až z Kazachstanu.

Stavebné práce na Gabčíkove sa začnú až v priebehu roku. Zmluva s víťazom tendra je už podpísaná

Foto: Vodohospodárska výstavba

Plavebné komory Vodného diela Gabčíkovo čaká kompletná inovácia a modernizácia. Ide o ich prvú veľkú obnovu od roku 1992, kedy bola vodná stavba uvedená do prevádzky.

Projekt je spolufinancovaný z grantového programu Európskej komisie – Nástroj na prepájanie Európy CEF.

Projekt „Inovácia a modernizácia plavebných komôr Vodného diela Gabčíkovo“ má zabezpečiť zvýšenie bezpečnosti a plynulosti plavby cez vodnú stavbu.

Zmluvu o dielo podpísala Vodohospodárska výstavba s víťazom verejného obstarávania tento týždeň.

Modernizácia plavebných komôr

V rámci stavebných prác budú modernizované obe plavebné komory. Na každej z nich dôjde k výmene horných segmentových vrát vážiacich takmer 190 ton, ktoré oddeľujú plavebnú komoru od prívodného kanála.

Vymenené však budú aj dolné vráta, ktoré zabezpečujú oddelenie plavebnej komory od odpadového kanála. Tvoria ich dve krídla, pričom každé váži zhruba 450 až 500 ton.

Inovovaný však bude aj vypúšťací systém plavebných komôr či regulačné uzávery vtokov a výtokov. Tie zabezpečujú uzatvorenie a otvorenie plniacich kanálov pre naplnenie a vypúšťanie plavebnej komory. Bezpečnosť prevádzky tak bude zvýšená stabilizáciou celého podložia plavebných komôr.

Väčšina zdrojov z EÚ

Podľa generálneho riaditeľa podniku Daniela Kvoceru bude projekt veľkým prínosom pre obnovenie kompletnej funkčnosti zariadení plavebných komôr.

Zdôrazňuje, že plavebné komory sú v súčasnosti na hranici životnosti a havarijného stavu. Vďaka grantu mohol podnik rozšíriť predmet zákazky.

Okrem toho tak bude môcť obnoviť o 29 objektov viac, ako bolo zmýšľané v roku 2015 pri financovaní projektu z vlastných zdrojov.

Grant z Nástroja na prepájanie Európy CEF, ktorý bol schválený v roku 2016, predstavuje krytie v sume 122 965 250 eur.

Celkové náklady projektu sú vo výške viac ako 144 miliónov eur, pričom práve grant z Nástroja na prepájanie Európy bude hradiť až 85 % výdajov.

„Bezpečnosť plavby cez naše Vodné dielo Gabčíkovo je pre nás alfou a omegou. Reťaz sa pretrhne vždy na najslabšom mieste a vďaka projektu a modernizácii plavebných komôr sa staneme stabilnejšou a bezpečnejšou časťou pomyselnej reťaze – v tomto prípade medzinárodného dopravného systému. Máme za sebou náročnú prípravu a pred sebou ešte dlhé mesiace práce, ale teším sa, že aj vďaka podpisu zmluvy môžeme napredovať a začať plniť podmienky grantovej zmluvy,“ konštatuje Kvocera.

Zmluva je už podpísaná

Víťazom medzinárodného tendra sa stala spoločnosť Metrostav a. s., ktorá v súťaži ponúkla najnižšiu cenu (149 997 450 eur bez DPH).

Podpisu zmluvy dali zelenú Úrad pre verejné obstarávanie a aj kontrolný úrad na Ministerstve dopravy a výstavby SR.

Zhotoviteľ tak má od podpisu zmluvy 140 dní na to, aby pripravil projektovú dokumentáciu a maximálne 510 dní od odovzdania projektovej dokumentácie na realizáciu modernizácie a inovácie pravej plavebnej komory.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.