INNOGY
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Spočítali mikroplasty. V oceáne je ich najmenej dvadsaťštyri biliónov

Japonskí vedci analyzovali tisícky vzoriek zozbieraných z rôznych častí oceánu v priebehu takmer dvoch desaťročí. Aktualizované odhady množstva plastových častíc v morskom prostredí sú však pravdepodobne stále poddimenzované.

Spočítali mikroplasty. V oceáne je ich najmenej dvadsaťštyri biliónov

Foto: Depositphotos

Chýbajú komplexné údaje o mikroplastoch

Medzinárodný tím oceánografov pod vedením výskumníkov z Kjúšuskej univerzity v novej štúdii spracoval údaje z oceánskych expedícií, počas ktorých vedci zbierali vzorky vody. Vznikol tak verejne dostupný súbor údajov, ktorý slúži na presnejšie odhadnutie množstva mikroplastov v oceánoch a dlhodobých trendov, ktoré sa ich týkajú.

„Hoci mikroplasty sa začali pozorovať už v sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia, prístup k štandardizovaným údajom, ktoré by pokrývali celú planétu, je stále obmedzený,“ vysvetľuje vedúci štúdie Atsuhiko Isobe, ktorý v rámci Kjúšuskej univerzity pôsobí ako profesor na Výskumnom ústave aplikovanej mechaniky.

„Náš súbor údajov ukazuje, aké množstvá mikroplastov sa reálne nachádzajú vo voľnej prírode, čo pomáha výskumníkom, ktorí sa snažia posúdiť, ako v skutočnosti vplývajú na vodné organizmy a životné prostredie.“

Analyzovali dve desaťročia záznamov

Úlomky plastu menšie ako päť milimetrov môžu po otvorenom mori precestovať tisíce kilometrov a v závislosti od miery degradácie sa zdržujú v rôznych hĺbkach oceánu.

V priebehu posledných päťdesiat rokov si zmerať množstvo mikroplastov v oceáne stanovili za cieľ početné prieskumy, no kombinovanie údajov a ich archivácia sú pomalé procesy, ktoré môžu byť navyše problematické vzhľadom na rozdiely v metódach a podmienkach odberu vzoriek, počítaní a analytických protokoloch.

Nový súbor údajov, ktorý bol uverejnený vo vedeckom časopise Microplastics and Nanoplastics, vznikol tak, že výskumníci zozbierali a klasifikovali informácie o celkovo 8 218 vzorkách mikroplastov, ktoré boli odobraté z rôznych častí oceánu po celom svete v rokoch 2000 až 2019.

„Zhromaždili sme publikované a nepublikované údaje o rozmiestnení mikroplastov z celého sveta, kalibrovali sme ich, aby sme zohľadnili rozdiely, napríklad v spôsobe odberu vzorky a výšky vĺn, a vytvorili sme štandardizované moderné 2D mapy, ktoré ukazujú množstvo mikroplastov,“ vysvetľuje Atsuhiko Isobe.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Štát prehodnotil zoznam zraniteľných oblastí, cieľom je vyššia ochrana vôd (+ zoznam obcí)

Smernica o dusičnanoch umožňuje členským štátom vymedziť v rámci svojho územia konkrétne zraniteľné oblasti. V porovnaní s rokom 2017 sa ich počet mierne zvýšil. Niektoré obce ubudli.

Poslanci schválili zákon o vodovodoch a kanalizáciách. Aj s pozmeňujúcim návrhom

Poslanci schválili zákon o vodovodoch a kanalizáciách. Aj s pozmeňujúcim návrhom

Vlastníci verejných vodovodov a kanalizácií budú musieť po novom vytvárať účelovú finančnú rezervu na obnovu sietí. Vodárenským spoločnostiam a obciam však pribudnú aj iné povinnosti.

Ako je na tom Rudno po ničivej povodni? Obyvateľom má pomoc poskytnúť štát

Ako je na tom Rudno po ničivej povodni? Obyvateľom má pomoc poskytnúť štát

Zo štátneho rozpočtu by mali obyvatelia obce získať viac ako 250-tisíc eur.